ILIRIADA PORTAL

Si tė merrni njė vizė amerikane?!

Shko poshtė

15032010

Mesazh 

Si tė merrni njė vizė amerikane?!
Ēfarė duhet tė keni parasysh kur aplikoni nė ambasadėn e SHBA

Dokumentet dhe hapat qė duhet tė ndiqni nėse doni tė vizitoni Amerikėn

Tė marrėsh njė vizė amerikane ėshtė njė proces i ndėrlikuar teknik, i bezdisshėm sa qė mund tė dėmtojė ekonominė amerikane. Para disa vjetėsh njė multimilioner nga Pakistani dėshironte tė investonte nė kompaninė e inxhinierisė nė vend. Qėllimi i tij ishte tė organizonte njė takim me firmėn, e cila ndėrtonte hidrocentrale nė zyrat e saj nė SHBA. Pas vizitės ai synonte t’i zgjeronte aktivitetet nė gjithė botėn dhe tė punėsonte punonjės tė rinj. Por SHBA fillimisht refuzoi t’i jepte vizė pėr udhėtimin e punės. Ai iu drejtua Davis C. Bae, njė avokat emigracioni, i cili ka ndihmuar mijėra tė huaj tė navigojnė kėrkesat teknike dhe shumė shpesh hilacake tė sistemit tė aplikimit tė vizave. Multimilioneri nga Pakistani arriti tė siguronte njė vizė mė nė fund, por ai u shqetėsua shumė nga vėshtirėsitė qė klientėt e tij nga Azia Jugore dhe Lindja e Mesme – apo investitorė tė tjerė potencialė – mund tė pėrballeshin. Ai vendosi atėherė qė tė hapte kompaninė e tij nė Vankuver, duke e zgjeruar biznesin nė Kanada. Hapat pėr tė marrė njė vizė janė tė panumėrt dhe labirintet nga mė tė ndėrlikuarat. Fillimisht duhet tė keni parasysh a ju duhet apo jo njė e tillė. Mė pas gjeni konsullatėn mė tė afėrt. Rregullat dhe kėrkesat dhe afatet ndryshojnė nga vendi nė vend dhe ēdo ambasadė apo konsullatė i ka detajet qė kėrkohen pėr vizėn tė postuara nė faqen e internetit. Do ishte mė e lehtė tė merrni vizė pėr nė SHBA nėse jetoni nė vendin, kombėsinė e tė cilit keni nė pasaportė. Kjo pėr arsye sepse nė kėtė vend do bėni dhe intervistėn nėse u miratohet aplikimi. Mbani mend: Ka rėndėsi kush jeni dhe nga jeni. Disa karakteristika konsiderohen si flamuj tė kuq pėr oficerėt e emigracionit, tė cilit janė tė ngarkuar tė hetojnė tė gjitha tė dhėnat tuaja dhe pėr ēdo rrezik qė mund tė pėrbėni ndaj SHBA. Nėse jeni mashkull, beqar apo me prejardhje nga Lindja e Mesme, ose nėse vendi juaj ėshtė politikisht ose ekonomikisht i trazuar prisni tė pėrballeni me vėshtirėsi tė mėdha. Pasaporta dhe fotografia janė pjesa mė e lehtė e aplikimit. Gjithashtu do u duhet tė plotėsoni dhe nėnshkruani atė qė quhet aplikim vize jo-emigrante sipas formatit DS-156. (Nė disa vende mund t’u kėrkohet tė aplikon me formatin DS-160). Meshkujve nga mosha 16-45 si dhe aplikantėve nga Kuba, Siria, Sudani dhe Irani u kėrkohet tė plotėsojnė dhe njė formular shtesė, DS-157. Tė gjithė aplikantėt pėr vizė duhet t’i mbėshtesin qėllimin e udhėtimit dhe synimin pėr t’u larguar sėrish nga SHBA sapo udhėtimi i tyre tė mbarojė. I pari mund tė jetė njė letėr ftese nga njė konferencė ndėrsa i dyti mund tė mbėshtetet nga bileta e kthimit. Ėshtė e rėndėsishme qė tė tregoni se keni stabilitet financiar pėr tė mbėshtetur veten teksa jeni nė SHBA e pėr kėtė duhet njė deklaratė banke. Intervista ėshtė e detyrueshme pėr aplikantėt pėr vizė nga mosha 14-79 vjeēare. Kini parasysh qė tė theksoni kėto pika nė intervistė: Qėllimin e saktė tė udhėtimit; planet tuaja pėr tė qėndruar pėr njė kohė tė limituar specifike; tė ardhurat e mjaftueshme pėr tė mbuluar shpenzimet kur jeni atje; tė dhėnat e banimit si dhe lidhjet sociale e ekonomike jashtė SHBA qė do u detyrojnė tė largoheni nga SHBA atėherė kur keni deklaruar. Kini parasysh se nėse aplikoni pėr vizė biznesi ose turistike nė SHBA, nuk lejohet punėsimi nė njė kompani amerikane. Taksa e kėrkuar pėr formatin DS-156 ėshtė 131 dollarė (ka pėrjashtime dhe tarifa shtesė gjithashtu). Nganjėherė, edhe pse SHBA i heq kostot shtesė ndaj disa aplikantėve pėr vizė duke pasur parasysh se sa i takson shteti i tyre amerikanėt. Njė shembull ekstrem i kėtij sistemi reciprociteti ėshtė se arabėt sauditė qė duhet tė paguajė njė tarifė shtesė prej 800 dollarėsh. Sigurohuni qė tė ruani gjithė dokumentet e duhura pėr aprovimin e vizės si provė, duke pėrfshirė kėtu edhe tė dhėnat pėr qėllimin e udhėtimit, si dhe gjithė detajet e udhėtimit pėr hyrjen dhe daljen nė vend. Sigurohuni qė bagazhet tuaja tė mos dhunojnė rregullat e tė mos pėrmbajnė ushqime tė ndaluara dhe produkte bujqėsore. Departamenti i Sigurisė sė Vendit mund t’u kontrollojė dhe dokumentet nė kompjuterin portabėl ndaj kini kujdes tė mos mbani dokumente qė janė nė kontradiktė me qėllimin e cituar tė vizitės.

tirana observer
avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 25511
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi