ILIRIADA PORTAL

“Votimi elektronik mund tė pėrdoret nė zgjedhjet vendore tė 2011-s”

Shko poshtė

21042010

Mesazh 

“Votimi elektronik mund tė pėrdoret nė zgjedhjet vendore tė 2011-s”
Deklaron kėshilltari i kryeministrit pėr IT-nė

Nė njė kohė kur forcat politike nė vend tė nisin nga puna pėr mendimet nė Kodin Zgjedhor, bėhet gjithnjė e mė i prekshėm fakti i zhvillimit tė zgjedhjeve tė ardhshme vendore me njė teknologji tė pėrparuar. Kėshilltari i kryeministrit pėr IT-nė Pjerin Marku, deklaron se votimi elektronik ėshtė plotėsisht i mundur nė terrenin shqiptar pėr zgjedhjet e ardhshme vendore.
Ai deklaron se votimi elektronik mund tė bėhet pavarėsisht penetrimit tė internetit.
Kėshilltari i kryeministrit sqaron se janė katėr modele kryesore tė cilat mund tė adaptohen nė vendin tonė, por mbi tė gjitha sipas tij duhet qė palėt tė bien dakord pėr modelin qė do zgjedhin, duke nėnkuptuar kėshtu ndėrhyrjet e duhura dhe tė bazuara nė konsensus nė Kodin Zgjedhor. Pėr kėtė, palėt politike si ato tė mazhorancės ashtu edhe tė opozitės, duhet tė pėrcaktojnė metodikėn e realizimit tė procesit tė zgjedhjeve elektronike. Votimi elektronik lehtėson plotėsisht edhe procesin e numėrimit i cili mund tė bėhet pėrmes njė skaneri.
Votimi elektronik u hodh si debat nga kryeministri Berisha gjatė takimit me homologun e tij estonez nė Tiranė, ndėrsa ėshtė pėrshėndetur nga pėrfaqėsuesit e mazhorancės.
Opozita ende nuk ka treguar njė qėndrim korrekt, pėrveē disa thagmave mediatike tė Edvinit, i cili po ekspozohet si i pa interesuar pėr zgjedhjet e ardhshme vendore.

55
avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 25366
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi