ILIRIADA PORTAL

Dorėzohet pyetėsori, Shqipėria, njė hap mė pranė BE-sė

Shko poshtė

15042010

Mesazh 

Dorėzohet pyetėsori, Shqipėria, njė hap mė pranė BE-sė
Valentina Madani

Dorėzimi i pyetėsorit, Berisha: Ditė historike pėr Shqipėrinė


I emocionuar, por krenar pėr arritjet e Shqipėrisė dhe mbi tė gjitha optimist pėr njė vlerėsim pozitiv nga Brukseli, Sali Berisha, Kryeministri i dorėzoi pasditen e djeshme nė Bruksel komisionerit pėr Zgjerim, Stefan Fule, pyetėsorin e KE-sė me pėrgjigjet e qeverisė shqiptare pėr anėtarėsimin e vendit tonė nė Bashkimin Evropian. Pa fshehur entuziazmin, kreu i qeverisė, Berisha, e cilėsoi kėtė moment si njė fillim tė ri dhe ditė historike pėr Shqipėrinė, ndėrkohė qė z. Fule e pėrgėzoi atė pėr punėn e shkėlqyer. “Pėr vendin tim ėshtė njė moment shumė historik dorėzimi i 2336 pyetjeve. Ky ėshtė momenti mė i rėndėsishėm pėr Shqipėrinė, ku mė shumė se 1200 ekspertė kanė punuar pėr plotėsimin e kėtij pyetėsori”, - u shpreh Berisha. Gjatė konferencės sė pėrbashkėt pėr shtyp me z. Fule, Kryeministri shqiptar vuri nė dukje se vendi i tij ka punuar shumė pėr tė plotėsuar nė kohė pėrgjigjet e pyetėsorit dhe pret nga ana e komisionerit tė BE-sė njė pėrgjigje pozitive. “Vendi im nuk ėshtė aq i njohur, por ai ka punuar shumė. Nėse kthehemi 18 vite mė para, vendi im cilėsohej si njė nga vendet mė tė varfra tė planetit dhe tani vendi im sjell kėtu pėrgjigjet e BE-sė, me shpresėn mė tė mirė pėr t’u pranuar. Unė i thashė komisionerit Fule se e konsideroj kėtė moment shumė tė rėndėsishėm pėr vendin tim, pėrfitoj nga rasti pėr ta falėnderuar, pasi qė nga muaji i parė i rėnies sė Murit tė Berlinit nė Shqipėri ju e keni ndihmuar hap pas hapi vendin tim”, - theksoi Berisha. Kryeministri siguroi Brukselin se mazhoranca do tė bėjė gjithēka pėr tė bashkėpunuar me opozitėn. Z. Berisha pohoi se kėto pėrgjigje janė pėrpjekjet mė madhore qė ka bėrė Shqipėria nė kėta 18 vjet. “Ėshtė pėr mua njė moment i jashtėzakonshėm, ndėrsa pėr vendin shumė historik, t’i jap komisionerit Fule pėrgjigjet e 2284 pyetjeve tė KE-sė. Ajo qė shihni kėtu, ėshtė momenti mė i rėndėsishėm pėr vendin tim nė 18 vitet e fundit”, - deklaroi ai. Kreu i qeverisė vlerėsoi se pėr hartimin e pėrgjigjeve kanė punuar rreth 1200 ekspertė dhe nėnvizoi se nė to paraqiten reformat e realizuara nga kabineti i tij. “Kėtu ka mbi 1200 ekspertė, qė kanė paraqitur ēfarė Shqipėria ka bėrė nė kėtė kohė, gjithėsia e reformave tė realizuara nga vendi ynė pėr tė ndryshuar vendin. Nėse kthehemi pas 18 vjet, kombi im kategorizohej si njė nga vendet mė tė varfra tė planetit. Ndėrsa tani vendi im sjell kėtu pėrgjigjet me shpresėn pėr njė vlerėsim pozitiv”, - deklaroi z. Berisha. Mė tej, ai dha garancinė e tij se nė muajt qė do tė vinė, qeveria e tij do tė bėjė tė pamundurėn pėr tė marrė njė pėrgjigje pozitive. “Komisioneri Fule mė tha se ky ėshtė njė fillim i ri. Dhe unė i thashė se pėr ne fillimi i ri ėshtė gjėja mė emocionuese. Gjatė muajve qė do tė vijnė, me transparencė tė plotė ne do bėjmė ē’ėshtė e mundur qė tė kemi njė vlerėsim pozitiv”, - premtoi z. Berisha. Mė tej, i pyetur pėr krizėn politike, Kryeministri iu referua raportit tė OSBE/ODIHR-it, i cili nuk jep prova pėr manipulime, si dhe ka rishprehur gatishmėrinė e mazhorancės pėr tė zhvilluar njė hetim nė respekt tė Kushtetutės. “Pėr sa u takon zgjedhjeve, ODIHR dhe OSBE vlerėsuan realizimin e shumė standardeve dhe nuk ka raportime pėr manipulime votash. Ky ėshtė vlerėsimi ndėrkombėtar. Ėshtė njė kėrkesė e opozitės pėr tė shikuar votat, por kėtė kėrkesė e ka hedhur poshtė gjykata. Qeveria ime ėshtė shumė e hapur pėr tė bashkėpunuar me opozitėn”, - shtoi Kryeministri Berisha. Ai pėrmendi progresin qė ka bėrė Shqipėria gjatė viteve tė fundit, por duke shprehur sigurinė e plotė se reformat nuk do tė kenė tė ndalur deri nė anėtarėsimin e plotė tė Shqipėrisė nė BE. “Nuk ka asnjė vend tjetėr qė tė ketė ndryshuar kaq shumė sa Shqipėria vitet e fundit, ndėrsa sot kemi sjellė kėto pėrgjigje, me shpresėn pėr njė pėrgjigje sa mė pozitive nga ana e Komisionit Evropian”, - tha ndėr tė tjera kreu i qeverisė. Sipas Berishės, ky ėshtė momenti i nisjes sė njė sfide tė re dhe fillimi tė ri: “Dhe jam i sigurt se nė muajt qė do tė vijnė, ne do tė bėjmė ēdo gjė qė ėshtė e mundur qė tė marrim pėrgjigje pozitive pėr ēka kemi bėrė deri tani nga strukturat evropiane”.standart
avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 25376
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi