ILIRIADA PORTAL

Mjekėsia amerikane: 400 simptoma pėr 50 sėmundje nė trupin tonė

Shko poshtė

20032010

Mesazh 

Mjekėsia amerikane: 400 simptoma pėr 50 sėmundje nė trupin tonė
Tė gjithė njerėzit ndjejnė shqetėsime tė ndryshme, dikush nė stomak, dikush nė veshka, disa kanė fyt delikat, e disa kanė probleme me jashtėqitjen. Nuk ka njeri qė tė mos ankohet pėr gjendjen shėndetėsore. Nė fakt, nė njė lloj mėnyre, tė gjitha sėmundjet janė tė parandalueshme, pra mund tė luftohen qė nė fillesat e tyre. Por pėr kėtė, nė fillim duhet tė dimė simptomat e para tė secilės sėmundje mė vete. Sigurisht, sėmundjet mund tė kurohen nė spitale e klinika mjekėsore, por, nėse do ishte e mundur, parandalimi ėshtė rruga mė e sigurt pėr njė jetė tė gjatė e tė shėndetshme. Por dhe nė ato raste, kur dikush ėshtė prekur nga njė sėmundje e caktuar, ekzistojnė procedura tė thjeshta qė mund tė ndiqen nė kushtet e shtėpisė, tė cilat ndihmojnė nė mos pėrkeqėsimin e gjendjes. Ēelėsi ėshtė gjithnjė tek informacioni. Specialistėt e shėndetėsisė kanė deklaruar se 35 pėr qind e sėmundjeve nė trupin e njeriut shfaqen nga mungesa e njohurive. Jo pak herė ėshtė vėrtetuar se janė vetė njerėzit ata qė e dėmtojnė kolesterolin, qė krijojnė probleme me mushkėritė, qė acarojnė funksionimin e mėlēisė apo qė nuk kujdesen aq sa duhet pėr mirėqenien organike. Pikėrisht pėr kėtė arsye, gazeta “Tirana Observer” boton nė suplementin e sotėm plot 400 simptoma pėr 50 sėmundje tė ndryshme nė organizmin e njeriut. Nė shumė raste simptomat vlejnė pėr tė evituar shfaqjen e njė sėmundjeje tė caktuar dhe nė raste tė tjera pėr ta kuruar atė. Kėshtu ju mund tė lexoni brenda pesė faqeve, simptomat e para pėr 50 sėmundjet mė tė shpeshta pėr trupin e njeriut: Sėmundjet kardiake, ato tė veshkave, mėlēisė, stomakut, barkut, pankreasit, infeksionet e syve, tė veshėve, tė lėkurės, obezitetin, variēet, pėr kancerin dhe evitimin e tij. Simptomat e pėrmbledhura nė numrin e sotėm na drejtojnė dhe lidhen kryesisht me mėnyrėn tonė tė tė ushqyerit, si duhet tė jetė ajo, si dhe me zakonet e pėrditshmėrisė qė njė njeri nuk duhet t’i harrojė asnjėherė.

Kėshillat mė tė fundit tė mjekėve pėr kėdo qė dėshiron njė shėndet tė mirė dhe njė jetė tė gjatė e pa probleme, janė tė njohim simptomat e para nė mėnyrė qė tė dimė se si t’i parandalojmė. Si tė jetoni tė lumtur dhe tė mbani larg sėmundjet dhe shqetėsimet e ndryshme.

Si tė shmangni problemet e pagjumėsisė, mbipeshėn dhe obezitetin. Shqetėsimet qė shfaqen dhe plot 400 simptoma pėr tė shmangur 50 sėmundje.

Njė guidė e veēantė pėr shėndetin e gjithsecilit nė njė speciale prej pesė faqesh, me tė gjitha simptomat dhe “strategji” tepėr tė thjeshta tė cilat mund tė sjellin dobi kolosale pėr mirėqenien tuaj.

Ataku kardiak
Simptomat e sėmundjes sė zemrės:

1-Shenja tė shtrėngimit tė fortė
2-Ndjesi peshe nė kraharor
3-Shtrėngime tė dhimbshme nė qendėr tė gjoksit, tė cilat zgjasin disa minuta
4-Shenjat mund tė shfaqen dhe zhduken herė pas here
5-Dhimbje tė forta qė pėrhapen dhe pėrgjatė krahėve, shpatullave dhe duarve, nė qafė, nė stomak
6-Ndjesi tė ftohti
7-Pengim frymėmarrjeje
8-Kėto mund tė shoqėrohen me ndjesi tė fikėti.

Hipertensioni
Simptomat e sėmundjes:
9-Dhimbje koke, sidomos nė mėngjes
10-Gumėzhitje veshėsh
11-Marramendje
12-Nganjėherė shoqėrohet me gjak nga hundėt
13-Depresion, pa e ditur shkakun
14-Personi nxehet pothuajse pa shkak
15-Skuqje tė fytyrės
16-Ndjesi tė fikėti.

Diabeti
Simptomat e sėmundjes sė sheqerit:
17-Tė sėmurėt me diabet kanė dhimbje barku
18-Frymėmarrje tė ngadalta e tė thella
19-Prani e ketoneve nė gjak dhe nė urinė
20-Pacientėt me diabet duhet tė kontrollojnė peshėn
21-Shtojnė nė peshė, pėr kėtė duhet tė kufizojnė sheqernat e rafinuara
22-Kanė mungesė ekuilibri, e pėr kėtė duhet tė rrisin sasinė e fibrės nė dietė
23-Ndonjėherė kolesteroli i tyre rritet shumė, pėr kėtė yndyrat duhet tė jenė vajra me njė lidhje dyfishe.

Anemia:
Shenjat e sėmundjes sė gjakut:
24-Lodhje
25-Takikardi
26-Zbehje
27-Gjendje tė fikėti.

Artiti Reumatik
Shenjat e sėmundjes sė moshės sė tretė:
28-Kyēet e duarve ose tė kėmbėve ėnjten
29-Kyēet dhembin dhe nė rastin e malcimit tė madh ato bėhen tė nxehta
30-Malcimi ēon nė sertėsi nė kyēe, sidomos kur njeriu ēohet nė mėngjes apo ka ndenjur nė vend pėr njė kohė tė gjatė.
31-Malcimi nis nė indet e kupės sė kyēit.
32-Nėse malcimi vazhdon pėr njė kohė tė gjatė mund tė dėmtojė pjesė tė ndryshme nė kyē dhe rreth tij si kėrcet e kyēit, kockat, gilcat dhe ligamentet.
33-Lėvizshmėria nė kyēe keqėsohet dhe kyēi nė disa raste mundet tė keqvendoset.
34-Nė raste tė rralla mundet qė edhe organe tė tjera nė trup tė malcohen, si pėr shembull pleura, cipa e zemrės, enėt e gjakut dhe sytė.

Gurėt nė tėmth
Simptomat kryesore:
35-Tėmthi jep dhimbje nė hipokondrin e djathtė, poshtė brinjėve.
36-Kur irritohet pjesa e diafragmės qė ka kontakt me tėmthin, dhimbja ndihet edhe nė shpatullėn e djathtė (diafragma inervohet nga nervat c3-c4-c5, ashtu si dhe shpatulla).
37-Guri nė tėmth mund tė japė dhimbje (ose mund tė shfaqė mbindjesi) nė segmentin midis brinjės sė VII dhe IX qė nga stėrnumi deri nė shtyllėn kurrizore (columna vertebralis).
38-Inflamacioni i tėmthit rrezatohet nė shpatullėn e djathtė.

Tiroidet
39-Dobėsi muskulore, shkaktuar nga njė konsumim nė rritje tė energjisė dhe degjenerim tė muskulaturės.
40-Gulēimė zemre dhe rritje tė pulsit.
41-Rėnie nga pesha, pėr shkak tė konsumimit nė rritje tė energjisė.
42-Drithėrima, pėr shkak se shtohet ndjeshmėria pėr disa lėndė nė sistemin nervor.
43-Bark, pėr shkak se ushqimi kalon mė shpejt pėrmes zorrės.
44-Nervozizėm, gjumė tė keq, lodhje dhe shqetėsim.
45-Problem me lėkurėn, midis tė tjerash thonjtė mund tė shkėputen nga shtrati i thonjve dhe njeriut mund t'i shtohet rėnia e flokėve.

a) Shenjat nė rast se pacienti ka mbiprodhimi tė tiroides
46-Tė rrahura tė shpeshta tė zemrės
47- Humbje tė peshės
48- Kėputje trupi e theksuar
49- Nuk durojnė tė nxehtin
50- Gjumė i ērregullt
51- Temperaturė e lartė
52- Djersitje e theksuar
53- Aritmi
54- Probleme tė syve.

Shenjat nė rast se pacienti ka nėnprodhimi tė tiroides
55- Lėkurė e thatė
56- Gjatė gjithė kohės pacienti ka ftohtė
57- Fryrje tė fytyrės
58- Anemi
59- Trashje tė zėrit
60- Rėnie tė flokėve
61- Lodhje fizike e pėrgjumje
62- Tė rrahura tė pakta tė zemrės
63- Yndyra tė larta.

Veshkat
Shenjat dhe simptomat
64-Sistemi tretės: Anoreksi, pėshtjellim, tė vjella.
65-Gjaku: Hemorragji si pasojė e keqfunksionimit tė trombociteve.
66-Ērregullime tė volumit intravaskular qė janė pasojė e humbjes sė aftėsisė tė veshkave pėr tė rregulluar pėrqendrimin e urinės.
67-Anemia ėshtė pasojė e mosprodhimit tė eritropoetinės.
68-Djersitje e vazhdueshme
69-Fryrje e trupit
70-Ethe
71-Dobėsi
72-Urinė e turbullt me erė tė keqe
73-Temperaturė.

Alergjitė
Simptomat mė tė zakonshme tė shkaktuara nga alergjitė janė:
74-Hundė qė rrjedhin apo tė zėna
75-Sy tė kuq, tė acaruar qė tė kruhen
76-Kollitje
77-Tė teshtima
78-Tharje gjuhe dhe fyti, edhe acarime tė tyre
79-Vėshtirėsi nė frymėmarrje
80-Diarre
81-Vjellje ushqimi
82-Tharje dhe acarim i lėkurės.

Kanceri nė stomak
83-Pėrzierje tė stomakut, tė vjella
84-Djegie tė stomakut, e cila nė disa raste mund tė kalojė nė tė gjithė kraharorin tuaj.
85-Dobėsi dhe lodhje
86-Humbje tė oreksit ose fryrje tė stomakut.
87-Dhimbje e barkut qė mund tė zgjasė nga pak minuta nė disa orė dhe zakonisht dhimbjet mund tė largohen vetėm pasi keni marrė njė dobėsim tė acidit.
88-Nė disa raste dhimbjeje tė cilat zgjasin me javė tė tėra dhe largohen, qė mund tė kalojnė mė pas nė dhimbje qė ka njė periudhė tė caktuar dhe bėhet mė e fortė.
89-Rėnie nė peshė.
90-Rrjedhje gjaku, mund tė shkaktohen nga ulcera nė stomak.

Impotenca Seksuale
Simptomat:
Tek tė dy partneret e ēiftit:
91-Mungesa e interesit ose dėshirės pėr seks
92-Paaftėsia pėr t'u ndierė i kėnaqur.

Tek burrat:
93-Paaftėsia pėr tė arritur erektimin
94-Paaftėsia pėr tė mbajtur erektimin gjatė gjithė aktit,
vonesa ose mungesa e ejakulacionit.
95-Paaftėsia pėr tė kontrolluar ejakulacionin nė kohėn e nevojshme (orgazmės mashkullore).

Tek gratė:
96-Paaftėsia pėr t'u pėrqendruar
97-Paaftėsia pėr tė arritur orgazmėn femėrore.

Ankthi-Emocionet
98-Kur njė person provon prishje tė theksuar tė humorit dhe tė ekuilibrit emocional, atėherė mund tė thuhet se ai person ka ērregullime tė gjendjes shpirtėrore.
99-Kur emocionet qėndrojnė nė njė pikė tė ulėt gjatė gjithė kohės dhe ne humbasim interesin pėr jetėn, kjo do tė thotė se po kalojmė njė gjendje depresioni.
100-Depresioni madhor karakterizohet nga njė gjendje e rėnė shpirtėrore dhe trishtim qė shoqėrohet me ndjenjėn e fajit dhe tė qenit i pavlefshėm.
101-Njerėzit kalojnė nė gjendje depresive kur ata kanė probleme nė punė, probleme bashkėshortore ose kur ndjehen tė pazotė pėr diēka qė duan tė bėjnė.
102-Shenjė e depresionit mund tė jetė edhe prishja e gjumit, rėnia nė peshė, kėputja, ndjenja e fajit tė kotė.

Humbja e kujtesės
103-Memoria humbet ēo ditė e mė shumė.
104-Personi ka probleme gjuhėsore (harron fjalėt pėrkatėse dhe pėrdor tė tjera nė vend tė falės sė duhur).
105-Pjesėn mė tė madhe tė kohės ėshtė konfuz.
106-Gjėrat e reja i mban mend me shumė vėshtirėsi.
107-Mund tė ketė konfiguracione, (nuk di tė bėjė llogaritė).
108-Nuk arrin tė shkruajė normal.
109-Mezi lexon.
110-Ka vėshtirėsi nė veshjen e rrobave tė trupit.
111-Me kalimin e kohės pacienti humb interesin nė gjerat qė e rrethojnė dhe bėhet tėrėsisht konfuz.
112-Mund tė ketė dhe haluēinacione, probleme me urinimin dhe jashtėqitjen (inkontinence).
113-Nė fund fare pacienti humb edhe kontrollin e trupit tė vet thuajse nė ēdo aspekt.

Autizmi
Simptomat
114-Probleme me shikimin
115-Vėshtirėsi nė tė folur
116-Probleme me dėgjimin dhe komunikimin
117-Aftėsi e kufizuar pėr tė kryer veprime tė pavarura
118-Fėmija izolohet nė vetvete
119-Formulon me vėshtirėsi mendimet
120-Ka vėshtirėsi nė tė kuptuar dhe kujtesė.

Sindromi i kanerit (probleme mendore)
Simptomat
121-Ērregullime nė sjelljeve
122-Ērregullime nė komunikimin verbal
123-Ērregullime nė tė folur
124-Ērregullime nė pėrqendrim, etj.

Tumori nė tru
Simptomat
125-I sėmuri ndjen mpirje tė njėanshme tė trupit
126-Humbje tė pjesshme tė shikimit
127-Epilepsi tė ndryshme
128-Ndjen shtypje dhe presion nė tru
129-I prekuri nga tumori do kėtė tė vjella
130-Marrje mendsh
131-Dhimbjet e kokė
132-Lodhje
133-Humbje nė peshė.

Meningjiti
Simptomat
134-Duart dhe kėmbėt e ftohta
135-Dhimbje nė kėmbė
136-Ndryshime anormale tė ngjyrės sė lėkurės
137-Temperaturė
138-Ethe
139-Dhimbje koke
140-Tė vjella
141-Neveri ndaj ushqimit
142-Mpirje tė qafės
143-Probleme me ndriēimin dhe dritėn e diellit
144-Pėrgjumje
145-Pėshtjellim idesh e konfuzion.

Viroza gripale
Simptomat
146-Kollė e fortė
147-Bllokim hundėsh
148-Sekrecione nga hunda
149-Dhembje nė kraharor
150-Dobėsi e pėrgjithshme trupore, debulesė
151-Mungesė oreksi
152-Dhembje koke
153-Dhembje muskujsh dhe kockash
154-Temperaturė jo e lartė.

Cirroza nė mėlēi
Simptomat
155-Dobėsi dhe lodhje
156-Humbje tė oreksit
157-Humbje tė peshės
158-Humbje tė masės muskulare dhe krampe (ngėrē) muskulare
159-Ikter ose zverdhje tė syve dhe tė lėkurės
160-Ėnjtje tė kėmbėve
161-Ascit ose fryrje e barkut nga grumbullimi i ujit nė tė
162-Tė pėrziera dhe tė vjella
163-Humbje tė qimeve tė trupit dhe tė aftėsisė seksuale
164-Tek burrat rritje tė qimeve nė fytyrė, zė tė thellė
165-Ērregullime menstruale tek gratė.

Osteoporoza
Simptomat
166-Prek gjunjėt, kėmbėt dhe kyēet
167-Pacienti e ka tė vėshtirė tė lahet
tė vishet, dhe tė krihet nė mėngjes
168-Shoqėrohet edhe me serozit, qė do tė thotė efuzione pleurale, perikardit, anemi, xhunga nėn lėkurė.
169-Kur sėmundja pėrparon, ajo shkakton shformime karakteristike tė gjymtyrėve: Gishtėrinjtė e duarve zhvendosen lateralisht pėr nga ulna, gishtėrinjtė pėsojnė kontrakturė etj.
170-Pėrparimi i sėmundjes shoqėrohet me shkatėrrim tė kėrcit tė kyēeve dhe me ankilozė tė kockave.

Bronkiti kronik
Simptomat
171-Kollė e fortė
172-Bllokim hundėsh
173-Sekrecione nga hunda
174-Dhembje nė kraharor
175-Dobėsi e pėrgjithshme trupore, debulesė
176-Mungesė oreksi
177-Dhembje koke
178-Dhembje muskujsh dhe kockash
179-Temperaturė jo e lartė.

Distrofia muskulore
Simptomat
180-Dobėsia e muskujve skeletorė tė shpatullave
181-Dhembje nė pjesėn e sipėrme tė krahėve
182-Dobėsim tė muskujve tė kofshėve
183-Dhembje tė muskujve tė legenit
184-Tė sėmurėt ndjejnė kėrcitje, fortėsi dhe shtrėngim tė muskujve.
185-Kėta individė ndjejnė lodhje gjatė aktiviteteve tė lehta fizike.
186-Mund tė lodhen duke ecur dhe ngjitur shkallėt.
187-Shpesh e kanė tė vėshtirė tė ngrihen nga karrigia.

Myku nė vesh
Simptomat
188-Ėnjtje e veshit
189-Pezmatim i kanalit
190-Dhimbje e fortė
191-Vėshtirėsi nė tė dėgjuar
192-Dhimbje koke
193-Temperaturė e lartė
194-Sekrecione.

Veremi
Simptomat
195-Temperaturė
196-Ethe
197-Humbje tė energjisė
198-Lodhje
199-Rėnie nė peshė
200-Humbje e oreksit
201-Tė pėrziera
202-Djersitje, nė pjesėn mė tė madhe tė rasteve natėn.
203- Kollė e fortė e vazhdueshme qė zgjat 3 javė ose mė shumė.

Skizofrenia
204-Dėmtimi i perceptimit, dėmtimi i ndjenjės sė unit dhe tė vullnetit.
205-Shumė persona me skizofreni manifestojnė reagime emocione anormale.
206-Dėmtimi i marrėdhėnieve dhe i sjelljes.
207-Skizofreni ka shumė vėshtirėsi nė shoqėrimin me tė tjerėt.

Tifo
Simptomat
208-Simptomat janė dhembje barku, kyēesh, tė vjella, temperaturė e lartė.
209-Preken kryesisht fėmijė, tė rinj dhe tė moshuar.
210-Simptomat mund tė fillojnė brenda disa orėve ose disa ditėve.
211-Simptomat mund tė zgjasin pėr 24-48 orė, por edhe njė javė.

Pneumoni
Simptomat
212-Pacientėt me pneumoni kanė kollė, dhimbje pleurave
213-Frymėmarrje sipėrfaqėsore dhe temperaturė tė lartė
214-Tek tė rinjtė shfaqet me kollė tė thatė, tė vjella, dhimbje barkut, ndjenje lodhje.
215-Tek tė moshuarit shfaqet me anoreksi, konfuzion, lodhje.

Rrufė
Simptomat
216-Fėmijėt kanė temperaturė
217-Tė zihen hundėt e tė kullojnė vazhdimisht
218-Shoqėrohet me tė teshtima tė shpeshta
219-Zakonisht shkaktohet nga tė ftohtėt.

TENSIONI
Simptomat
220-Dhimbje koke, sidomos nė mėngjes
221-Gumėzhitje tė veshėve
222-Marramendje
223-Nga njėherė del gjak nga hundėt
224-Depresion pa e ditur shkakun
225-Personi ėshtė i shqetėsuar dhe i irrituar
226-Skuqje e fytyrės
227-Ndjenja tė fikėti.

PANKREASI
Simptomat
228-Dhimbje tė forta barku
229-Fryrje barku
230-Tė vjella
231-Rrahje tė shpejta tė zemrės
232-Temperaturė.

DHIMBJET E SHPINĖS
Simptomat
233-Dhimbje mesi qė zgjat mė shumė se dy orė
234-Bllokim i shtyllės kurrizore
235-Dhimbje qė bllokon njėrėn anė tė veshkave
236-Shpesh njerėzit nuk mund tė lėvizin pėr javė tė tėra
237-Gjithmonė e ndjen shtyllėn kurrizore tė rėnduar
238-Nė disa raste dhimbjet fokusohen dhe nė zonėn e legenit.

PARKINSON
Simptomat
239-Dridhja ėshtė vetėm nė duar
240-Ndodh edhe nė gjendje qetėsie, d.m.th kur duart nuk po punojnė.
241-Muskujt e dorės dhe tė krahut nė pėrgjithėsi janė tė ngurtė
242-Kėta pacientė kanė vėshtirėsi nė ecje
243-Nuk e mbajnė dot ekuilibrin
244-Nė faza tė rėnduara tė sėmundjes pacientėt rrėzohen shpesh.

33-MIOPATIA
Simptomat
245-Dobėsim i muskujve tė krahėve
246-Dobėsim i muskujve skeletorė
247-Kanė vėshtirėsi nė ecje
248-Shtrėngim i muskujve tė zemrės
249-Shtrėngim dhe dobėsim i muskujve tė mushkėrive
250-Dobėsim progresiv.

PODAGORA
Simptomat
251-Shumė dhimbje tek gishtat e kėmbės
252-Gishtat ėnjten
253-Marrin ngjyrė tė kuqe
254-Nė rastet e rėndimit tė sėmundjes ngjyra bėhet blu
255-Njėri nga kyēet e kėmbės bllokohet
256-Shfaqet nė ēdo moshė.

KANCERI I LEKURES
Simptomat:
257-Numėr i lartė nishanesh nė trup
258-Ato kanė ngjyrė tė errėt
259-Nishanet janė zakonisht nė formė simetrike
260-Zakonisht kėto nishane kanė njė diametėr prej 6 milimetra
261-Sėmundja shfaqet nė shtresėn e jashtme tė lėkurės
262-Puērrat dhe nishanet shfaqen nė ēdo pjesė tė trupit.

KANCERI I GJIRIT
Simptomat
263-Ndryshime tė madhėsisė dhe pozicionit tė gjirit
264-Ndryshime tė lėkurės
265-Lėkura bėhet me gropėza, bėhet e fortė.
266-Nė ndonjė rast merr ngjyrėn e kores sė portokallit.
267-Ndryshime tė thithit si rrafshimi, futja brenda, spostimi, sekrecionet.
268-Masė aksilore (nėn sqetull).

CERMA
Simptomat
269-Zakonisht sėmundja shfaqet natėn
270-Gishti i madh i kėmbės dhemb dhe ėnjtet
271-Kyēi nuk duron asnjė prekje
272-Dhimbja shoqėrohet me ethe
273-Nė shumė raste edhe me temperaturė
274-Lėkura vyshket

SPONDILIATROZA
Simptomat
275-Dhimbjet janė tė fiksuara nė njė vend
276-Dhimbjet janė pulsuese
277-Dhimbja shfaqet edhe natėn
278-Personat kėrkojnė kryesisht qetėsi
279-Spondiliatroza shkaktohet edhe me marrje mendsh
280-Me tė vjella.

MIGRENA
Simptomat
281-Dhimbje koke tė pėrqendruara nė njėrėn anė
282-Krizat zgjasin 15 minuta deri nė 1 orė
283-Ata qė vuajnė nga migrena janė tė zbehtė
284-Janė persona qė kanė ftohtė
285-Kanė luhatje humori
286-Gjithmonė preferojnė errėsirėn derisa t'u kalojnė dhimbjet.

RĖNIA E FLOKĖVE
Simptomat
287-Tek meshkujt humbja e flokėve nis qė nė moshėn 15-vjeēare
289-Tek femrat shfaqet pas tė 30-ve
290-Rėnia e flokėve shfaqet anash ballit
291-Nė mes tė kokės
292-Humbja e flokėve fillimisht fillon nė faza tė pėrkohshme.

HEMORROIDET
Simptomat
293-Kruarje anale
294-Dhimbje anale, sidomos kur ulesh
295-Derdhje gjaku i pastėr d.m.th ngjyrė e hapur
296-Dhimbje gjatė jashtėqitjes.

SĖMUNDJET PNEOMONARE
Simptomat
297-Kollė e madhe
298-Bllokim i mushkėrive deri nė rrugėt e frymėmarrjes
299-Nė ndonjė rast edhe bllokim i kordave zanore (ikėn zėri)
300-Zverdhje e personave
301-Dobėsi fizike.


44- ASTMA
Simptomat
302- Ngulēimi
303- Kollitja
304- Marrja frymė me vėshtirėsi
305- Rritet rreziku pėr bronkitet
306- Pneumonia pėrsėritet
307- Reagime alergjike.

TALASEMIA
Simptomat
308-Lodhje
309-Takikardi
310- Zbehje
311- Mosfurnizim i organizmit me oksigjen
312- Zemra nuk kryen si duhet funksionin e saj
313- Talasemia minore s'ka simptoma klinike.

KOLESTEROLI
Simptomat
314-Nė fillesa nuk shfaq simptoma
315-Shenjat e para shfaqen kur pėrparon sėmundja
316-Dhimbje gjoksi nga zemra ose
317-Dhimbje nė kėmbė gjatė ecjes qė shkaktohet nga
318-Ngushtimi i enėve tė gjakut
319-Bllokimi i damarėve tė kėmbės.

VARIĒET
Simptomat
320-Kėmbė tė rėnda
321- Kėmbė tė fryra
322- Fryrje e venave nėn lėkurė
323- Lodhje
324- Fryrje tė shputave tė kėmbėve
325- Venat e gjakut bėhen tė kuqe; nė raste tė rėnda blu.

BETATALASEMIA
Simptomat
326-Lodhje
327-Takikardi
338-Zbehje
329-Gjuhė e lėmuar
330-Thonj tė deformuar dhe tė thyeshėm
331-Eritrocite tė vogla dhe me pak hemoglobinė.

OBEZITETI
Simptomat
332-Dėshirė pėr ushqime tė thata pa vitamina
333-Shėndoshje e vazhdueshme dhe pa ndėrprerje
334-Ulet presioni i gjakut
335-Personave u shtohen edhe sėmundjet e zemrės
336-Ndjehen gjithmonė tė pangopur.


DEPRESIONI
Simptomat
337-Trishtim
338-Humbje energjie
339-Ndihesh pa shpresa ose pa vlerė
340-Rritje e nevojės pėr gjumė
341-Dhimbje tė pashpjeguara
342-Ulje e dėshirės pėr seks
343-Dhimbje koke
344-Ndryshim nė oreks qė shkaktojnė humbje apo ngritje peshe
345-Mendime rrotull vdekjes ose vetėvrasjes
346-Pėrpjekje pėr vetėvrasje.

HEPATITI A
Simptomat
347-Dhembjet e barkut
348-Ethet
349-Lodhjen ose molisjen
350-Humbjen e apetitit
351-Ndjenjėn e vjelljes
352-Zverdhjen dhe urinėn e errėt.

Ulēera
Simptomat
353-Dhimbje qė i ngjan djegies nė bark, e cila e rrezaton kėtė dhimbje nė kurriz.
354-Dhimbja ka ritmin e vakteve tė ngrėnies dhe shfaqet njė ēerek ore pas ngrėnies.
355-Dhimbja zgjat 2-3 javė dhe me pas zhduket dhe rishfaqet pas disa javėsh apo muajsh.
356-Sėmundja shfaqet nė mėnyrė ciklike (pranverė, vjeshtė) ose sipas rrethanave tė veēanta (stres psikologjik, marrje ilaēesh, etj).


Menstruacionet
Disa nga simptomat mė tė shpeshta:
357-Dhimbje shpine
358-Dhimbje nė pjesėt e brendshme tė "kofshėve"
359-Axhitim i tė vjellave
360-Diarre
361-Kapsllėk
362-Dhimbje koke
363-Rritje jashtėzakonisht e madhe e dėshirės pėr kontakt seksual.

Tumori nė tru
Simptomat me tė cilat shfaqet zhvillimi i tumorit nė tru:
364-I sėmuri ndjen mpirje tė njėanshme tė trupit
365-Humbje tė pjesshme tė
shikimit
366-Epilepsi tė ndryshme
367-Ndjen shtypje dhe presion nė tru
368-I prekuri nga tumori do kėtė tė vjella
369-Marrje mendsh
370-Dhimbjet e kokė
371-Lodhje
372-Humbe nė peshė.

Paranoja
Shenjat e para tė personit tė prekur nga sėmundja:
373-Ekzagjerimin dhe defektet e personalitetit.
374-Para "shpėrthimit" tė plotė tė paranojės pacienti mund tė kalojė njė fazė depresioni, e cila i paraprin njė paranoje tė pėrhershme e nė "lulėzim".

375-Deluzionet bėhen tė pranishme, pėrgjithmonė.
376-Paranojaku bėn deduksione racionale nisur nga premisa false, pasi gjykimi i tij ėshtė "prekur".
377-Ai beson se disa njerėz janė kundėr tij; e ata po konspirojnė e komplotojnė sė bashku pėr t'i shkatėrruar shėndetin apo pozitėn.
378-Ai "shikon" mesazhe tė fshehura nė ngjarje rutinė; gjithēka qė ndodh ka njė referencė speciale pėr atė vetė.
379-Ai ėshtė i persekutuar dhe i ndjekur nga influenca malinje.

Ekzema
Simptomat:
380- Kruajtje nė lėkurė
381- Lėkurė e skuqur
382- Flluska tė vogla nė lėkurė
383- Njolla tė mbuluara me shtresa lėkurė
384- Lėkura ėshtė e thatė.

Sindorimi i Dawnit
Simptomat
385-Dėgjim me vėshtirėsi
386-Probleme me zemrėn
387-Probleme me sytė
388-Nivel i ulėt i hormoneve
389- Probleme tė skeletit
avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 26146
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi