ILIRIADA PORTAL

Masakra, nė hell pėr ta pjekur tė gjallė...!

Shko poshtė

29042010

Mesazh 

Masakra, nė hell pėr ta pjekur tė gjallė...!
Nazistėt grekė masakrojnė njė shqiptar nė njė ishull grek

Presidenti i vendit Karolos Papulias, jo pak herė i ka bėrė thirrje politikės dhe mbarė opinionit vendas pėr rrezikun qė po i kanoset Greqisė nga racizmi, duke mos prekur asnjėherė masakrat e nazizmit. Masakra e fundit kundra shqiptarit tregon se ky vend tashmė nuk ka problem mė vetėm racizmin, por sot duhet tė pėrballojė edhe grupet naziste qė kohėt e fundit nė mėnyrė publike po manifestojnė masakrat e tyre mė barbare. Masakra e fundit sa do qė tentohet e tė mbulohet nga vetė autoritetet pėrkatėse, ajo mban me gėrma tė mėdha vulėn e nazizmit grek...
Edhe njė herė si pėrherė
Ende vazhdojnė masakrat nė vendin helen. Njė ngjarje tepėr e rėndė dhe e frikshme ka shokuar emigracionin shqiptar dhe mbarė opinionin vendas, qė tashmė ka tejkaluar ēdo imagjinatė dhe fantazi njerėzore. Njė veprim i karakterit nazist nė qytetin Hania tė ishullit Kretė, ka ēuar nė spital njė 35-vjeēar shqiptar qė nė kėto momente po lufton me vdekjen nė saj tė kujdesit tė mjekėve vendas. Disa vendas kanė masakruar njė shqiptar pėr ta pjekur nė hell tė gjallė, duke bėrė sehir thirrjet dhe pėrpėlitjet nga dhimbjet e tmerrshme. Edhe njė veprim tjetėr nazist nė Kretė shton listėn orguzezė tė viktimave tona nė Greqi, qė pėr momentin ėshtė kthyer njė nga vendet mė armike tė shqiptarėve, pėrballė mungesės politike greke. Edhe njė herė tjetėr, si gjithnjė viktima tė veprimeve ēnjerėzore janė pėrsėri emigrantėt shqiptarė, tė pambrojtur nga asnjė ligj dhe nga asnjė qeveri. Dhuna dhe masakrat kundra shqiptarėve pėrbėjnė njė realitet qė askush me gojėn plot nuk mund ta mohojė.Ėshtė absurde, po edhe pėr tė ardhur keq pėr njerėz normalė e me logjikė njerėzore qė nė Greqi me dekret presidencial tė vitit 1991, u jepet e drejta autoriteteve vendore qė tė vrasin ēdo kafshė qė vjen nga Shqipėria. Kuajt apo mushkat qė kalojnė kufirin grek tė ardhur nga Shqipėria vriten nė mėnyrė barbare dhe groposen ende pa u dalė fryma mirė (mė gjatė nė numrin e ardhshėm).Edhe pse po jetojmė nė shekullin 21, Greqia nėpėrmjet njė politike antishqiptare u ka dhėnė terren organizatave raciste dhe naziste tė veprojnė si tė duan dhe kur tė duan me emigrantėt shqiptarė, tė ushtrojnė dhunė, tė torturojnė dhe tė vrasin sa herė qė kėta tė fundit dėshirojnė tė kryejnė veprime tė tilla nė ambiente publike.Deri mė sot asnjė politikan grek nuk ka dalė qė tė dėnojė kėtė akt barbar. Pothuajse e gjithė media vendase, pėrjashto gazetėn “Espresso” ka ngritur nė faqe tė parė kėtė barbarizėm tė paparė ndonjėherė tė kryer nga njeriu ndaj njeriut. Jam i sigurt se edhe ky veprim ēnjerėzor do tė kalojė nė heshtje si nga qeveria greke po edhe nga ajo shqiptare. Qeveria shqiptare nė tė gjitha rastet ka dalė e humbur nė mbrojtje tė tė drejtave tė emigrantėve tė saj.
Mjekėt: Nuk ėshtė aksident, por dhunim...
Sipas gazetės “Espresso” 28/04/2010, ngjarja tragjike ka ndodhur tė premten e kaluar kur 35-vjeēari ėshtė shtruar nė spitalin e qytetit tė Hanias me dhimbje tė tmerrshme nė trup, e sidomos nė organet e brendshme tė trupit. Mjekėt vunė re se jeta e tė riut shqiptar kishte tė bėnte me rrezikun pėr jetėn dhe pėr kėtė bėjnė kontrollet e ēastit. Por, mjekėt tė habitur gjatė kontrollit vėnė re se brenda nė trup gjendej ende njė copė dru (bisht fshese) qė kishte prekur dhe organet e brendshme. Pa humbur kohė fillojnė operacionin pėr tė hequr bishtin e fshesė) qė i kishin futur nga pas.Nė fillim viktima nga turpi ka tentuar tė gėnjejė se ishte rrėzuar nė banjė, por mė pas doli se disa vendas i kishin futur shkopin nga pas pėr ta pjekur tė gjallė nė hell.Drejtori i spitalit nė Hania pėr gazetėn “Espresso”, Jorgo Arkodakias ėshtė shprehur se asnjė lėndim apo plagosje nė banjė apo kudo nuk mund tė sjellė nė kėtė gjendje kaq tė rėndė e rrezik pėr jete viktimėn. Ėshtė e qartė se bėhet fjalė pėr njė dhunim tė qėllimshėm dhe jo pėr njė aksident ēasti.
Policia ka filluar hetimet
Policia vendore ka filluar menjėherė hetimet duke pranuar paraprakisht dy skenarė tė mundshėm pėr dhunim. Skenari i parė bėn fjalė se mos 35-vjeēari ėshtė masakruar nga tė afėrmit e tė dashurės sė tij, ndėrsa skenari i dytė nxjerr nė dritė keqtrajtim apo masakrim nga njė hakmarrje nga patriotėt e tij pėr arsye ekonomike.Sipas Drejtorit tė Policisė sė qytetit nė Hania, z. Pantelis Murtzanoz, procesi po hetohet nga tė gjitha drejtimet. E sigurt ėshtė se po kėrkojmė ēdo burim pėr tė gjetur fillimin e procesit.
Hania, qyteti ku stėrviten nazistėt
Policia bėn sikur nuk di gjė qė qyteti Hania i Kretės ėshtė shkolla ku stėrviten nazistėt grekė, ėshtė vendi nė tė cilėn po nuk u morėn masa tė shpejta, nė tė ardhmen do tė jetė njė problem jo vetėm pėr vetė Greqinė, por edhe pėr vendet e tjera tė Ballkanit. Drejtuesit e sotėm tė shkollės naziste tė kėtij qyteti janė stėrvitur mė parė nė shkollat paralele nė Rusi. Sot nazizmi i ri nė Greqi po pėrjeton lavdinė mė tė madhe, duke djegur shtėpi e qendra kulturore tė emigrantėve, duke masakruar mėsues vendas pse u mėsojnė fėmijėve tė emigrantėve gjuhėn greke dhe atė amtare...
Shqipėria mė aktive nė mbrojtje tė shqiptarėve
Greqia gjatė 20 vjetėve tė emigracionit shqiptar nė kėtė vend dha shembullin mė tė keq nė trajtimin e emigrantėve shqiptarė. Politika shoviniste dhe antishqiptare qė ka mbėrthyer prej vitesh kėtė vend bėri qė populli ynė ta paguajė emigracionin mė shtrenjtė se ēdo vend tjetėr nė botė. Jo pak, por 149 emigrantė shqiptarė kanė lėnė jetėn nė parajsėn greke, vetėm e vetėn pse ishin shqiptarė. Me dhjetėra tė tjerė janė zhdukur e varrosur pa lėnė gjurmė. Njė ushtri e tėrė sakatėsh shqiptarė ėshtė ngritur vitet e emigracionit nga masakrimet e racizmit tė policisė vendase. Asnjė tė dėnuar pėr masakrimet dhe keqtrajtimet, asnjė i dėnuar pėr vrasje. Asnjė reagim nga politika greke. Por deri kur do tė vazhdojė qė tė heshtė shteti shqiptar pėr mbrojtjen e emigrantėve tė tij?...
Nga Athina Shpėtim Zinxhiria
avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 25831
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi