ILIRIADA PORTAL

Lajmi/Vendimi pėr heqjen e vizave merret nė prill

Shko poshtė

20032010

Mesazh 

Lajmi/Vendimi pėr heqjen e vizave merret nė prill
Leonard Quku
S’ka pasur sukses fushata e opozitės kundėr lėvizjes sė lirė tė shqiptarėve. Komisioneri pėr Zgjerimin Stefan Fule, gjatė vizitės nė Tiranė i ka bėrė apel opozitės tė ndalė njėherė e mirė bojkotin e parlamentit, ndėrkohė qė ka vlerėsuar se Shqipėria ėshtė nė rrugėn e duhur pėr liberalizmin e vizave dhe se vendimi i pritshėm do tė merret nė mesin e muajit prill, ēka do u mundėsojė shqiptarėve kalimin e pushimeve verore nė destinacionet e tyre tė preferuara nė Evropė

Bashkimi Evropian kėrkon dhėnien fund aludimeve tė pabaza tė socialistėve lidhur me zgjedhjet parlamentare tė vitit tė kaluar. I dėrguari i Brukselit, Komisioneri pėr Zgjerimin Stefan Fule, deklaroi dje gjatė vizitės sė zhvilluar nė Tiranė se BE inkurajon gjetjen e njė rrugėzgjidhjeje pa humbur kohė, pasi nė tė kundėrt kjo pėrbėn njė kosto tė frikshme pėr proceset e integrimit evropian. Nė takimin me kryeministrin Sali Berisha, Fule u shpreh se Shqipėria ka bėrė shumė hapa pėrpara kohėt e fundit pėr tė pėrmbushur kushtet dhe qeveria qė e drejton atė aktualisht, ka lėvizur nė drejtimin e duhur. Njė fakt tė tillė, kryeministrit Berisha ia komunikoi publikisht gjatė njė konference pėr shtyp, vetė Komisioneri evropian pėr Zgjerimin dhe Politikat e Fqinjėsisė, Stefan Fule, i cili gjendet pėr njė vizitė zyrtare nė Tiranė. Sipas Fules, “fakti qė ju i keni plotėsuar tė gjitha pyetjet e Pyetėsorit flet pėr arritjet tuaja, pasi nuk ėshtė nė fakt aspak detyrė e lehtė”. “E vlerėsoj angazhimin e kryeministrit dhe qeverisė sė tij pėr njė luftė me tolerancė zero kundėr krimit dhe korrupsionit”, tha mė tej ai. Ndėrsa kryeministri Berisha deklaroi edhe nė prani tė Komisionerit evropian se “pala jonė ėshtė e gatshme tė firmosė me tė gjitha vendet anėtare tė Bashkimit Evropian tė gjitha marrėveshjet e nevojshme pėr parandalimin e krimit tė organizuar dhe trafiqeve”. “Ndėrsa sa i pėrket ēėshtjes sė ngėrēit politik, u shpreha dakord me deklaratėn e Fules se zgjidhja duhet tė vijė nė respekt tė plotė tė Kushtetutės dhe transparencės”, ka thėnė mė pas Berisha. Komisioneri pėr Zgjerimin e Bashkimit Evropian, Stefan Fule vlerėson progresin e Shqipėrisė nė rrugėn e integrimit evropian. Nė takimin e zhvilluar me kryeministrin Berisha, Fule vėrejti ecurinė pozitive tė reformave nė luftėn kundėr krimit tė organizuar dhe korrupsionit, duke e konsideruar kėtė si njė zbatim tė detyrimeve tė BE. “Pėrgėzoj vendin tuaj, pėr arritjet nė pėrmbushjen e aspiratave evropiane. Fakti qė jemi nė procesin e pėrgatitjes sė opinionit dhe se presim pėrgjigje pėr shumė prej pyetjeve qė kemi dėrguar, mendoj se ėshtė prova mė e mirė pėr progresin tashmė tė arritur nga vendi juaj nė njė detyrė jo dhe aq tė lehtė. Nė diskutimin tonė, i theksova Kryeministrit dhe delegacionit tė tij, rėndėsinė e pjesės politike tė Kritereve tė Kopenhagenit. Nė qendėr tė pėrpjekjeve tona dhe nė fokus tė Shqipėrisė do tė jetė fakti se si Shqipėria po trajton Kriteret e Kopenhagenit, konkretisht: Liritė Themelore, Shtetin Ligjor dhe Forcimin e Demokracisė. Nė kėtė kontekst e vlerėsoj angazhimin personal tė Kryeministrit Berisha dhe qeverisė shqiptare pėr tolerancėn zero kundėr korrupsionin dhe krimit tė organizuar. Por, i shpreha gjithashtu se ne do tė vlerėsojmė nė atė opinion, jo vetėm angazhimin, por gjithashtu edhe zbatimin dhe veprat konkrete”, u shpreh Fule. Pėrsa i pėrket liberalizimit tė vizave, Fule dha lajmin e mirė pėr tė gjithė shqiptarėt se Komisioni Evropian do tė japė vendimin pėr kėtė proces, brenda muajit prill. “Dua tė theksoj se pėr sa i pėrket veprave, liberalizimi i vizave ka filluar tė lėvizė nė drejtimin e duhur. Kohėt e fundit, Shqipėria ka bėrė shumė progres nė implementimin e udhėrrėfyesit. Kolegėt e mi nė Komision po punojnė pėr tė prezantuar muajin tjetėr njė vlerėsim, dhe bazuar nė tė, njė propozim se si duhet tė veprojė mė tej, Kėshilli Europian dhe Parlamenti Europian”, deklaroi Komisioneri Fule. Duke u ndalur te situata politike nė vend, Komisioneri pėr Zgjerimin Stefan Fule, ritheksoi edhe njėherė se bojkoti ėshtė i dėnueshėm dhe se pėr aspiratat e Shqipėrisė ėshtė njė penalitet mė vete. “Njė ēėshtje e rėndėsishme do tė ishte situata e tanishme politike dhe nė veēanti debati nė Parlament. Mė lejoni tė pėrdor kėtė mundėsi, gjithashtu edhe faktin qė z. Kryeministėr iu referua asaj deklarate, ta lexoj edhe njėherė: Njė parlament thellėsisht funksional ėshtė thelbėsor pėr njė funksionim tė plotė tė demokracisė. Nėse ngėrēi politik vazhdon, kjo me tė vėrtetė mund ta pengojė Shqipėrinė nė arritjen e standardeve politike tė pritshme nga njė vend qė ka aplikuar pėr anėtarėsim nė BE. Parlamenti ėshtė vendi pėr dialog dhe pėr zgjidhjen e mosmarrėveshjeve. Bojkotet parlamentare nuk kanė vend nė politikėn demokratike, nė mėnyrėn se si zbatohet nė Bashkimin Evropian. Rruga nė vazhdim duhet tė udhėhiqet nga dy parime themelore demokratike: respekti pėr Kushtetutėn dhe transparenca. Nė interes tė vendit tė tyre dhe tė perspektivės sė integrimit evropian, liderėt politikė tė Shqipėrisė duhet tė pėrballen tani me kėtė sfidė nė mėnyrė konstruktive dhe nė frymėn e Bashkimit Evropian”, deklaroi mė tej, komisioneri pėr Zgjerimin Stefan Fule.

Vizita/Komisioneri pėr Zgjerimin nė Bashkimin Europian Stefan Fule mbėrriti dje nė Shqipėri, ku u prit fillimisht nga ambasadori i KE-sė Helmut Lohan dhe pas takimit tė zhvilluar me Presidentin e Republikės, u prit nė ambientet e kryeministrisė nga kryeministri Sali Berisha.Nė deklaratėn e tij pėr mediat para takimeve me krerėt mė tė lartė tė shtetit Komisioneri pėr zgjerim Stefan Fule theksoi se nėse ngėrēi politik vazhdon atėherė do tė ketė pengesa pėr arritjen e standardeve. Ai shtoi gjithashtu se njė parlament funksional ėshtė thelbėsore pėr demokracinė e njė shteti duke theksuar se dialogu politik bėhet nė Parlament. “Bojkotet parlamentare nuk kanė vend nė politikėn demokratike nė mėnyrėn se si zbatohet nė Bashkimin Evropian”, shprehet Fule. Axhenda e Komisionerit pėr Zgjerimin nė BE, Stefan Fule, vijoi me takime kryetaren e Kuvendit Jozefina Topalli dhe kreun e opozitės, Edi Rama. Vizita e Komisionerit pėr zgjerimin nė Tiranė bėhet nė kuadrin e njė turi nė tė gjitha vendet e Ballkanit Perėndimor; pėr tė diskutuar pėrparimin e secilit prej kėtyre vendeve nė procesin e integrimit nė Bashkimin Evropian.

Stefan Fule: “Bojkoti cenon rėndė demokracinė, zgjidhja e ngėrēit vetėm sipas Kushtetutės”

“Njė parlament thellėsisht funksional ėshtė thelbėsor pėr njė funksionim tė plotė tė demokracisė. Nėse ngėrēi politik vazhdon, kjo me tė vėrtetė mund ta pengojė Shqipėrinė nė arritjen e standardeve politike tė pritshme nga njė vend qė ka aplikuar pėr anėtarėsim nė BE. Parlamenti ėshtė vendi pėr dialog dhe pėr zgjidhjen e mosmarrėveshjeve. Bojkotet parlamentare nuk kanė vend nė politikėn demokratike nė mėnyrėn se si zbatohet nė Bashkimin Evropian. Rruga nė vazhdim duhet tė udhėhiqet nga dy parime themelore demokratike: respekti pėr Kushtetutėn dhe transparenca. Nė interes tė vendit tė tyre dhe tė perspektivės sė integrimit evropian, liderėt politikė tė Shqipėrisė duhet tė pėrballen tani me kėtė sfidė nė mėnyrė konstruktive dhe nė frymėn e Bashkimit Evropian”. Kjo ėshtė deklarata pėr shtyp e Komisionerit pėr Zgjerimin tė Bashkimi Evropian, Stefan Fule, pėrpara mbėrritjes nė Tiranė. Fule apeloi se bojkoti ėshtė duke cenuar demokracinė ndėrsa sugjeron zgjidhje tė situatės, duke respektuar Kushtetutėn dhe ligjet nė fuqi. Sipas tij, ėshtė qartėsisht se njohur se nėse nuk tejkalohet situata, do tė ketė pasoja pėr proceset e integrimit tė Shqipėrisė.55
avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 25811
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi