ILIRIADA PORTAL

Poni: Klani i Ramės, bllokoi planin francez pėr sheshin “Skėnderbej”

Shko poshtė

30032010

Mesazh 

Poni: Klani i Ramės, bllokoi planin francez pėr sheshin “Skėnderbej”
Kėshilltarėt e djathtė tė Bashkisė sė Tiranės, mbėshtesin restaurimin e sheshit “Skėnderbej”. Ka qenė kryetari i grupit tė kėshilltarėve demokrat nė kėshillin e bashkisė sė Tiranės, Ferdinand Poni, ai qė ka theksuar se grupi i kėshilltarėve tė Partisė Demokratike, mbėshtet fuqimisht iniciativėn

e qeverisė shqiptare dhe kryeministrit Berisha pėr ndihmėn dhe kontributin, pėr t’i dhėnė fund gjendjes katastrofike nė sheshin qendror tė kryeqytetit dhe tė shqiptarėve nė sheshin “Skėnderbej”. “Grupi i kėshilltarėve tė Partisė Demokratike mbėshtet fuqimisht iniciativėn e qeverisė shqiptare dhe kryeministrit Berisha pėr ndihmėn dhe kontributin pėr t’i dhėnė fund gjendjes katastrofike nė sheshin qendror tė kryeqytetit”, thuhet nė deklaratė. Kryetari i grupit demokrat nė Bashkinė e Tiranės, akuzoi kryetarin e bashkisė se po pėrdor pėr interesa personale tė njerėzve afėr tij, bllokimin e restaurimit tė qendrės sė Tiranės. Poni u shpreh se interesat klanore tė kreut tė baskisė, kanė bėrė qė tė lihet nė hije dhe vet plani i francez pėr qendrėn e Tiranės, i miratuar dhe nga vet kryetari i bashkisė Rama. “Kjo gjendje e mjerueshme e sheshit “Skėnderbej” e denoncuar sa e sa herė nga kėshilltarėt e Bashkisė sė Tiranės, ėshtė krijuar pėr shkak tė nėnshtrimit tė Edi Ramės ndaj politikes dhe klaneve mafioze tė Kokėdhimės e kompani. Aq i turpshėm e dėmtues ėshtė ky nėnshtrim sa ka devijuar, ka penguar edhe vetė planin francez tė shpallur e proklamuar me aq bujė nga Rama”, u shpreh ai. Ndėr tė tjera, Poni theksoi se kjo ēėshtje do tė diskutohet dhe nė mbledhjen e kėshillit bashkiak. “Ne mbledhjen mė tė parė qė do thėrrasim, ne do tė solidarizohemi edhe formalisht e juridikisht me kėtė kontribut tė qeverisė shqiptare, pėr qytetarėt e Tiranės, pėr qytetarėt e Shqipėrisė; pėr t’i larguar ata nga purgatori apo ferri i Ramės dhe shoqėrive te tij, (alias Kokėdhimės) tė ndėrtimit e interesit”, u shpreh Poni. Kryeministri Sali Berisha kėrkoi nė mbledhjen e fundit tė qeverisė asfaltimin e shpejtė tė sheshit “Skėnderbej” nė Tiranė, derisa tė pėrzgjidhet projekti pėr ndėrtimin e tij. Kreu i qeverisė ka kėrkuar nga Ministria e Punėve Publike, Transporteve dhe Telekomunikacionit rikonstruksionin e menjėhershėm tė sheshit “Skėnderbej”, duke bėrė fillimisht planin e asfaltimit tė sheshit. Nė fjalėn e tij, Berisha u shpreh se megjithėse fondet prej 10 milionė dollarėsh pėr rindėrtimin e sheshit ekzistojnė prej dy vjetėsh, gjendja e tij aktuale ėshtė e turpshme pėr Tiranėn. Ai veēoi faktin se nuk munden qė lobe tė caktuara, interesa hotelesh tė bllokojnė sheshin e qytetit, pasi qeveria do tė marrė tė gjitha pėrgjegjėsitė.

MPPTT nis punėn pėr rikonstruksionin e sheshit “Skėnderbej”
Pas kėrkesės qė kryeministri Berisha i ka bėrė MPPTT pėr nisjen e punimeve pėr rikonstruksionin e sheshit “Skėnderbej”, ministri Sokol Olldashi ka urdhėruar specialistėt e dikasterit qė drejton, qė tė nisin urgjentisht punėn. Specialistėt e Ministrisė sė Transporteve kanė nisur punėn ditėn e premte duke bėrė matjet e para pėr rregullimin e kėtij sheshi, i cili do tė kthehet nė gjendje normale brenda njė jave. Specialistėt e Ministrisė sė Transporteve, janė ndarė nė grupe duke nisur punėn nga matjet pėr rregullimin dhe asfaltimin e tij. Skėnder Ēota, zėvendės drejtor i Autoritetit Rrugor Shtetėror ėshtė shprehur se puna ka nisur pas urdhrit tė kryeministrit. “Pas urdhrit tė kryeministrit, Ministria e Transporteve ngriti tre grupe pune dhe ne jemi ndarė pėr tė bėrė matjet e nevojshme”, ėshtė shprehur Ēota. Procesi pėr rehabilitimin e sheshit “Skėnderbej”, erdhi pas angazhimit personal tė kryeministrit, por edhe shqetėsimit tė vazhdueshėm qytetar pėr kėtė zonė. Pėr rehabilitimin e sheshit "Skėnderbej", bashkia ka pasur nė dispozicion mjaft kohė dhe 10 milionė dollarė, dhuratė nga qeveria e Kuvajtit, por sėrish, qendra e kryeqytetit ėshtė nė njė gjendje skandaloze, ku as makinat dhe as njerėzit nuk mund tė qarkullonin lirshėm. Pėr t’i dhėnė fund kėtij makthi zėvendės drejtor i Autoritetit Rrugor Shtetėror, Skėnder Ēota ėshtė shprehur se brenda njė jave do tė mbarojnė matjet dhe do tė nisė puna pėr asfaltimin e sheshit.SOT
avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 25531
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi