ILIRIADA PORTAL

Ben Blushi, Ramės: Protestat i ke pėr tė prishur vizat

Shko poshtė

29032010

Mesazh 

Ben Blushi, Ramės: Protestat i ke pėr tė prishur vizat
Valentina Madani

Plas nė PS, kėrkohet rikthimi i Nanos, Manjani: PS-nė ta drejtojė lideri historik i sė majtėsSocialistėt arrijnė cakun e fundit, duke kėrkuar ikjen e Edi Ramės nga drejtimi i PS-sė dhe rikthimin e ish-kryetarit Fatos Nano, ndėrkaq debati mes Ramės e Blushit sėrish ka ndezur gjakrat brenda Asamblesė sė djeshme.

Ben Blushi, njė ndėr deputetėt e LMN-sė, iu drejtua Ramės me fjalėt “protestat i ke pėr tė prishur vizat”, gjatė debatit me kryetarin e PS-sė, fill pas propozimit tė tij pėr protesta nė gjithė vendin. Fill pas kėsaj deklarate, anėtarė tė Asamblesė qė mbėshtesin kryetarin, i janė sulur Blushit me njė fjalor tė ashpėr, ashtu si pak javė mė parė nė mbledhjen e grupit parlamentar tė kėsaj partie.

Blushi ka argumentuar se protestat e prillit janė pikėrisht nė linjėn kundėr vizave, duke i kujtuar Ramės se kjo ėshtė njė lojė e rrezikshme pėr pushtet kundėr interesit tė qytetarėve.

Ndėrkaq, Blushi ka theksuar sėrish se fundi i bojkotit ishte njė parashikim i drejtė i tij dhe i disa deputetėve tė tjerė. “Mė vjen mirė qė e kuptuat qė duhet t’i japim fund bojkotit, siē e kemi vendosur. Unė jua kam thėnė se nė kėtė rrugė kutitė nuk hapen, kėshtu ndodhi dhe do tė vazhdojė tė ndodhė, e vetmja mėnyrė pėr tė hapur kutitė janė zgjedhjet e ardhshme”, - ėshtė shprehur Blushi, duke kėrkuar prej PS-sė tė mos bėjė gabim qė tė shmanget prej zgjedhjeve lokale vitin qė vjen, ashtu si po flitet nė qarqet rreth kėsaj partie. “Nė kėtė kuptim ne duhet tė jemi pa ekuivok pėr tė hyrė nė zgjedhje lokale, sepse ka pasur njerėz qė e kanė vėnė nė dyshim hyrjen nė zgjedhjet lokale. Asnjėherė s’duhet vėnė nė dyshim nėse duhet ėt hyjmė ose jo nė zgjedhjet lokale, sepse aty mund tė provojmė qė kemi qenė shumicė nė 28 qershor, duke fituar zgjedhjet lokale”, - ka theksuar deputeti Blushi.

Kundėrshtari i Ramės ka kėrkuar qė kongresi i ardhshėm i PS-sė tė jetė njė kongres politik dhe jo statusor. Ai ka deklaruar: “Kėrkoj qė tė jetė kongres politik dhe kongresi i bashkimit tė PS-sė dhe jo i ndasive statutore”.

Ndėrkaq, tė ndėrgjegjshėm se Edi Rama la PS-nė nė opozitė, duke e thelluar humbjen edhe pėr shkak tė politikave bllokuese ndaj institucioneve, zėra brenda asamblesė iu rikthyen dje kėrkesės pėr marrjen e drejtimit tė PS-sė nga Fatos Nano. Asambleja Kombėtare e PS-sė nuk mundi tė shmangte kėtė lloj debati, ku njė pjesė e mirė e anėtarėsisė sė saj kritikuan qeverisjen e Ramės nė krye tė partisė pa hezituar tė pėrmendin emrin e Nanos si shpėtimtarin e Partisė Socialiste. Debati brenda mureve tė sallės ku u zhvillua mbledhja e Asamblesė dhe deklarata pėr rikthimin e ish-kryetarit u bėnė dje zyrtare nga anėtari i Asamblesė sė Partisė Socialiste, Ylli Manjani. Ai tha pėr mediat se PS-ja duhet tė drejtohet nga ish-kreu i saj, Fatos Nano. Z. Manjani vuri nė dukje se rikthimi i tij do tė ishte zgjidhja mė e mirė pėr Partinė Socialiste, “sepse standardet qė ai vendosi nė kėtė parti, ishin mė tė mirat, si nė statut dhe nė drejtimin e partisė”.

Mė pas Manjani theksoi se “ėshtė koha qė zoti Nano tė rimarrė drejtimin e PS-sė pėr ta kthyer kėtė parti nė jetėn institucionale dhe ėshtė koha qė PS dhe zoti Nano, si politikan i vjetėr nė Shqipėri, tė mbyllė ciklin e tranzicionit, tė cilin zoti Rama po e mban peng dhe po e zgjat pafundėsisht”.

Manjani braktisi mbledhjen e Asamblesė Kombėtare tė PS-sė, duke kundėrshtuar strategjinė e prezantuar nga kryetari Rama. Manjani u shpreh se kreu aktual i partisė, Rama, nuk pėrfaqėson interesat e PS-sė. Ai, gjithashtu, ka deklaruar se PS-ja duhet t’u kėrkojė falje komisionerėve, pasi ka hedhur prej 6 muajsh vrer kundėr tyre pėr humbjen e zgjedhjeve.

Pėllumbi: Opozita tė qėndrojė nė Kuvend

Servet Pėllumbi, njė prej figurave mė tė njohura tė Partisė Socialiste, kundėrshton qėndrimin e kushtėzuar tė socialistėve nė Kuvend dhe kėrkon qėndrimin e saj nė sallėn e Kuvendit. Pėllumbi mendon se socialistėt duhet tė bėjnė jetė aktive parlamentare dhe tė mos vijojnė marrėdhėniet e kushtėzuara me kėtė institucion. Pas mbledhjes sė Asamblesė Kombėtare tė socialistėve dhe pasi konsumoi njė bisedė disaminutėshe me kryesocialistin, Pėllumbi u pozicionua kundėr vendimit tė marrė, pėr tė shkuar nė Parlament me kohė tė pjesshme, vetėm pėr tė kėrkuar hapjen e kutive. E nė fakt, Asambleja e socialistėve, ashtu siē vendosi dhe grupi parlamentar pak ditė mė parė, zyrtarizoi qėndrimin pėr rifillim tė protestave popullore, tė cilat priten tė nisin prej javės sė ardhshme dhe pėr tė pėrfunduar nė 30 prill, nė njė protestė tė madhe nė kryeqytet.
Edhe kjo mbledhje, si tė gjitha mbledhjet e forumeve tė PS-sė, tė zhvilluara pas humbjes nė zgjedhjet e pėrgjithshme, nuk ka kaluar pa debate. Jo tė paktė kanė qenė zėrat kundėr qėndrimit, pėr tė pasur marrėdhėnie tė kushtėzuar nė Kuvend. Asambleja e socialistėve vendosi, gjithashtu, qė nė datėn 18 prill tė thėrrasė kongresin, pėr tė diskutuar pėr situatėn politike, por edhe pėr tė miratuar ndryshimet nė statutin e partisė. Kongresi i fundit i socialistėve ishte kongresi i jashtėzakonshėm, i mbajtur nė gushtin e shkuar, pas zgjedhjeve tė qershorit qė i lanė socialistėt edhe pėr 4 vite tė tjera nė opozitė.
gazeta standart
avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 25396
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi