ILIRIADA PORTAL

Kuvend, mazhoranca “kryqezon” Ramen

Shko poshtė

24042010

Mesazh 

Kuvend, mazhoranca “kryqezon” Ramen
Rozeta Rapushi
Mazhoranca kritikoi ashper dje, bojkotimin e deputeteve socialiste ne seance, si nje akt qe demton imazhin e vendit. Ne te gjithe hapesiren e ceshtjeve jashte rendit te dites, deputetet demokrate deklaruan se kreu i opozites, Edi Rama po kerkon me cdo kusht qe te pengoje procesin e integrimit te vendit dhe liberalizimit, duke parlajmeruar protesta te panevojshme dhe duke kercenuar me mosbindje civile. “Opozita merret me mitingje e protesta boshe, ne vend qe te vije ne Kuvend dhe te perfaqesoje zgjedhesit dhe mbeshtetesit e saj. Dalja ne rruge nuk eshte produktive, i keshilloj te kthehen sa me pare”, tha deputeti demokrat Fatos Beja. Me ashper reagoi Edi Paloka, i cili nuk ngurroi ta quaje kete, cmendurine e radhes se kryetarit socialist Edi Rama. Sipas tij, per tekat personale, Rama kerkon qe t’ju prishe endrren te gjithe shqiptareve, te bllokoje procesin e integrimit te vendit dhe liberalizimit te vizave. “Tani del e flet per mosbindje civile. Por me e keqja eshte se brenda Partise Socialiste, nuk ka kush t’i veje fre, cmendurise se tij. Duhet te tregohemi sot me shume te pergjegjshem se sa tolerante”, tha Paloka, duke bere krahasime mes opozites dhe qenve rrugace, qe sipas tij ne disa raste, duhet t’u kthehesh me shqelma. Fjale per te cilat mori paralajmerimin e kryetares se Kuvendit, Jozefina Topalli per te pasur kujdes me fjalorin. Nga ana tjeter, Paloka kritikoi Ramen edhe per eksperimentin e bllokimit te dy dite me pare per disa minuta, te qarkullimit ne sheshin “Skenderbej”. “Dy dite me pare u beme deshmitare te coroditjes me te fundit te Rames, bllokimin e trafikut. Nuk eshte nevoja te jesh specialist qe ta kuptosh se nje gje e tille do te ndodhte. Kur e pa se trafiku u be lemsh, tha me pas se eshte i gatshem qe te bashkepunoje me Berishen”, vijoi akuzat Paloka. Akuzat kunder bojkotit te opozites u vijuan nga deputeti Gent Strazimiri. Sipas tij, opozita po vjell vrer per cdo gje, cdo hap qe hedh vendi yne, nga procesi i integrimit dhe deri tek situata ekonomike. “Opozita eshte mbyllur ne kutite e 28 qershorit. Por duhet te jesh miop, ose i lig qe te thuash se ekonomia eshte ne krize”, tha Strazimiri. Po keshtu edhe deputeti Ardian Turku akuzoi se ne vend qe te vije ne Kuvend, opozita ka zgjedhur qe te ndjeke punimet e seances plenare ne shtepi. “Partia Socialiste, po sheh me syze te erreta cdo proces. Pese here ne dite socialistet, dalin dhe perserisin veten ne deklarata shtypi. Por shpifja me e madhe e Rames, eshte vetedeklarimi se ai i fitoi zgjedhjet, qe vertetohet me mos hapjen e kutive”, tha Turku. Ai e konsideroi te rrezikshem qendrimin e opozites per imazhin e vendit si dhe deklaratat e vazhdueshme te Rames, se me qe ai nuk i fitoi zgjedhjet, patjeter qe Berisha ia vodhi. “Zoti Rama, eshte deshira jote e cmendur per pushtet. Eshte mendja jote e semure qe kerkon dhune. Nje popull i percare eshte nje popull i humbur. Ky eshte mesazhi per zotin Rama dhe per ate qe ai e quan populli opozitar”, ka deklaruar Dode

koha jone
avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 25366
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi