ILIRIADA PORTAL

Premton 1 mijė faqe program, Rama boton njė broshurė 50 faqe

Shko poshtė

20042010

Mesazh 

Premton 1 mijė faqe program, Rama boton njė broshurė 50 faqe
Blerina Gjoka

Nuk miratohet nė kongres, do tė diskutohet me bazėn. Idetė e djathta krijojnė dy linja brenda PS-sė

Nė kongresin e sė dielės tė gjithė delegatėt patėn mundėsinė tė merrnin me vete njė broshurė tė vogėl, ku shkruhej “Programi i PSSH-sė”. Njė program i bėrė ndoshta nė nxitim e sipėr, pasi ishte pėrmbledhur nė vetėm 50 faqe kompjuterike, as sa njė temė diplome nė universitet qė standardi ėshtė 60 faqe. I premtuar nė qershor tė vitit 2009 si njė program 1 mijė faqesh nga kryesocialisti Edi Rama, pas njė viti ka mundur tė shfaqet pėr socialistėt dhe pėr publikun njė program 50 faqe, ku janė prekur nė mėnyrė fare tė shkurtėr disa nga parimet mbi tė cilat do tė bazohet kjo parti nė politikat e saj. Delegatėt vetėm sa u njohėn me kėtė projekt-program, i cili nuk u miratua duke u shtyrė pėr njė kohė tjetėr tė pacaktuar, por qė Rama propozoi qė tė diskutohej me bazėn e partisė. Dhe nė tė vėrtetė, ka plot vend pėr diskutim qė nė fjalinė e parė, nė faqen e parė, ku thuhet se PSSH ėshtė parti e qendrės sė majtė liberale. Tė gjithė ata socialistė qė sot mbajnė teserėn rozė, e dinė qė janė anėtarėsuar nė njė parti tė majtė, qė mbron interesat e shtresave tė varfra, tė punėtorėve dhe lufton pėr mirėqenien sociale, qė ka nė bazė tė ideologjisė sė saj individin. Por nė 50 faqe program politik shfaqet hapur ajo qė tashmė po e vėnė nė dukje shumė figura tė PS-sė, kriza e identitetit politik. Nė kėtė program ka pika qė janė thellėsisht tė majta dhe pika tė tjera qė janė thellėsisht tė djathta e konservatore.

Divergjencat

Animi nga e djathta ka shkaktuar nė kongresin e 18 prillit kundėrshtimet e para qė pritet tė shtrihen dhe nė bazė tė partisė. Erion Braēe mbajti njė fjalim tė gjatė, njė analizė, ku argumentonte pse PS s’mund tė jetė e djathtė, por duhet tė synojė tė jetė vetėm e majtė. Gjithashtu, Ben Blushi, Kastriot Islami, Marko Bello, Ylli Manjani e shumė tė tjerė e kritikuan kėtė zhvendosje politike nė kahun e djathtė. Kėto kundėrshtime vijnė bazuar edhe nė analizėn e humbjes sė zgjedhjeve tė fundit, ku njė nga shkaqet mė tė dukshme tė humbjes ishte politika qė ndoqi Rama me sloganin “pėrtej sė majtės e sė djathtas”. Por para se PS tė shkruante nė programin e saj e zezė mbi tė bardhė se mbron interesat e biznesmenėve tė mesėm e tė mėdhenj, ajo ka krijuar tashmė njė elitė nė krye tė partisė tė pėrbėrė kryesisht nga sipėrmarrės. Kjo ka qenė dhe argumenti ku ėshtė bazuar Braēe dhe tė tjerėt nė kritikėn e tyre pėr partinė, duke vėnė nė dukje humbjen e identitetit politik e si pasojė dhe tė besimit tė elektoratit tė majtė.standart
avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 25831
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi