ILIRIADA PORTAL

LSI,Rama: Majko mburrej kur fėmijėt i pagėzonte nė Athinė

Shko poshtė

15032010

Mesazh 

LSI,Rama: Majko mburrej kur fėmijėt i pagėzonte nė Athinė
Tiranė – Kėshilltari politik i ministrit tė Jashtėm, Luan Rama i ėshtė pėrgjigjur akuzave tė opozitės lidhur me vizitėn e ministrit Ilir Meta nė Beograd
Sipas tij, kjo vizitė nuk duhet marrė nė konteksti historik por nė horizontin e ri tė integrimit nė Bashkimin Evropian.

“Shqiptarėt dhe serbėt, dhe kur them shqiptarėt kam parasysh kudo ku ata jetojnė, mund tė behėn nė kėtė rajon, tė ngjashėm me modelin e francezėve dhe gjermanėve qė kapėrcyen mbi dhimbjet dhe plagėt e luftėrave nė shekuj qė kanė zhvilluar midis tyre pėr tė krijuar sot, nė Evropėn e bashkuar modelin e bashkėpunimit tė dy vendeve me ndikimin tė madh, pra duke marrė kėtė model edhe shqiptarėt dhe serbėt mund tė bėjnė tė njėjtėn gjė nė kėtė rajon dhe tė bėjnė bashkėrisht promotor tė procesit europianizues tė rajonit”, theksoi Luan Rama pėr mediat.

Luan Rama i ėshtė pėrgjigjur edhe deputetit Pandeli Majko, njėri prej kritikėve mė tė fortė tė kėsaj vizite nė Serbi, duke theksuar se Majko ėshtė pėrfshirė nga kriza e panikut apo nga deliranca e xhelozisė.

“Lėreni zotin Majko tė endet nė tunelin e vet, sepse nuk mund tė flas pėr patriotizėm nė kėtė kontekst dhe nė kėtė realitet tė ri europianizues tė krijuar nė Ballkanin Perėndimor, njė njeri qė e thėrrasin Majko, apo njė njeri qė kur ishte kryeministėr mburrej qė fėmijėt i pagėzonte nė kishat e Athinės. Shenja e parė e patriotizmit qė duhet tė shfaq zoti Majko ėshtė nisja e procedurave pėr tė ndryshuar mbiemrin qė shqiptarėt tė mos e thėrrasin mė Majko. Apo nisja e procedurave pėr tė ē’rregjistuar fėmijėn qė ka shuguruar apo pagėzuar nė kishėn e Athinės. Sepse kisha autoqefale e Shqipėrisė ėshtė pjesė korpusit tė vlerave historike, qytetare, patriotike dhe gjithashtu evropiane tė shoqėrisė shqiptare”, tha mė tej ai.

start
avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 25366
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi