ILIRIADA PORTAL

Ėndrrat e Ramės pėr penalizimin e Shqipėrisė s’do tė realizohen

Shko poshtė

23042010

Mesazh 

Ėndrrat e Ramės pėr penalizimin e Shqipėrisė s’do tė realizohen
Ministri i Brendshėm Lulzim Basha reagon ndaj shpifjeve mediatike lidhur me shtyrjen e afatit pėr heqjen e vizave, duke rikonfirmuar se Komisioni Evropian do tė ketė njė raport pozitiv pėr “Schengenin” dhe se keqpėrdorimi qė Rama po u bėn mediave tė tij, nuk do t’ia realizojė ėndrrėn e fshehur nė sirtar pėr penalizimin e Shqipėrisė

Ministri i Brendshėm Lulzim Basha hodhi poshtė dje dezinformimet e publikuara nė disa media tė shtypit tė shkruar, sipas tė cilave Shqipėria rrezikon liberalizimin e vizave pėr shkak tė mospėrmbushjes sė kritereve.
“Ka njė keqpėrdorim tė disa mediave nga Edii Rama, i cili ka nxjerrė prapė nga sirtari ėndrrėn e tij se Shqipėria do tė penalizohet. E kundėrta ėshtė e vėrtetė. Presim sė shpejti njė propozim pozitiv nga Komisioni Europian qė do t’i hapė rrugėn njė vendimmarrjeje pozitive pėr heqjen e vizave pėr qytetarėt shqiptarė”, u shpreh Basha.
Kjo u deklarua nga Ministri i Brendshėm Lulzim Basha, i cili duke iu referuar edhe deklaratės publike tė vetėm pak ditėve mė parė tė Komisioneres pėr Punėt e Brendshme dhe Drejtėsinė Malstrom dhe eurodeputetėve Kukan dhe Fajon, tha se Komisioni Europian do tė ketė njė raport pozitiv pėr Shqipėrinė dhe se do tė mbahet premtimi pėr marrjen e vendimit pėr heqjen e vizave brenda vitit tė parė tė mandatit tė dytė qeverisės.
Sipas Bashės standardet e vendosura nga Shqipėria, si pėr sa i pėrket dokumenteve tė identifikimit ashtu edhe nė sigurinė e kufijve janė mė tė lartat nė rajon. Kėto qėndrime Ministri Basha i paraqiti nė njė komunikim me median pas takimit me Prokurorin e Antimafias sė Leēes, Cataldo Motta.
Basha dhe Motta ndėrsa vlerėsuan bashkėpunimin e deritanishėm qė ka konsistuar edhe nė finalizimin me sukses tė disa operacioneve tė rėndėsishme kundėr tentativave pėr trafik nga grupe tė krimit tė organizuar, shprehėn gatishmėrinė dhe vendosmėrinė pėr intensifikimin e bashkėpunimit nė fazėn e re tė luftės kundėr krimit tė organizuar qė ka tė bėjė me goditjen dhe konfiskimin e aseteve ekonomiko-financiare tė krimit tė organizuar.
55[/size]
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23788
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi