ILIRIADA PORTAL

Shqipėri:Rriten pagat e komandove jashtė vendit

Shko poshtė

25032010

Mesazh 

Shqipėri:Rriten pagat e komandove jashtė vendit
Ministria e Mbrojtjes e Shqipėrisė ka vendosur qė pagesat ditore pėr ushtarėt me misione paqeruajtėse tė jetė 85 dollarė, nga 60 dollarė qė ishte gjerė mė tani,njofton Start.Duket se ankesat e komandove nė Afganistan,kanė gjetur zgjidhje,jo pėr ta por pėr kolegėt e tyre.Vendimi ka ardhur pas ankesės me shkrim tė 80 komandove nė Herat dhe Shina tė Afganistanit,drejtuar Ministrisė sė Mbrojtjes.Ata shprehnin kundėrshtimin e tyre, pasi pėrveē pagės 60 dollarė, iu mbaheshin edhe 6 dollarė tė tjerė nga tatimi mbi pagėn.Kjo shkaktoi edhe largimin nga puna tė 28 nėnoficerėve si dhe uljen nė gradė tė disa gjeneralėve.Dikasteri i mbrojtjes e motivoi vendimin pėr thyerje tė dinjitetit tė ushtarakut.Megjithatė, misionet tjera tė vendit tonė, si nė Ēad, Irak, Afganistan, Bosnjė Hercegovina si dhe nė Oseti tė Gjeorgjisė do tė pėrfitojnė nga vendimi i marrė sė fundi.

bota sot
avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 25371
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi