ILIRIADA PORTAL

Skandal; Ushtria greke: Shqiptarėve do t’u derdhim gjakun – VIDEO

Shko poshtė

27032010

Mesazh 

Skandal; Ushtria greke: Shqiptarėve do t’u derdhim gjakun – VIDEO

Skandal me pėrmasa tė papranueshme nė Greqi, Forcat Speciale tė ushtrisė greke fyejnė rėndė shqiptarėt duke kėrcėnuar madje me pirje gjaku.
“Grek lind, nuk bėhesh kurrė, gjakun tėnd do tė derdhim, mor derr shqiptar”, ėshtė thirrja nė kor qė kanė bėrė, dje nė paradėn zyrtare tė 25 Marsit 2010, jo anėtarė tė ndonjė organizate ilegjitime, por pikėrisht Forcat Speciale qė parakaluan rreshtore nė rrugėt “Panepistimiu” (Rruga Universitare” dhe “Agjiu Konstandinu” (“Shėn Konstandini”.
Dhe sikundėr komentoi sot “Elefterotipia”, gazeta mė e madhe greke, thirrjet skandaloze erdhėn dje nė qendėr tė Athinės, jo nga anėtarėt e demonstruesve Hrisi Avgji, por nga Forcat Speciale zhytėse nė Universitetin e Shėn Konstandinit nė paradėn zyrtare ushtarake tė 25 marsit.
Gjithēka ka ndodhur dje nė qendėr tė kryeqytetit grek, Athinė. Forcat Speciale tė Ushtrisė greke, (ΟΥΚ), zhvilluan paradėn zyrtare ushtarake tė 25 marsit.
Ndėrkohė qė parakalonin sipas procedurės, ka shpėrthyer mes tyre kėnga ““Grek lind, nuk bėhesh kurrė, gjakun tėnd do tė derdhim, mor derr shqiptar”, qė nė greqisht, u kėndua me rimė, kėshtu: “Elinas gjeniese, dhen gjinece pote, to ema su tha hisume, guruni Alvane”.
Kėto dhe tė tjera thirrje rrėnqethėse, tė denja pėr filma horror, u dėgjuan dje nė mes tė Athinės, raporton korrespondenti i Agjencisė NOA.
Thirrjet e frikshme erdhėn pikėrisht kur Forcat Speciale sapo pėrshkuan zonėn e Sintagma (Kushtetueses) dhe “trimat” dhe u afruan nė rrugėt “Panepistimiu” dhe “Agjios Konstandinos”, nisėn tė klithnin pėr kasaphanė ndaj fqinjėve tė Greqisė, duke mos kursyer shqiptarėt, turqit dhe shkupjanėt, siē i njohin qytetarėt e FYROM (Ish-Republika Jugosllave e Maqedonisė). Dhe duke vendosur kėshtu “mes vedi” se kush ka tė drejtė tė quhet grek dhe kush jo.
Thirrja tjetėr e kėngės horrore, ishte: “Do tė bėhet kasaphanė, pastaj do tė hakmerrem, kur tė adhuroni kishėn edhe kryqin”, qė nė greqisht, u dėgjua kėshtu: “Tha gjini makeljo, meta tha ekdhitho, otan tha proskinisete simea ke stavro”.
Mė tej sikundėr dėgjohet dhe shihet dhe nė pamjet video qė ju keni pranė kėtij raporti nga Athina, vijuan dhe frazat pėr ne shqiptarėt dhe pėr fqinjėt e tjerė: “U thonė shkupjanė, u thonė shqiptarė, rronbat e mia do tė qep me lėkurėn e tyre”, qė nė greqisht, e klithėn kėshtu: “Tus lene skopjanus, tus lene alvanus, ta ruha mu tha rapsod me dhermat’ap’aftus”.
Dėshmitarėt treguan se thirrjet u pėrkrahėn edhe nga njerėz tė politikės greke tė cilėt ndoqėn paradėn ushtarake sė bashku me qytetarėt grekė. “Njė prej burrave politikanė, madje u priu Forcave Speciale duke thirrur dhe ai sė bashku me ta e duke i paraprirė atyre me thirrje i pari”, raportoi sot “Elefterotipia”.
E gjitha kjo ndodhi ndėrkohė qė parada ndiqej nė rrugė nga familjarė emigrantė qė ishin mbledhur me dhjetėra, pjesa mė e madhe e tyre, shqiptarė, tė cilėt shumė prej tyre shtruan pyetjen: “Pse kaq urrejtje ndaj nesh”.
Kėto incidente vijnė vetėm pak kohė pasi Parlamenti i Greqisė miratoi ligjin qė jep mė shumė tė drejta pėr emigrantėt dhe qė i hap rrugėn pėrfitimit tė nėnshtetėsisė greke. Mesazhi i klithmave tė Forcave Speciale, lė pėrshtypjen se ishte pikėrisht kundėr kėtij ligji.
Nė kėtė pikė, shtrohet me tė drejtė pyetja: “Si ėshtė e mundur qė ushtria greke, duke zhvilluar parada zyrtare, nė mes tė Athinės, ne qendėr tė saj, tė sfidojė njerėzillėkun duke pėrdorur gjuhė tė rėndė urrejtjeje ndėrsa jetojmė nė vitin 2010.
bota sot
avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 25376
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Skandal; Ushtria greke: Shqiptarėve do t’u derdhim gjakun – VIDEO :: Komentet

avatar

Mesazh prej Sun Mar 28, 2010 2:09 am nga dini

Nuk e pash Ramosin ne mesin e tyre? Video kualitet i dobet Very Happy

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Sun Mar 28, 2010 4:08 pm nga dini

Cdo e keqe ka ndonj te mire thot populli!
Ne kete parad u tha qart per ata qe duan grekun me shume se kombin e vet se "njeriu lind grek" Pra mesazh shume kuptimplote.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Mon Mar 29, 2010 3:24 pm nga bulqizaku

ato na shajn n'parad ne u pallojm grat ...

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Mon Mar 29, 2010 7:28 pm nga nardlushnja

ato na shajn n'parad ne u pallojm grat ...
ha ha ha ha
Ke te drejte bulqizaku.Grate e tyre te shikojne ne kokordhok te syrit per pak erota.

Pastaj keta moterq.r.t berrtasin kot sepse asnje shqiptar nuk do te behet grek.Shyqyr qe nuk lindem grek sepse do te ishim turpi i botes sepse nuk lane vend pa lypur dhe kerkuar lemosh.
Sikur te mos ishim ne shqiptaret ne greqi keta moterq.r.t do te kishin falimentuar qe para 10 vitesh

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Tue Mar 30, 2010 4:32 pm nga lidabica

gjaku i piset....

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Thu Apr 01, 2010 4:32 am nga ADMIN

Dicka me vjen keq shume ,dhe jam shume i acaruar ,jo per kta njerz te degjeneruar por per vet ne shqiptaret dhe nuk di si ta shpjegoj ,Perse ne shuem shkolla shqiptare zhvillohen konkurse kengesh ne gjuhen Greke dhe Italjane me femijet tane ,dhe me shume pasjon qe keta femije te mesojne kenge ,Opera ,vjerrsha ne keto gjuhe ,dhe nuk munena per te gjetur as nje shkolle ne keto vende te bejne nje gje te tille ne gjuhen shqipe ,apo mendojme ne se gjuhet e huaja jane kulture ,dhe gjuha e jone eshte e shemtuar ne syte e ketyre!!!!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Thu Apr 01, 2010 3:51 pm nga ad

Greket nuk e kane vetem me shqiptaret, ata e kane me te gjithe boten. Nje mikja ime belge me tregonte se sa keq qe trajtohej djali i saj ne greqi nga greket, se si ata shprehnin hapur kundrejt tij shenja rracizmi thjesht per shkak te ngjyres se tij (ngjyre tipike e perendimoreve)dhe faktit qe ishte nga nje vend perendimor. Eksperienca e djalit te saj sa me habiti aq me krijoi edhe nje bindje se siē duket greket vuajn nga ndjenja inferioriteti perballe popujve te tjere dhe ndoshta kjo eshte aresyeja qe ato rreagojn ne kete menyre me te huajt. Madje as kultura (dita tites po del se nje pjes e kane te vjedhur nga fqinjet) nuk po i ndihmon te ndjehen te barabarte me popujt e tjere. Ndoshta i mundon shume fakti qe ne te gjitha shkollat dhe universitete kur flitet per kulturen greke nuk lihet pa u anashkaluar fakti qe ne Greqine e Lashte e deri vone, ne kulturen greke gruaja shihej vetem si objekti ku ata mund te shtoheshin, por ne maredhenien e vertet ne ēift mbizoteronte, ose me sakt ishte ne kulturen e tyre homoseksualizmi. Pra ishte kultur dhe jo nje fenomen sporadik tek njerez te caktuar. Kjo siē duket i lendon greket.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Thu Apr 01, 2010 6:43 pm nga nardlushnja

ishte ne kulturen e tyre homoseksualizmi

Dihet qe ka shume homoseksual ne greqi dhe besoj se e kane ne genet e tyre prej kohesh.
Ne historine e lashte qe kemi mesuar Akili dyloftoj me Hektorin per tu hakmarre per shokun e tij te ngushte Patroklin.Keshtu e mesuam ne hitorine e tyre ,por e verteta eshte se patrokli nuk ishte thjesht shok i Akilit por ishte dashnorja e Akilit.Kete fakt e pranojne edhe vete greket

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Thu Apr 01, 2010 6:47 pm nga nardlushnja

Per te mos qene i padrejte dua te theksoj se ka edhe greke qe e denojne hapur veprimin e forcave speciale greke.
E ndjeja te nevojshme ta sillja kete argument.
Nje gje me ben pershtypje........A e dini se ku qendron rracizmi me i theksuar ne shtresat e popullsise greke????
Tek shtresa me e varfer e tyre,ata jane edhe rracista me te medhenj.Shkaktare te varferise se tyre na bejne ne emigranteve.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh  nga Sponsored content

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi