ILIRIADA PORTAL

Rama i ikėn me turp pėrballjes

Shko poshtė

24042010

Mesazh 

Rama i ikėn me turp pėrballjes
Kryeministri, sfidė kreut tė PS: I gatshėm tė pėrballem me ty, nė ēdo debat televiziv, kudo dhe pėr ēdo ēėshtje

Kryeministri Berisha shprehu dje gatishmėrinė pėr t'u pėrballur me kryetarin e Partisė Socialiste, Edi Rama nė njė debat televiziv tė moderuar lidhur me ēdo ēėshtje nė interes tė qytetarėve shqiptarė. Kėto deklarata Kryeministri Berisha i bėri gjatė njė forumi tė organizuar mbi lirinė e medias, ku i pranishėm ishte edhe kreu i PS-sė, Edi Rama. Por, me njė shfaqje tė turpshme, duke mos patur guximin pėr t'u pėrballur me pėrgjigjet e vėrteta sado tė hidhura pėr tė, Rama guxoi tė braktiste forumin duke treguar edhe njėherė paaftėsinė e tij pėr t'u pėrballur qoftė edhe nė debat me kundėrshtarėt e tij politikė. U desh ndėrhyrja e moderatorėve qė ai tė mos linte sallėn, nė shenjė respekti pėr tė ftuarit por edhe pėr vet ftesėn qė i ishte bėrė. Megjithėse nuk ėshtė hera e parė qė Rama shėnon skandale tė tilla nė forume apo simpozioume tė ngjashme ku i rastis tė pėrballet me autoritete tė larta tė shtetit, kryeministri Berisha kėtij qėndrimi iu pėrgjigj me ironi. Ndryshe nga sjellja aspak e etike dhe e pėrshtatshme pėr njė lider partie, Berisha theksoi se prania e kreut tė PS nė kėtė forum, ishte njė motiv mė shumė qė ai tė ishte prezent aty. Duke ironizuar daljen qesharake tė Ramės dy ditė mė parė ku kėrcente tango nė njė emision televiziv, Berisha tha se mungesa e tij nė forum do tė ndodhte vetėm nėse ftesa do tė ishte pėr tė sfiduar Ramėn me kėrcimin tango. "Nuk dua ta fsheh se prania e kundėrshtarėve tė mi nė kėtė takim ishte njė shtysė e fuqishme pėr mua qė tė marr pjesė. I tillė ėshtė shpirti i mediave, e tillė ėshtė fjala e lirė, i tillė ėshtė detyrimi i qeverive ndaj saj. U garantoj se po tė mė ftonit pėr tango nuk do tė isha sot kėtu. Pėr diversitet tė mendimit nė kėtė rast. Ndaj dua tė pėrshėndes tė gjithė gazetarėt shqiptarė e italianė, pėrfaqėsuesit e medias nė kėtė forum shumė tė rėndėsishėm, i cili organizohet nė kuadėr tė njė seri veprimtarisė, do tė thoja ndėr mė dinjitozet, e papėrsėritura nė historikun e marrėdhėnieve midis Shqipėrisė dhe Italisė dhe nė kuadrin e pranverės sė dy popujve tanė. Tema ėshtė jashtėzakonisht e rėndėsishme", theksoi Berisha. Gjithashtu, Kryeministri Berisha hodhi poshtė manipulimet e ngritura nga opozita, duke iu referuar raportit tė FRIDE pėr demokracinė nė Shqipėri, manipulime tė cilave iu referua dhe kreu i opozitės, Rama i ftuar nė forum. "Dua t'i them dy fjalė pėr tė mbyllur kėtė ekspoze zotit Rama. Nuk ka gjė mė tė trishtuar, thotė Dante Alighieri, se tė kujtosh kohėrat lumtura nė hidhėrim. Por pėr ne politikanėt nuk ka gjė mė tė trishtuar se tė lexojmė dhe tė besojmė raportet e vartėsve tanė. Pasi na lexove kėtu njė raport tė Ditmir Bushatit, e them kėtė pėr hir tė transparencės mediatike, i cili pėr hir tė vėrtetės atakon nė atė raport nė mėnyrėn mė thelbėsore kryetarin e tij Edi Rama, pėr lejet e ndėrtimit. Por unė mendoj qė kėto ēėshtje nuk duhet tė jenė probleme tė forumeve tė tilla" tha kryeministri. Berisha ritheksoi gatishmėrinė e tij pėr tu pėrballur nė ēdo moment me kreun e PS ndėrsa shprehu respektin e palėkundur pėr opozitėn e dhe rolin e saj. "I nderuar zotėri unė jam kryeministri i vendit, ju jeni kryetari i Partisė Socialiste. Unė jam i gatshėm tė pėrballem me ty, nė ēdo debat televiziv tė moderuar kudo dhe pėr ēdo ēėshtje, pėr mediat, jo mediat, dhe ēfarė t'u interesojnė. Respekti im pėr opozitėn ėshtė i palėkundur, por ne duhet tė ruhemi edhe nga bashkėpunėtorėt tė cilėt i shkelin rregullat" tha Berisha mė tej.

bota sot
avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 25376
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi