ILIRIADA PORTAL

PS “vetėvrasje” politike, tėrheq nismat, por kuvendi miraton ngritjen e Komisionit Hetimor

Shko poshtė

20032010

Mesazh 

PS “vetėvrasje” politike, tėrheq nismat, por kuvendi miraton ngritjen e Komisionit Hetimor
Me 73 vota ‘pro’, Kuvendi ngre komisionin hetimor, pėr transparencėn e zgjedhjeve tė 28 qershorit

Kuvendi i Shqipėrisė miratoi pak minuta mė parė me votat e mazhorancės ngritjen e Komisionit Hetimor, pėr tė bėrė transparencėn e zgjedhjeve tė pėrgjithshme parlamentare, me kėrkesė tė palės opozitare. Pas shumė orėsh tė tėra diskutimesh dhe divergjencash me palėve, Partia Socialiste tėrhoqi nismat e saj pėr hetimin dhe transparencėn e zgjedhjeve tė 28 qershorit. Njė veprim ky i befasishėm dhe jashtė ēdo norme tė kontekstit moral, tė atyre deputetėve dhe kryetarit tė tyre, qė pas 6 muajsh endjesh rrugėve tė Shqipėrisė, propozojnė nė parlament draftin e tyre dhe nė momentin e finalizimit tė tij sipas ligjeve nė fuqi, PS tėrhiqet, duke bėrė njė vetėvrasje politike. Pas kėtij momenti, mazhoranca tregoi vullnetin e saj, pėr t’i shkuar deri nė fund pretendimeve tė opozitės, lidhur me zgjedhjet e vitit tė kaluar. Kryetarja e Kuvendit, Jozefina Topalli, e konsideroi kėtė veprim si tė turpshėm, ndėrsa u kėrkoi deputetėve opozitarė dhe kryetarit tė tyre Edvin Rama, t’i kėrkojnė falje tė gjithė shqiptarėve pėr mashtrimin mė tė madh qė u kanė bėrė prej mė shumė se 6 muaj me radhė. “Nėse ju tėrhiqeni nga nisma, ne nuk e bėjmė njė gjė tė tillė. Sepse kemi bėrė premtimin dhe do ta mbajmė atė. Nė bazė tė nenit 72 tė rregullores sė Kuvendit, ne do tė ngrejmė komisionin hetimor pėr tė bėrė transparencėn e zgjedhjeve. Le ta mėsojnė tė gjithė shqiptarėt qėllimin tuaj”, u shpreh kryeparlamentarja Topalli. Nė tė njėjtėn linjė u shpreh edhe kryetari i grupit parlamentar tė PD-sė Astrit Patozi. Patozi theksoi se mazhoranca do t’i shkojė deri nė fund premtimit tė saj, pėr tė realizuar hetimin e zgjedhjeve, siē e ka kėrkuar opozita. “Kėrkojuni falje shqiptarėve pėr gėnjeshtrėn tuaj, se kėrkoni transparencė, por ju nuk kėrkoni transparencė. Ju, ata zgjedhės nuk i keni pėrfaqėsuar, ndaj kėrkojuni falje. Ju bėtė njė tėrheqje spektakolare, tėrhoqėt propozimet tuaja, por ne nuk tėrhiqemi. Ne nuk pranojmė tėrheqjen nga komisioni hetimor dhe e bėjmė nismė, tonėn, duke e miratuar me votat tona dhe ju e keni derėn tė hapur tė jeni tė pranishėm, pėr tu bėrė tė ditur qytetarėve transparencėn e pretenduar nga ju”, u shpreh Patozi. Sipas tij, mazhoranca ėshtė e gatshme tė trajtojė me efikasitet ēdo nismė ligjore tė PS-nė. “Ky kuvend do tė trajtojė ēdo nismė ligjore tė PS-sė. Nėse keni ardhur nė kėtė sallė, s’e keni bėrė pėr ne, por pėr zgjedhėsit tuaj dhe pėr tė shpėtuar mandatet tuaja personale. Mirė keni bėrė...Por, nuk mund t’i kėrkoni mazhorancės shpėrblime, pėr vendimin tuaj. Ju nuk mund tė kėrkoni kushtėzimin e qėndrimit nė parlament, pėr tė plotėsuar ēdo kėrkesė apo ēdo tekė tuajėn, porsa kohė ato nuk kanė asnjė bazė ligjore dhe Kushtetuese. Edhe tani, qė kemi mbėrritur nė fazėn finale tė shqyrtimit tė draftit, qytetarėt duhet tė dinė se nuk ka asnjė rast tjetėr nė botė qė tė kėrkohet tė miratohet njė ligj qė i kapėrcen caqet kushtetuese. Ne kemi njė qėndrim qė ndryshon nga i juaji. Ju latė pas asnjė shkak, pėr 6 muaj me radhė, bosh karriget e kuvendit. Ndaj, kjo mazhorancė ėshtė e gatshme tė bėjė hetimin e zgjedhjeve dhe ėshtė e gatshme tė ngrejė komisionin hetimor”, deklaroi mė tej, Astrit Patozi.

bota sot
avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 25531
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi