ILIRIADA PORTAL

“Falsifikimet e komisarit Ruēi, mashtrime tė sajuara keq”

Shko poshtė

06032010

Mesazh 

“Falsifikimet e komisarit Ruēi, mashtrime tė sajuara keq”
L. QUKU
Ministri Lulzim Basha garanton zbardhje tė “provave” tė denoncuara nga PS

Ministri i Brendshėm Lulzim Basha ka komentuar veprimin e Gramoz Ruēit tė dy ditėve mė parė nė parlament, i cili deklaroi se PS disponon fakte tė plota tė manipulimit tė zgjedhjeve, duke publikuar disa karta identiteti tė falsifikuara.

Sipas ministrit tė Brendshėm Basha, deklaratat e Ruēit dhe tė ēdo eksponenti tė PS-sė, janė pėrpjekje pėr mashtrim, pasi siē u shpreh ministri, kartat e identitetit janė njė proces qė dalin nga njė sistem 100% i sigurt.

Gjithashtu, ministri i Brendshėm deklaroi pėr hetim tė plotė nga dikasteri qė ai mbulon, por edhe nga ēdo agjenci tjetėr shtetėrore kompetente, ndaj denoncimeve tė PS-sė, pėr kartat e identitetit.

“Gramoz Ruēi paraqiti disa karta identiteti pėr tė njėjtin person dhe kjo ėshtė plotėsisht e mundur nėse personi ka denoncuar se i ka humbur karta ose i nxitur nga dėshira pėr tė pasur sa mė shumė karta identiteti vendos tė investojė nė mė shumė se njė kartė identiteti, ose nėse komisari politik, me njė pėrpjekje tė dėshtuar, pėr tė provuar diēka qė nuk ekziston, ka paguar pėr mė shumė se njė kartė identiteti pėr njė qytetar, kjo ėshtė plotėsisht e mundur, por ama nė ēdo kartė identiteti emri, mbiemri dhe numri i identifikimit tė shtetasit ėshtė unik. Mbrėmė nuk ishte vendi, por sot e sfidoj zotin Ruēi tė paraqesė 2 karta identiteti tė tė njėjtit person me numra tė ndryshėm identiteti. Dhe nėse diēka e tillė ekziston, absolutisht do tė jetė objekt i ndjekjes sė menjėhershme si vepėr penale. Do tė jetė menjėherė objekt i njė ndjekje penale nga Ministria e Brendshme dhe nga agjencitė e tjera kompetente tė pushtetit”, u shpreh ministri i Brendshėm Lulzim Basha.

Seancėn parlamentare tė ditės sė enjte, PS e shfrytėzoi pėr tė bėrė njė denoncim tė sajuar vetė, me disa karta identiteti tė falsifikuara tė disa qytetarėve nga Dibra, Korēa dhe komuna e famshme e Ruzhdijes.

Menjėherė erdhi reagimi i shumicės parlamentare, pėrmes kryeministrit Sali Berisha, por edhe tė institucioneve pėrgjegjėse, duke hedhur poshtė ēdo mundėsi falsifikimi tė dokumenteve biometrike, pėrveē ndonjė rasti tė mundshėm tė njė ndėrhyrje politike pėrmes ryshfeteve qė dyshohet se Ruēi dhe bashkėpunėtorėt e tij nė PS, tė kenė thyer ligjin, duke i ngarkuar vetes njė kosto tė rėndė ligjore. Angazhimi institucional i ministrit Basha dhe i tė gjitha njėsive hetimore, pritet tė zbardhė ato pseudo-fakte tė Gramozit tė PS-sė, por jo vetėm kaq. Problemet shtohen edhe pėr Taulant Ballėn dhe kazinonė e tij tė preferuar qė dyshohet se hodhi nė tregun e politikės sė baltosur, ato “prova” qė publikoi Mozi i PS-sė.
avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 25811
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi