ILIRIADA PORTAL

Meta: Ftoj Ramen, te mos behet pengese per vizat

Shko poshtė

18042010

Mesazh 

Meta: Ftoj Ramen, te mos behet pengese per vizat
Rozeta Rapushi
Brenda ketij viti, shqiptaret do te levizin lirisht ne hapesiren Shengen. Numri dy i qeverise, zevendeskryeministri Ilir Meta, zgjodhi dje Beratin per te deklaruar se kete vit do te liberalizohen vizat edhe per shqiptaret, te cilet me nje pasaporte biometrike, do te mund te levizin lirisht ne vendet e Bashkimit Evropian. Duke shtuar se eshte opozita ajo, e cila po tenton te demtoje imazhin e vendit me cdo kusht, perpara ketyre arritjeve historike te Shqiperise. "Eshte bere nje revolucion i vertete ne plotesimin e kushteve dhe te standardeve, per te fituar procesin e liberalizimit te plote te vizave. Eshte bere nje pune voluminoze dhe vleresim konkret qe ka treguar qarte vullnetin e kesaj qeverie dhe vullnetin tone",-tha ministri i Jashtem, Meta para banoreve te Beratit. Gjate takimi te zhvilluar me anetare te Levizjes Socialiste per Integrim, Meta shtoi se vetem opozita eshte ajo qe me sjelljen e saj, bojkotin ndaj vendimeve te rendesishme per vendin, po demton imazhin e Shqiperise si dhe po behet pengese, per levizjen e lire te qytetareve dhe integrimin ne BE. "Ftoj opoziten te mos behet pengese e ketij procesi dhe te jap kontributin e saj, ne hapet e fundit qe kane mbetur drejt realizimit te ketij procesi. Ne punojme per te gjithe shqiptaret. Do te ishte ne nderin e lidershipit te Partise Socialiste, qe te mos i kundervihej ketij procesi, te vinte dhe te jepte kontributin e vete ne menyre konkrete, ashtu sikurse eshte ne ndihmen e mire qe te heqin dore nga perpjekjet per te demtuar imazhin e vendit", tha Meta. Kryetari i LSI-se, shtoi se pretendimet e opozites duhet te trajtohen ne menyre kushtetuese dhe se mazhoranca eshte treguar tolerante, duke i dhene mundesi opozites per kerkesat e saj. Me tej kreu i LSI-se u shpreh se opozita nuk ka qellim transparencen e zgjedhjeve, por krijimin e nje krize artificiale per te ardhur me pas ne pushtet pa vota dhe jo ne menyre demokratike. "Ne vend qe t'i drejtohet Gjykates Kushtetuese per kerkesat e saj dhe te respektoje institucionet e vendit, ligjet dhe procedurat, Partia Socialiste me sjelljen e saj bojkotuese, po demton imazhin e vendit". I shoqeruar edhe nga deputetet e tjere te LSI-se, Nasip Naco dhe Lefter Koka, Meta i beri thirrje te majtes ne opozites, qe t'i drejtohet organeve kushtetuese perkatese per kerkesen e vazhdueshme per transparence zgjedhore dhe te respektoje procedurat e institucionet. Nga ana tjeter, kreu i LSI-se si dhe deputetet qe e shoqeronin, garantuan anetaresine e tyre ne Berat, thane se edhe faktori nderkombetare e ka vleresuar kete progres shume te madh qe Shqiperia ka bere ne te gjitha drejtimet e kerkuara nga Udherrefyesi i Bashkimit Evropian per liberalizimin e vizave, qe nga dokumentet e sigurise, te cilat vleresohen te standardeve nga me te lartat ne Bashkimin Evropian, kontrolli i kufijve, lufta kunder krimit te organizuar etj. Ai vleresoi se ky proces, ka jo vetem nje aspekt konkrete per levizjen e lire dhe ekonomine, por eshte dhe nje ceshtje dinjiteti per qytetaret shqiptare. Akuza Numri dy i qeverise, njekohesisht ministri i Jashtem, Ilir Meta duke premtuar liberalizim te plote te vizave brenda ketij viti, akuzoi opoziten se po demton imazhin e vendin me protestat dhe bojkotin ne vend qe te ankohet ne institucionet perkatese.

koha jone
avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 25811
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi