ILIRIADA PORTAL

Sa kushton Tirana me “Drita tė kuqe”

Shko poshtė

24042010

Mesazh 

Sa kushton Tirana me “Drita tė kuqe”


Tirana, edhe pse ilegalisht, ofron seks pėr tė gjithė. Nga 2-mijėlekėshet e gropės pas Operės deri te vajzat 500-euroshe tė hoteleve luksoze
A ka Tirana njė “Rrugė me drita tė kuqe”, na pyeti pėrpara disa kohėsh njė miku ynė italian? Tė ndodhur nė vėshtirėsi, nuk dinim t’i kthenim njė pėrgjigje tė saktė, nėse ka apo jo njė rrugė tė tillė tė mirėfilltė. Menjėherė sollėm ndėrmend rrugėt simotra qė ndodhen nė Evropė, pėr nė asnjė ēast nuk gjetėm asgjė tė pėrbashkėt mes tyre dhe rrugėve tė ndotura tė Tiranės. Sillnim ndėrmend tė ashtuquajturat “Kanilat e kuq”, tė cilat deri nė kohėn e luftės ishin tė shumta nė Tiranė. Shtėpi luksoze, tė cilat nė derėn e tyre mbanin njė dritė tė kuqe, ku dhe nga morėn emrin “Kanilat e kuq”. Mjaft tė moshuar kanė treguar nė lidhje me njė shtėpi tė tillė qė ndodhej nė “Rrugėn e Kavajės”, ku punonjėset e seksit nuk ishin vetėm shqiptare, por edhe vajza tė ardhura nga shtete tė ndryshme.

Harta e prostitucionit

Kjo i takon historisė, sot “Dritat e kuqe” fshihen nėpėr skuta rrugicash ose nėpėr fasada motelesh, tė cilėve u ka rėnė suvaja. Kthehemi dhe njė herė tek miku ynė dhe nisim t’i shpjegoi se Tirana realisht nuk ka njė rrugė me “Drita tė kuqe”, por ato janė shndėrruar nė rrugica tė fshehta, ku punėtoret e seksit ushtrojnė aktivitetin e tyre nė mėnyrė tė paligjshme. Shpeshherė ndodh qė ato tė arrestohen pėr shkak tė profesionit tė tyre, por menjėherė pas daljes nga qelia, ato i rikthehen punės.
“Dritat e kuqe” tė Tiranės kanė njė pėrhapje tė gjerė. Sipas policisė, pikat “e nxehta” fillojnė me tė famshmen “Gropa e Hajdin Sejdisė”, pėr tė vazhduar mė pas me hotelet qė ndodhen pėrgjatė Bulevardit Zogu i Parė dhe qė pėrfundojnė tek Stacioni i Trenit. “Harta vazhdon tė shtrihet pranė kryqėzimeve tė “Zogut tė Zi” dhe “21 Dhjetorit”, ku punonjėset e seksit shfrytėzojnė faktin se nė kėto akse kalojnė me qindra makina dhe qėndrojnė aty gjatė orėve tė natės nė kėrkim tė klientėve”, - thonė burime tė policisė. Por harta e shtrihet mė tej, deri nė Liqenin Artificial, ku disa hotele nė atė zonė shėrbejnė si “shtėpi publike”, ku kundrejt pagesave qė variojnė nga 1000 lekė e deri nė disa qindra-mijėra lekė, ofrohet shėrbimi i punėtoreve tė seksit. Edhe hotelet pėrgjatė autostradės Tiranė-Durrės janė shndėrruar nė vendstrehimin e punėtoreve tė seksit. Vetėm pak javė mė parė, nė njė prej shumė hoteleve tė kėsaj zone, u arrestuan katėr persona, tė cilėt sipas policisė, “shfrytėzonin si prostitutė njė minorene”, e cila pėr disa muaj, shuante epshet seksuale tė njė sėrė klientėsh, tė cilėt paguanin shuma deri nė 5000 lekė pėr njė “shėrbim” tė tillė. Periferia e Tiranės duket se ka dhe numėrim mė tė madh tė hoteleve, moteleve pse shtėpive tė cilat ofrojnė punėtoret e seksit. Njė tjetėr zonė mjaft e frekuentuar ėshtė dhe Vaqari, ku njė sėrė motelesh nė atė zonė prej kohėsh, kundrejt pagesės, tė ofrojnė dhe shoqėrinė nė dhomė, nė rast se dikush nuk shkon i shoqėruar. E njėjta situatė ėshtė dhe nė zonėn tjetėr periferike tė Tiranės, atė tė Saukut.


Klasi i lartė

Por Tirana, pėrpos rrugicave dhe moteleve me “Drita tė kuqe”, ofron dhe punėtoret e seksit tė klasit tė lartė. Ato nuk janė njėsoj si tė gjitha punėtoret e tjera. Hijeshia, eleganca, klasi dhe bukuria e tyre nuk mund tė ekspozohen nėpėr rrugica tė ndotura. Kėto vajza, ēmimi i tė cilave ėshtė disa herė mė i lart se i kolegeve tė tyre, vizitojnė hotelet luksoze tė kryeqytetit, ku klientėt e tyre VIP arrijnė tė paguajnė shifra qė shkojnė deri nė 500 euro, vetėm pėr tė qėndruar njė natė me to. Njė rast i ngjashėm ėshtė zbuluar dy net mė parė nga Policia e Tiranės, e cila nė kuadėr tė operacionit tė koduar “Red Lights”, prangosi dy tutorė dhe tre vajza tė cilat shfrytėzoheshin si punėtore seksi prej tyre. Besim Lami dhe Gentjan Buzi dyshohen se nė bashkėpunim midis njėri-tjetrit, kanė shfrytėzuar pėr qėllime prostitucioni pėr njė periudhe 4-mujore nė hotele tė ndryshme nė kryeqytet, 3 vajzat me iniciale G.M., 24 vjeēe, lindur nė Korēė e banuese nė Tiranė, O.C, 22 vjeēe, lindur nė Skrapar e banuese nė Tiranė, dhe F.Ll, 23 vjeēe, lindur dhe banuese nė Krujė. Kėto vajza, gjatė orėve tė dy netėve mė parė, janė arrestuar nė njė hotel luksoz nė Tiranė, duke ushtruar prostitucion me klientė tė ndryshėm kundrejt shumės qė varionte nga 200 deri mė 400 euro. Policia e Tiranės bėri tė ditur se dy tė arrestuarit, Lami dhe Buzi, pėr njė periudhė 4 mujore kishin ndėrtuar njė rrjet tė sofistikuar pėr shfrytėzimin e shumė femrave, ku pasi realizonin rekrutimin duke shfrytėzuar vėshtirėsitė ekonomike dhe problemet familjare tė tyre, i rekrutonin ato dhe mė i pas i shfrytėzonin nė hotele luksoze nė Tiranė, duke i siguruar klientė tė huaj dhe VIP. Por Tirana ka dhe raste ekstreme, kur edhe pse njė hotel mund tė jetė bllokuar disa herė nga policia pėr ushtrimin e kėtij aktivitet, pas daljes nga burgu tė pronarit, ai fillon sėrish tė njėjtėn punė. Rast i ngjashėm ėshtė ai hotelit “B....” diku mes rrugicash pa dalje nė “Rrugėn e Kavajės”. Ky hotel ėshtė bllokuar sė paku 5 herė nga policia dhe ka rifilluar punė po kaq herė, derisa tashmė ėshtė mbyllur pėrfundimisht. Ky hotel, pėr njė kohė tė gjatė ka shėrbyer si njė shtėpi publike, ku klientėt mė tė rregullt ishin mosha e tretė, tė cilėt vinin aty ēdo fillim muaji, pasi merrnin pensionin dhe paguanin 2000 lekė pėr tė kryer marrėdhėnie seksuale me njė prej punėtoreve tė seksit qė ndodheshin nė atė hotel.
Tirana, kryeqyteti i Shqipėrisė nė pamje tė parė duket tejet i shpėrfillshėm pėrballė punėtoreve tė seksit, tė cilat nė rrugicat e ndotura tė kėtij qyteti jetojnė ēdo ēast me frikėn e arrestimit nga policia. Rrugicat, motelet dhe lulishtet janė aty, punėtoret e seksit janė bėrė gati dhe kanė dalė nė kėrkim tė klientėve tė radhės, tė cilėt, tė frikėsuar si gjithnjė do t’i pėshpėritin: “Sa e ke pazarin?”.

Harta


Autostrada Tiranė-Durrės

Liqeni Artificial

“Stacioni i Trenit”
Bulevardi “Zogu i Parė”
Tek 15-katėshi
“Gropa e Hajdin Sejdisė”


Kryqėzimi i “21 dhjetorit”
Kryqėzimi i “Zogut tė Zi”


Lulishtja e Sahatit

Sauk
Vaqar

Shqipėria dhe “Rue d’Aerschot”


A duhet lejuar prostitucioni?

“Rue d’Aerschot” ėshtė njė ndėr rrugėt mė tė famshme nė Belgjikė, por dhe nė mbarė Evropėn. Me qindra vajza, kryesisht nga Evropa Lindore, sfilojnė nė vitrinat e kėsaj rruge, duke u munduar tė tėrheqin sa mė shumė klientė. Vitrinat me drita tė kuqe tė kėsaj rruge thithin me qindra dhe mijėra vizitorė ēdo ditė nė kryeqytetin e Belgjikės. Njė pamje joshėse tė shfaqet kur pėrpara teje qėndrojnė me qindra vajza tė reja, tė cilat kanė zgjedhur tė bėjnė profesionin mė tė vjetėr nė botė. Nė Bruksel askush nuk i sheh me pėrēmim ato, askush nuk hedh asnjė fjalė fyese ndaj tyre, por respektohen dhe nderohen si “shpėtimtaret e vendit”. Njė term i tillė nuk ėshtė aspak i ekzagjeruar po tė pėrllogarisėsh tė mirat qė i sjell ky biznes kėtij shteti. Tė ardhurat e pėrfituara nga “Rruga me drita tė kuqe” llogariten nė qindra-mijėra euro nė vit, para kėto qė derdhen nė arkat e shteti. Njė tjetėr anė pozitive ėshtė ulja, gati nė minimum i rasteve tė pėrdhunimit. Sipas tė dhėnave zyrtare tė policisė belge, rastet e pėrdhunimit nė kėtė vend zėnė pėrqindjen mė tė vogėl tė krimeve tė kryera nė kėtė shtet, pasi askush nuk merr pėrsipėr tė kryejė njė krim tė tillė, kur fare thjesht, me 50 euro, ēdokush mund tė ketė nė shtrat femrėn e pėrzgjedhur.

Qetėsia mendore dhe mungesa e stresit ėshtė njė tjetėr anė pozitive qė sjell legalizimi i kėtij biznesi nė shtetin Belg. Nė rrugėt e Belgjikės, nuk sheh pothuajse fare njerėz qė tė vuajnė nga stresi ose probleme tė tjera qė kanė lidhje me sistemin mendor, pasi stresi i akumuluar gjatė gjitha javės mund tė shkarkohet nė pak minuta nė “Rue d’Aerschot”.

Pse nuk merret njė nismė e tillė edhe nga shteti shqiptar? Deri mė sot, asnjėherė nuk ėshtė folur hapur pėr legalizimin e prostitucionit, pas rėnies sė regjimit komunist. Diēka e tillė do tė rriste ndjeshėm tė ardhurat ekonomike nė vend, pasi tė gjitha shtėpitė publike do tė derdhin ēdo vit shuma tė majme nė arkat e shteti, gjithashtu, Shqipėria do tė ishte njė destinacion shumė mė i kėrkuar turistik, ku pėrveē natyrės dhe detit, tė huajt do tė gjenin dhe “Dritat e kuqe”. Rritja e numrit tė pėrdhunimeve nė vend shihet ndjeshėm, mjafton qė t’u hedhėsh njė sy faqeve tė para tė gazetave dhe sheh qė pothuajse ēdo ditė ka raste tė tilla.

“Personalisht mendoj se legalizimi ėshtė i domosdoshėm pėr sa kohė flitet pėr njė fenomen tė spikatur”, – ka deklaruar pak kohė mė parė pėr “standard” znj. Elsa Ballauri, drejtuese e grupit shqiptar tė tė drejtave tė njeriut. “Legalizimi e bėn tė organizuar kontrollin e shtetit ndaj individėve qė punojnė nė kėtė profesion. Edhe nė aspektin etik ėshtė e rėndėsishme qė nė njė kryeqytet, apo nė njė qytet tė vendit tė mos ketė shfaqje amorale, qė mund tė ndikojnė keq nė edukimin e tė vegjėlve”.

Miratimi i njė ligji tė tillė do tė ishte njė siguri mė shumė pėr femrat shqiptare, tė cilat nuk do tė kishin mė frikė nga maniakėt, si edhe nė sigurinė e femrave tė trafikuara, pėr kėto grupime. Por arsyet janė edhe mjekėsore.

“Nuk mund tė themi me saktėsi se sa raste janė sėmurė prej prostitucionit ilegal, por me siguri qė ky lloj aktiviteti ndikon”, – ėshtė shprehur pėr gazetėn, prof. dr. Arian Harxhi, shefi i pavijonit tė HIV/AIDS, nė Qendrėn Spitalore Universitare “Nėnė Tereza” nė Tiranė. Ai shpjegon se ekzistenca e njė veprimtarie tė tillė ilegale ėshtė njė rrezik edhe mė i madh pėr qytetarėt e vendit. “Nė shumicėn e vendeve qė e kanė legalizuar prostitucionin, ėshtė bėrė pėr tė parandaluar pėrhapjen e kėtyre sėmundjeve dhe nė shumicėn e rasteve ka rezultuar e suksesshme”. Megjithatė, ai nuk pranon tė shprehet nėse ėshtė i domosdoshėm njė legalizim edhe nė Shqipėri. “Nė planin mjekėsor, legalizimi ėshtė i nevojshėm, por ēėshtja qėndron se a pėrballohet nga mentaliteti i qytetarėve njė veprim i tillė? Pėr shėndetin publik, absolutisht qė legalizimi i prostitucionit do tė mėnjanonte njė rrezik, sepse kėshtu, punonjėse tė seksit do tė kishin mundėsi tė ekzaminoheshin nė spitale dhe do t’u duhej njė certifikatė mjekėsore pėr tė ushtruar profesionin”, – shprehet ai.

Ato vajza qė sfilojnė nė vitrinat e Brukselit, Amsterdamit apo kudo qoftė, i shėrbejnė gjithė shtetit dhe sjellin veē tė mira, na thonė nė Bruksel. “Askush nuk i pėrbuz ato, por tė gjithė pėrplasen tek to nė kėrkim tė kėnaqėsisė sė munguar, ose tė mosarrirė me partneren qė kanė”.

“Rue d’Aerschot” ėshtė njė nga rrugėt mė tė vizituara nė Bruksel, e njė rrugė e tillė “ekziston” edhe nė Tiranė, veēse ėshtė e fshehur nė rrugicat ku dihet se ky profesion ekziston. “Dritat e kuqe” tė Tiranės janė ende tė fshehura para hundės sonė, e jo si nė “Rue d’Aerschot”...Gazeta Standard
avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 25531
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi