ILIRIADA PORTAL

Shqipėri:Qeveria angazhohet tė ulė borxhin publik

Shko poshtė

24032010

Mesazh 

Shqipėri:Qeveria angazhohet tė ulė borxhin publik
Drejtues tė bankave dhe tė financave tė Shqipėrisė diskutuan nė njė konferencė ndėrkombėtare mbi rreziqet e sistemit financiar tė vendit pėrballė krizės ekonomike botėrore gjatė 2010 dhe nevojes pėr tė bashkėpunuar nė tejkalimin e saj.Qeveritarėt u angazhuan tė ulin borxhin dhe shpenzimet,dhe u bėn thirrje bankave qė tė kreditojnė mė shumė ekonominė.Konferenca e organizuar nga Banka Qendrore doli nė pėrfundimin se kriza mund tė tejkalohet vetėm me bashkėpunimin e sistemit bankar,me njė transparencė mė tė madhe dhe me njė kreditim mė tė madh dhe mė tė guximshėm.Konferencat ekonomike po ndiqen tani nga njė numėr gjithnjė e mė i madh pjesėmarrėsish. Numri i bankierėve dhe zyrtarėve sa vjen e rritet nė kėto konferenca pėr tė kuptuar zhvillimet ekonomike dhe pėr tė bashkėrenduar veprimet. Konferenca tėrhoqi vemendjen tek financimet e pėrgjegjshme,dhe tek mbėshtetja qė bankat duhet t'i japin ekonomisė.

bota sot
avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 25811
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi