ILIRIADA PORTAL

Izolohet Xhelil Gjoni i PS, s’arrin tė bėjė zap klanet brenda deputetėve

Shko poshtė

11032010

Mesazh 

Izolohet Xhelil Gjoni i PS, s’arrin tė bėjė zap klanet brenda deputetėve
Dje ka nisur lufta civile mes dy klaneve tė Edvin Ramės, por linja pensioniste e Arta Dades s’ka triumfuar dot mbi ambiciet e Ditmir Bushatit e Taulant Ballės. Si linjė e mesme, ėshtė pėrzgjedhur sėrish “fytyra e vrerosur” e partisė, Gramoz Ruēi, pėr tė luajtur farsėn e mbėshtetjes parimore tė rezolutės pėr lėvizjen e lirė tė shqiptarėve
Partia Socialiste vazhdon tė demonstrojė marrėdhėnie tė kushtėzuara me Parlamentin, teksa dje me vendim tė grupit parlamentar, vendosi tė marrė pjesė sot nė Kuvend, por vetėm nė njė pjesė tė punimeve tė tij dhe pėr tė rinisur mė pas veprimin e zakonshėm amoral, atė tė daljes nga seanca plenare. Gjatė ditės sė djeshme, kur Xhelil Gjoni i Partisė Socialiste ndodhet si eremit nė Strasburg, deputetėt socialiste vendosėn qė tė marrin pjesė nė seancėn e sotme plenare, gjatė momenteve kur do tė diskutohet e votohet rezoluta e hartuar nga mazhoranca pėr liberalizimin e vizave. Vendimi ka ardhur pas presionit tė deputetėve tė LMN-sė, por edhe nga shtimi i presionit tė opinionit publik ndaj kursit antiperėndimor tė Edvinit. Pritet qė nė seancė tė flasė falsifikatori i kartave tė identitetit, Gramoz Ruēi, pėr tė shigjetuar nė mėnyrė tė qėllimshme ndonjė element tjetėr tė procesit tė integrimit nė BE. Edvin Kristaq Rama edhe pse nuk dha kurrfarė mbėshtetje opsionale nė diskutimin e rezolutės nė komisionin e Jashtėm tė Kuvendit, lejon deputetėt e tij, tė kontrolluar fund e krye nga diktati mė i egėr qė ėshtė shėnuar ndonjė nė PS, qė nga shpallja e pluralizmit, tė jenė tė pranishėm pjesėrisht nė punimet e seancės plenare. Raportimi nga mbledhja e djeshme e grupit parlamentar ka kthyer vėmendjen edhe tek njė betejė e fortė qė po mbahet mes dy korrenteve edviniste nė PS. Kėshtu Ditmir Bushati dhe Arta Dade janė ndeshur fort mes tyre se cili do tė ishte interlokutori, gjatė diskutimeve nė seancė plenare, ndėrkohė qė ėshtė rrėzuar edhe protagonizmi i mundshėm i Taulant Ballės. Nė kushtet kur ka qenė e pamundur zbatimi i rregullores sė re tė Grupit Parlamentar, e cila paracakton edhe emrat e njerėzve, qė do tė marrin fjalėn gjatė debatit parlamentar, i vetmi kompromis ka mbetur caktimi i Gramoz Ruēit si zhurmėmadhi i radhės. Asnjė lloj qeverimi s’po funksionon nė radhėt e deputetėve socialistė, por ngjan se gjithēka pėrputhet me strategjinė e Edi Ramės pėr tė nulifikuar rėndėsinė e pėrfaqėsuesve parlamentarė, si e vetmja mundėsi pėr ta kontrolluar tė majtėn vetėm nga jashtė, nga bashkia e Tiranės dhe nga klani i lejeve tė ndėrtimit. Rezoluta ėshtė diskutuar tė martėn nė Komisionin e Integrimit pa praninė e deputetėve opozitare, ndėrkohė qė PD me ane te deputetit Aldo Bumēi i bėri thirrje deputetėve opozitarė qė tė futeshin nė kuvend dhe tė votonin ‘pro’ kėsaj rezolute qė nuk ėshtė njė ēėshtje politike, por jetike pėr shqiptaret. Paralelisht me prapaktheu e deputetėve socialistė ka ardhur edhe prapaktheu e Edvinit, i cili dje nė Strasburg ka folur pėr herė tė parė nė mbėshtetje tė procesit tė liberalizimit tė vizave dhe ka marrė nė kėmbim vetėm mbėshtetjen formale tė eurodeputetėve tė majtė, se ata mbėshtesin “ngritjen e njė komisioni hetimor parlamentar”, njė prerogativė tashmė e garantuar edhe nga mazhoranca e djathtė

55
avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 25376
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi