ILIRIADA PORTAL

PS me linjėn serbe: “Po hoqėt vizat, emigrantėt shqiptarė do pushtojnė Evropėn”

Shko poshtė

29042010

Mesazh 

PS me linjėn serbe: “Po hoqėt vizat, emigrantėt shqiptarė do pushtojnė Evropėn”
Ministri Lulzim Basha garanton: “Shqipėria nuk konsiderohet njė rrugė tranzit pėr trafikun, s’ka asnjė rrezik imigrantėsh”
Nė dėshpėrim tė plotė, nė emėr tė Edvinit, Valentina Leskaj ka deklaruar dje se s’duhet tė kryhet heqja e vizave pėr shqiptarėt, pasi ky hap do tė ishte nė dėm tė evropianėve. Me tė njėjtat fraza si mediat e Serbisė, drejtuesja e PS ka kėrcėnuar BE-nė se do tė pendohet nė rast se do t’i pranojė shqiptarėt si bashkėthemelues tė qytetėrimit perėndimor, ashtu siē edhe janė nė tė vėrtetė.
Ndėrsa nė Bruksel ka nisur tė shqyrtohet raporti i ekspertėve pėr liberalizimin e vizave me Shqipėrinė dhe Bosnje – Hercegovinėn, nė Tiranė, ministri i Brendshėm Lulzim Basha, deklaron se vendi ynė ėshtė i pari vend jo-anėtar i BE qė nėnshkroi marrėveshjet e ripranimit dhe zbaton me pėrpikėri, protokollet me ēdo vend anėtar. Pėrpos kėtij procesi finalizues tė liberalizmit tė vizave, opozita shqiptare, mė shumė se sa xhelozinė, nuk e fsheh pakėnaqėsinė, nė kufijtė e armiqėsisė. Nė funksion tė kėtij qėndrimi tė saj, opozita pasi ajo raporte “ndėrkombėtarėsh anonimė”, tė publikuara nė ėeb-site anonimė, e mė pas tė printuara e publikuara nė mediat e kontrolluara nga Edi Rama, po bėn lėvizjen e fundit kėrcėnuese, duke tentuar “tė kėrcėnojė” Europėn, me njė eksod tė mundshėm emigrantėsh shqiptarė, nė rast tė liberalizimit tė vizave. Njė qėndrim tė tillė nuk e ka fshehur dje, Valentina Leskaj, deputetja e PS-sė nė Konferencėn, “Pėr politikat e migracionit”. “Shqipėria ka njė kontingjent tė gatshėm pėr tė emigruara, nė rast tė liberalizmit tė vizave”, u shpreh dje nė kėtė konferencė Valentina Leskaj. Qėndrimi i pritshėm, por i pashpjegueshėm i Valentina Leskajt, nuk ka kaluar pa reagimet e tė pranishmėve nė Konferencė. Ministri i Brendshėm Lulzim Basha, ndėrsa pėrshėndeti konferencėn e organizuar nė Hotel “Sheraton” pėr politikat e migracionit, deklaroi dje se “politika migratore ka sjellė rezultate spektakolare dhe Shqipėria nuk konsiderohet mė njė rrugė tranziti pėr trafikun e qenieve njerėzore. Shqipėria ka lėvizur nė drejtimin e duhur, duke adaptuar njė kuadėr tėrėsisht tė afruar me BE-nė nė kėtė fushė. Masa tė tilla drastike si moratoriumi pėr mjetet lundruese kanė ndikuar nė kėtė sukses”, tha Basha. Prej disa ditėsh Ministria e Brendshme po bėn njė fushatė intensive informuese se ēfarė do tė pėrfitojnė shqiptarėt nga lėvizja pa viza nė hapėsirėn e zonės “Shengen”, me qėllim qė, heqja e vizave tė mos sjellė emigrim tė shqiptarėve drejt vendeve tė BE. Nisur nga pėrvoja e 3 vendeve qė kanė pėrfituar liberalizimin e vizave, ministri i Brendshėm informoi se “ėshtė ndėrmarrė njė fushatė intensive e informimit tė qytetarėve qė konsiston nė sqarimin se procesi i shumėdėshiruar pėr shqiptarėt ėshtė nė vetvete njė proces i lehtėsimit tė lėvizjes dhe jo i qėndrimit dhe punėsimit. Ne besojmė se kjo fushatė publicitare do tė ndikojė pozitivisht nė pritshmėrinė tonė se liberalizimi i vizave nuk do tė shtojė numrin e migirimit. Edhe nga vlerėsimi i partnerėve, nga qėllimi dhe pėrmbajtja, Shqipėria sot ka pėrafruar tėrėsisht politikat migratore me standardet e BE, ndėrsa jemi tė ndėrgjegjshėm se kemi tė gjithė pėrvojėn pėr tė vazhduar nė kėtė fushė, ku politika migratore padyshim do tė pėrbėjė njė dimension tė rėndėsishėm tė procesit tė integrimit nė BE, qė padyshim do tė mbetet edhe nė fokusin e punės sė strukturave tė Ministrisė sė Brendshme”, tha ai. Ministri Lulzim Basha garantoi mė tej, se, “Shqipėria ka pėrafruar tėrėsisht politikat migratore me standardet e simotrave europiane. Ne jemi tė ndėrgjegjshėm qė puna do vazhdojė dhe politikat migratore do tė pėrbėjnė dimension tė rėndėsishėm tė integrimit tė plotė europian tė vendit”. Ministri Basha deklaroi dje nė mėnyrė tė pėrsėritur se Shqipėria nuk konsiderohet mė njė rrugė tranziti pėr trafikun e qenieve njerėzore. “Ashtu sikurse ėshtė theksuar edhe nga partnerėt, prej mė se gjashtė vjetėsh numri i personave tė trafikuar pėrmes Adriatikut ka arritur nė zero, njė sukses i patjetėrsueshėm pėr njė vend qė dikur shėnonte vetėm nė humbje jete pėr shkak tė trafikut tė paligjshėm qindra tė tillė ēdo vit, pėr njė numėr tė madh vitesh”, u shpreh Basha.

55
avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 25671
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

PS me linjėn serbe: “Po hoqėt vizat, emigrantėt shqiptarė do pushtojnė Evropėn” :: Komentet

avatar

Mesazh prej Thu Apr 29, 2010 2:24 pm nga poplli

Mallku qofsh edvin mallkimi

Kom kaq vjet e kom kaq dit qi pres hava,

Kur po vje ajo dit, driten me pa

Po per ne nuk osht shkrujt e nuk osht than

Hall mas halli dert mas derti po na ngjan

Jom i lodh i rraskapit tu duru,

Se si tallesh o edvin mallkimi ti me mu

Pranej sot zotit modh i jom drejtu,

Me gjith shpirt e me gjith zemer tu t’mallku

Qofsh mallku o edvin rama!

Te mbuloft ty turpi i zi!

Me mashtrove, me genjeve m’preve n’bes,

Me premtime genjeshtare o i pabes

M’sheme shpi, m’sheme oborr m’sheme avlli

M’nxorre nrrug ne mes te dimrit pa ēati

Ty te vraft i modhi zot jarebi

Ty te vraft djersa ime,!

i vjellsh gjak paret e mai!

Mallku qofsh me ēfar tka shpia!

Mos pafsh hajr e mos pafsh gzim!

Mollku qofsh se je mallkim!

Je mallkimi i kti populi, i Shqipris

Spo na le me zon ven, e me ngrejt kok

Me perparu me hec perpara me shok.

Gjith dynjoja tlir po shkojn e po vijn

Po per ne jon myll rruget nuk vje gzimi,

Sebep ti je bo edvin mallkimi

Kaq vjet baba e nona ska pa fmin,

Kaq vjet bab e non i kom pa i pa,

Pa pa shpi pa pa moter, pa pa vlla

Mlejn , m’martohen e m’vdesin n’voter

Po un skom fatin me qen aty

Nuk shof grun nuk shof fmin kaq vjet me sy

Se ka dal nji shpirt i zi

Qi fol not e dit me kuti

Ah ty tu shkurtoft jarebi llapa!

Mallku qofsh me ēfar tvje mrapa!

Ty tu shoft jarebi rraca!

Ty te vraft perenia,

U futsh jarebi ke kutia

E u mlofsh me dhe tzi

Siper tvufshin i kuti

Kujt ti vije me dhj , t’dhie aty.

Se na more mqaf o shpirt i zi

Po me kte popull kerkujt nuk i ka shku

Ene ti do perfundosh si t’part e tu

Pranej ma njigjo i fjal si po ta them,

Nuk t’lejojm mo t’ tallesh me fatin ton

Nuk t’lejojm mo te tallesh me ket ven

Busti shpejt ka me tu shem

Je i litarit e i hunit

Po qesh mir kush qesh i funit

Mallu qofsh Edvin mallkimi ……..

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Sat Jul 03, 2010 3:06 pm nga alb alb

Valentina Leskaj moj te .. ropt, moj by... grua, moj shemtire e dheut, po si guxon te nxjerresh ato fjale nga goja moj k...., si guxon te pengosh levizjen e lire te shqiptareve, moj kriminele.!!!!!!!!!!!!!
I ke floket si lesht e ... tim kur shpartallohen ! Vdeksh te ... ropt !

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Sat Jul 03, 2010 3:09 pm nga ....

Te hengte goja mut moj Valoqe Leskaj per pallavrat qe the kunder heqjes se vizave !

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Tue Jul 06, 2010 11:56 pm nga Inatciu

Valentina leshi moj baxhelle, te venca ne bythe nje hell, Mad , po nuk te marin doren ty europianet moj mbeturine, moj plehre! Gje e neveritshme dhe e ulet ! Moj llapaqene !

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Wed Jul 07, 2010 2:34 pm nga lidabica

Jane krminelet antishqiptere qe nuk e duan hapjen e Shqiperise dhe levizjen e lire te Shqiptarit.Por e kane kot se Shqiperia dhe Shqiptert i kane rruget e hapura ,tashme

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh  nga Sponsored content

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi