ILIRIADA PORTAL

Parlamenti Evropian: Heqja e vizave, urgjente

Shko poshtė

08032010

Mesazh 

Parlamenti Evropian: Heqja e vizave, urgjente
Te liberalizohen sa me shpejt vizat per Shqiperine dhe Bosnje- Hercegovinen. Kryetari i Komitetit per Lirine, Drejtesine dhe Ceshtjet e Brendshme ne Parlamentin Evropian, Juan Fernando Lopez Aguilar, nepermjet nje letre zyrtare dorezuarkomisioneresCecilia Mallstrom, kerkonqeKomisioni Evropian te permbushe premtimin e bere ne nentorin evitit te kaluar: Liberalizim te vizave edhe per keto dy vende te Ballkanit. Ai i ka kerkuar Komisionit Evropian qe te perfundoje punen me misionet e verifikimit per heqjen e vizave me vendet e Ballkanit perpara se Parlamenti Evropian te nise punen per propozimin e ri deri ne muajin prill. "Qe prej dhjetorit te vitit 2009, qytetaret e ish Republikes Jugosllave te Maqedonise, Malit te zi dhe te Serbise, mund te udhetojne te lire drejt vendeve "shengen". Ky liberalizim i suksesshem i vizave u be i mundur fale vendosmerise se Komisionit dhe Presidences Suedezete Keshillit" shkruan ne leter Aguilar, duke kerkuar te njejten gje edhe per dy vendet e tjera, Shqiperine dhe Bosnje-Hercegovinen. "Kjo ceshtje te konsiderohet urgjente. Nuk duhet te kete asnje vonese ne procedurat per liberalizimin e vizave per Shqiperine dhe Bosnje-Hercegovinen, pasi ne te kundert nuk do te permbushnim premtimin e dhene ne nentorin e shkuar", theksoi Aguilar. Sipas tij, ne mes te muajit prill te ketij viti, eshte permendur nje date per publikimin e vleresimit te nje raporti per keto dy vende. Aguilar, propozon qe Komiteti per Lirine, Drejtesine dhe Ceshtjet e Brendshme te Parlamentit Evropian, t'i jepte mireseardhjen mundesive te te gjithe procesit, qe nga misioni i perfundimit te verifikimit dhe dergimin e propozimit legjislativ parlamentit, i kryer ne nje rruge e cila i mundeson Parlamentit fillimin e punes pe rpropozimin e ri ne fillim te muajit prill. "Ky afat kohor, do t'i lejoje Parlamentit Evropian dhe Keshillit, te punoje ne propozimin e komisionit me nje qellim, miratimin e nje shqyrtimi te pareperparaveres", vleresoiai. Sipas Aguilers, cdo vonese, ne vecanti midis publikimit te vleresimit te raportit dh eleshimit te propozimit legjislativ mbas muajit prill, zvogelon aftesine e ParlamentitEvropian, per plotesimin e procedures legjislative perpara pushimeve te veres. Ndaj ne letren dorezuar Komisioneres per Ceshtjet e Brendshme te Komisionit Evropian, Mallstrom perceshtjen e liberalizimit te vizave, Aguilers e vlereson ceshtjen si urgjente." Une besoj shume, se perfshirja juaj personale mund te beje nje diference, e cila do t'i lejoje Parlamentit dhe Keshillit te permbushin premtimet tona ne deklaraten e nentorit ku u theksua se propozimi do te trajtohej me "nje fare urgjence", shkruan Aguilar. Me tej ai thote se perfshirja e komisionierit Fule ne kete proces mund te sjelle ndryshimet e nevojshme per te lejuar Parlamentin Evropian dhe Keshillin Evropian qe te permbushe premtimin e dhene ne nentor ku u deklarua se propozimin per heqjen e vizave per vendet e tjera te Ballkanit do te shqyrtohej me urgjence.

koha jone
avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 25531
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi