ILIRIADA PORTAL

Edi Rama, protestė nė vetmi nė Durrės, dėshton tubimi me thirrje kundėr qeverisė dhe Shqipėrisė

Shko poshtė

27042010

Mesazh 

Edi Rama, protestė nė vetmi nė Durrės, dėshton tubimi me thirrje kundėr qeverisė dhe Shqipėrisė
Shtyrja disa herė e nisjes sė protestės e ktheu atė nė njė pėrplasje “protestė kundėr protestės”

Edi Rama ėshtė pėrballur sot me braktisjen mė spektakolare tė socialistėve, teksa ėshtė detyruar tė shtyjė 3 herė orarin e nisjes sė protestės nė qytetin bregdetar tė Durrėsit. I nisur nga Tirana me idenė se do gjente nė sheshin qendror tė qytetit njė valė tė madhe tubuesish qė po prisnin “idhullin” qėndresės dhe destabilitetit shtetėror, ishte krejt e kundėrta, teksa Edi Rama, ėshtė pėrballur me poshtėrimin me tė madh qė i ėshtė bėrė ndonjė herė nė ndonjė qytetet tė vendit, qė prej nisjes sė protestave. Socialistėt e Durrėsit, e pritėn ftohtė kryesocialistin, pėr njė ide shumė tė qartė dhe njėherazi tė thjeshtė: ėshtė pėrfaqėsues i njė partie politike qė nuk merr pjesė nė punimet e Kuvendit, aty ku vendoset pėr fatet e vendit dhe tė ēdo qytetari shqiptar; dhe pėr mė tepėr, ka instaluar nė selinė rozė njė mekanizėm tė pisėt pėrbaltje ndaj ēdo progresi tė vendit, nė kuadėr tė liberalizimit tė vizave dhe anėtarėsimit nė Bashkimin Evropian. Kėsisoj, nė vargun e pafund tė turpeve tė kryesocialistit, arkiva dje ėshtė pasuruar me tė tjera risi.
Mitingu i premtuar pėr t’u mbajtur rreth orės 17:00, me urdhėr tė Edvinit ėshtė shtyrė 3 herė, pėr tė rinisur pas orės 19:00, pėr njė arsye akoma edhe mė tė thjeshtė...mungesa e mbėshtetėsve. Pikėrisht, ky ka qenė njė momenti mė i padurueshėm pėr ata tė pranishėm, revoltimi i tė cilėve ēoi nė ngritjen e njė “proteste kundėr protestės”.
Nga kjo u penalizuan edhe njė medieve tė cilat filluan transmetimet “live”, ashtu siē edhe ishte njoftuar, por mė pas u detyruan tė mbushin hapėsirėn e mbetur me programacion tė paparashikuar.
Pėrveē braktisjes nga mbėshtetėsit, dukej se Edi Rama sot ishte braktisur edhe nga aleatėt e tij, me tė cilėt ka organizuar miniprotesta tė tjera.
Nė miniprotestėn e djeshme nė Durrės, Edvini kishte si aleat tė ngushtė dhe tė vetėm nė podium, vetėm Tak Ngjelėn, ndėrkohė qė kishte marrė njė pėrgjigje ironike nga Skėnder Gjinushi dhe Paskal Milo.
Njė nga mungesat qė ra nė sy ishte edhe ajo e Erjon Veliaj, kreut tė G99-ės, pėr tė cilin nuk ka asnjė tė dhėnė kontakti, qė prej nisjes sė hetimeve nga ana e Prokurorisė sė Tiranės, pėr evazion fiskal dhe pėrvetėsim tė fondeve tė njė OJQ-je me aktivitet nė Shqipėri.
Megjithatė, Edi Rama, i vetmuar dhe nė klithjet e vuajtjes sė mungesės sė prioriteteve tė tė qenurit nė pushtet, servir pėr opinionin publik dhe socialistėt nė tėrėsi, njė valė tė egėr mashtrimesh dhe shpifjesh, duke nxirė nė mėnyrė turpshme pėrpara syve tė ndėrkombėtarėve, imazhin e Shqipėrisė, por prej tyre, po merr braktisjen dhe injorimin e thirrjeve anarshiste, pavarėsisht zellit tė Tak Ngjelės.

55
avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 25686
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi