ILIRIADA PORTAL

Presidenti Topi nderohet me titullin “Qytetar Nderi” nga Komuna e Dibrės

Shko poshtė

17042010

Mesazh 

Presidenti Topi nderohet me titullin “Qytetar Nderi” nga Komuna e Dibrės
Shiu i rrėmbyer nuk i pengoi dibranėt tė dilnin tė shumtė nė numėr pėr tė pritur presidentin Bamir Topi.
Qyteti i Dibrės sė Madhe nė Maqedoninė veriperėndimore, pak kilometra nga kufiri me Shqipėrinė, i rezervoi Presidentit shqiptar njė moment tė vecantė, shpalljen “Qytetar Nderi”.
“Kėto momente janė momente tė njė emocioni tė vecantė. Unė sot jam qytetar i Dibrės”, u shpreh Topi.
Si dibran i sapoadoptuar, Presidenti shqiptar ngriti lart vlerat qytetare tė Odės Dibrane.
“Nė vitin 1991 vjen nė Shqipėri njė misionar anglez i LIIB, qė kishte shėrbyer nė kėto zona dhe i kishte njohur shumė mirė rregullat e kėsaj zone. I mbushur me kujtime dhe emocione, duke iu referuar dibranėve dhe Odės Dibrane ai tha se dy universitete kam kaluar nė jetė: universitetin e Oksfordit dhe universitetin e Dibrės. Duke e krahasuar me parlamenti anglez, ai e quante Odėn Dibrane njė parlament tė vėrtetė”, theksoi Topi.
Pėr Presidentin Topi ėshtė detyra e politikanėve qė tė promovojnė vetėm politikat e komunikimit, tė miqėsisė dhe tė harmonisė. Nė kėtė komunikim sipas tij, njė rol tė rėndėsishėm luajnė edhe rrugėt, qė afrojnė njerėzit. Presidenti Topi garantoi se qeveria shqiptare do ta ndėrtojė rrugėn e Arbrit:
“Nga Dibra nė Tiranė nuk do tė jenė mė shumė se 75 kilometra. Ju do e keni mė tė kollajtė pėr tė ardhur nė Tiranė dhe unė do tė kem mė tė lehtė pėr tė ardhur nė Dibėr”, theksoi Topi.
Nė etapėn e fundit tė vizitės sė tij nė Maqedoni, Presidenti Bamir Topi e cilėsoi vizitėn nė republikėn fqinje si tė paharruar, duke theksuar edhe njėherė se e ardhmja e tė dy vendeve ėshtė nė Bashkimin Europian.

bota sot
avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 25371
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi