ILIRIADA PORTAL

Vizat, Faratini: Shpresojmė qė vendimi nė fund tė Majit

Shko poshtė

12042010

Mesazh 

Vizat, Faratini: Shpresojmė qė vendimi nė fund tė Majit
Tiranė – Ministri i Jashtėm i Italisė, Franko Fratini ka shprehur mbėshtetjen e fuqishme tė vendit tė tij pėr integrimin e Shqipėrisė nė Bashkimin Evropian dhe pėr procesin e liberalizimit tė vizave.
Gjatė njė konference shtypi me ministrin e Jashtėm shqiptar, Ilir Meta, Fratini u shpreh se gjatė muajit Maj do tė merret njė vendim pėr shqyrtimin e plotėsimit tė kushteve nga ana e Shqipėrisė dhe Bosnjės, ndėrkohė qė vendimi tjetėr pėr liberalizimin e vizave do tė merret nė Samitin e Sarajevės mė 2 Qershor.

“Besoj se tė gjitha zyrat kompetentė tė KE-sė do tė shqyrtojnė pėrmbushjen e kėtyre kėrkesave. Synimi ynė politik ėshtė pėrkthimi i njė vendimi pozitiv pėrpara fundit tė muajit Maj. Ndėrsa faza tjetėr pėrbėhet nga shpallja e vendimmarrjes pėr sa i pėrket liberalizimit tė vizave ēka do tė bėhet nė samitin e Sarajevės mė 2 Qershor tė kėtij viti. Kėshilli i Ministrave tė KE-sė mund tė marrė njė vendim formal pėrpara verės, pėr tė mundėsuar qė qytetarėt shqiptarė tė lėvizin pa pasur nevojė pėr tė nxjerrė viza”, theksoi Fratini.

Ai shtoi se Shqipėria ka bėrė hapa vėrtet tė mėdhenj pėrpara nė pėrmbushjen e kritereve tė KE-sė pėr kėtė proces. Megjithatė, Fratini tha se pas shqyrtimit tė plotėsimit tė pyetėsorit, procesi do tė varet nga vullneti i Komisionit Evropian dhe vendet e Bashkimit Evropian, duke theksuar se Italia do tė jetė sigurisht nė vendin e parė tė kėtij procesi.

Duke folur pėr statusin e vendit kandidat pėr anėtarėsim nė Bashkimin Evropian, Fratini u shpreh se Italia do tė jetė mbėshtetėse e madhe nė kėtė drejtim dhe se do tė pėrpiqet qė pėrgjigja pėr aplikimin e Shqipėrisė tė bėhet brenda kėtij viti. Ai sqaroi se Shqipėria ndodhet nė fazėn e pėrpilimit tė kėrkesave tė parashtruara nga BE-ja dhe mė pas do tė vendoset pėr statusin.

“Shqipėria ka kryer me tė vėrtetė hapa tė mėdha pėrpara. Shqipėria ka paraqitur kėrkesėn pėr anėtarėsim dhe ne luftuam qė kėrkesa t’i paraqitet KE-sė pėr ta shqyrtuar. Italia do tė pėrpiqet mjaft nė mėnyrė qė statusi i vendit kandidat tė merret brenda kėtij viti. Unė mendoj se do tė kemi pėrpjekje tė shumta tė qeverisė shqiptare nė mėnyrė qė Shqipėria tė fitojė statusin e anėtarit tė BE-sė”, u shpreh ai.

Nga ana e tij, ministri shqiptar i Punėve tė Jashtme, Ilir Meta u shpreh se qeveria shqiptare mendon se i ka pėrmbushur kriteret pėr liberalizimin e vizave. “Qeveria shqiptare gjatė kėtyre 8 muajve tė fundit nė mėnyrė tė veēantė ka bėrė njė progres spektakolare nė tė gjitha blloqet dhe tė gjitha detyrimet teknike pėr ne janė tė pėrmbushura”, u shpreh Meta.

Sipas tij, “liberalizimi i vizave pėr qytetarėt tanė nuk janė vetėm mundėsi pėr tė shkuar jashtė, sepse 1 e 3 e qytetarėve tonė ndodhen jashtė, qindra mijėra tjerė kanė pasaporta tė vizave Shengen, por kjo ėshtė njė ēėshtje dinjiteti njerėzor dhe ne besojmė se e meritojmė pėr shkak tė kushteve qė kemi realizuar”.

start
avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 25831
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi