ILIRIADA PORTAL

Arta Dade sulmon Ruzhdijen, shoqen e ngushtė tė karrierės sė saj politike

Shko poshtė

23032010

Mesazh 

Arta Dade sulmon Ruzhdijen, shoqen e ngushtė tė karrierės sė saj politike
E zgjedhur nė parlament, gjithmonė me ndihmėn e botės sė krimit apo tė strukturave tė Aldo Bares, Arta Dade ėshtė detyruar dje tė bėjė vetveten haram dhe tė shpallė se s’do ta pėrdorė mė praktikėn e Ruzhdijes pėr tė mbetur nė politikė. Pėr tė mbijetuar, ajo dje ka shpallur aleancėn e ngushtė me 5 eunukėt e koalicionit tė Edvinit

Nė njė kohė kur mazhoranca ka zyrtarizuar njė propozim tepėr konkret pėr hetimin e zgjedhjeve parlamentare tė 2009-ės tė shumė trumbetuara nga opozita, burime pranė selisė rozė bėjnė me dije se njė pjesė e deputetėve mbėshtesin plotėsisht kėtė nismė, por nuk mjaftohet me kaq. Edvin Kristaq Rama, kryetari me kohė tė plotė i Kutive, i zėnė nė panik nga deklarata e kryeministrit Berisha pėr tė vėnė nė lėvizje 100 prokurorė pėr tė hetuar pretendimet e opozitės, ka paralajmėruar pėrmes hispanikėve tė tij, se nuk ka ndėrmend nga lėvizja e rrugės, pavarėsisht angazhimit institucional tė mazhorancės, duke e konsideruar kushtin e hapjes sė kutive, si tė panegociueshėm.

I nisur nė ēmendurinė e tij, pėr tė sfiduar ligjet dhe kushtetutėn e vendit, Kryetari i Kutive nė bashkėpunim tė ngushtė me Artėn e Lagunės, kryediplomatja e ‘periferisė’ politike, thanė dje se nuk pyesin pėr prokurorėt e Berishės, por se po pėrgatiten pėr protesta dhe lėvizje masive gjatė muajit prill.

Kjo kokėfortėsi e tė “krisurit politik” dhe trajtimi i ēėshtjeve gjyqėsore si tematika politike dhe pjesė tė pandashme tė pazareve tė rėndomta, tė cilat ai i lakmon fort, pritet tė sjellė njė tjetėr lėvizje brenda PS-sė, pasi disa deputetė tė selisė ylberiste i kanė kėrkuar depozitimin e provave qė Rama ka propaganduar nė media...

Fakti qė Edvini hesht dhe pėrcjell grahmėn e tij, pėrmes Arta Bares, madje duke kėrcėnuar se nuk do t’i dalė nga fjala 5 eunukėve tė tjerė, tė cilėt vendosėn tė dielėn pėrdorimin e metodave tė rebelimit kundėr forcės sė pushtetit dhe njėherazi masivizimin e njė fushate shpifjes dhe mashtrimesh, ndaj mbarė opinionit publik. Arta e ‘kutive’ tė Aldo Bares thotė se rruga e vetme kundėr kėsaj qeverie ėshtė lėvizja rebeluese, pavarėsisht se vendi ka nevojė pėr mė tepėr konsensus politik dhe njė bashkėpunim bipartizan, pėr reformat qė duhen realizuar, pėrpara se tė pretendojmė integrimin nė BE.

Megjithatė, klika e Edvinit pėr tė pėrshkallėzuar qėndrimin kundėr pushtetit pritet tė zbehet dhe atij do t’i kėrkohet me ngulm tė dorėzojė provat, pėr tė cilat ka thėnė se i disponon. Ky presion i shpallur nga deputetėt opozitarė, duket se e ka vėnė nė vėshtirėsi Edvinin dhe njėherazi i ka shtuar dhimbjet e kokės, se cilėn rrugė tė ndjekė, tė tregojė publikisht se nuk zotėron asnjė fakt dhe asnjė provė, apo tė vazhdojė me ēmendurinė antikombėtare, pėr tė sfiduar institucionet shtetėrore dhe bllokimin e reformave.

L. Q.55
avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 25811
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Arta Dade sulmon Ruzhdijen, shoqen e ngushtė tė karrierės sė saj politike :: Komentet

avatar

Mesazh prej Wed Mar 24, 2010 1:35 pm nga lidabica

E zgjedhur nė parlament, gjithmonė me ndihmėn e botės sė krimit apo tė strukturave tė Aldo Bares, Arta Dade ėshtė detyruar dje tė bėjė vetveten haram dhe tė shpallė se s’do ta pėrdorė mė praktikėn e Ruzhdijes pėr tė mbetur nė politikė. Pėr tė mbijetuar, ajo dje ka shpallur aleancėn e ngushtė me 5 eunukėt e koalicionit tė Edvinit

kjo s'ka koment

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi