ILIRIADA PORTAL

Meta, karshillėk Ramės, tubim mė 26 prill

Shko poshtė

29032010

Mesazh 

Meta, karshillėk Ramės, tubim mė 26 prillMė 26 prill rreth 5 mijė tė rinj nga i gjithė vendi do tė mblidhen nė Pallatin e Kongreseve pėr tė mbėshtetur proceset integruese nė tė cilat po ecėn vendi. Kėshtu pohoi dje kryetari i Lėvizjes Socialiste pėr Integrim, Ilir Meta, gjatė njė takimi tė zhvilluar nė qytetin e Beratit. Deklarata e Metės vjen njė ditė pas vendimit tė socialistėve pėr tė nisur protestat nė tė gjithė vendin. Por ndėrkohė qė Rama deklaron protesta pėr “hallet e shqiptarėve”, siē i quan ai, Lėvizja Socialiste pėr Integrim dhe Partia Demokratike deklarojnė tubime nė mbėshtetje tė proceseve integruese tė vendit. Tubimi i tė rinjve tė LSI-sė i paraprin atij tė 30 prillit tė deklaruar nga socialistėt, ndėrkohė qė demokratėt do tė dalin nė tubim mė 1 maj. Deklaratat e kreut tė LSI-sė u bėnė gjatė njė takimi qė zhvilloi dje nė qytetin e Beratit. Sipas Metės, LSI-ja duke ndjerė me pėrgjegjėsi maksimale kėtė moment tė rėndėsishėm ku ndodhet vendi, ėshtė e angazhuar me tė gjitha kapacitetet e saj dhe pėrfaqėsuesit e saj, pikėrisht pėr t’u investuar tėrėsisht pėr suksesin e kėtij procesi historik pėr vendin dhe qytetarėt shqiptarė. “Ashtu sikurse kemi treguar dhe po tregojmė ēdo ditė se jemi forcė e re politike me njė angazhim tė pėrhershėm, pėr tė mbyllur hendekun dhe konfliktualitetin politik, pėr tė sjellė njė etikė tė re nė diskursin politik nė vend, sepse ėshtė dhe njė kontribut pėr modelin qė politika ka pėr detyre t’i paraqesė rinisė”, - tha ai. Duke e vėnė theksin tek procesi i integrimit, Meta u shpreh se LRI-ja do tė fillojė njė tur takimesh nė tė gjithė vendin, pėr tė trajtuar me tė rinjtė ēėshtjen e integrimit tė vendit. Ndaj kreu i LSI-sė deklaroi se mė 26 prill do tė organizohet njė takim i madh mes tė gjithė tė rinjtė e kėsaj partie. “Takimi do tė organizohet nė Pallatin e Kongreseve, ku parashikohet qė nė kėtė takim tė marrin pesė mbi 5 mijė tė rinj”, - tha ai, ndėrsa shtoi se ky takim i madh do tė jetė njė tubim pėr integrimin e vendit. Duke u ndalur nė rolin qė ka LSI-ja nė skenėn politike dhe qeverisjen e vendit, Meta u shpreh i bindur se zgjedhjet lokale do tė jenė njė fitore pėr LSI-nė. “Jemi gati pėr fitoren e zgjedhjeve lokale”, - tha Meta.

Gazeta Standard
avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 25831
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi