ILIRIADA PORTAL

PE, Kukan: Opozita, bojkot armiqėsor ndaj institucioneve

Shko poshtė

30042010

Mesazh 

PE, Kukan: Opozita, bojkot armiqėsor ndaj institucioneve
Valentina Madani

Europarlamentarėt: Shqiptarėt po afrojnė me heqjen e vizave

Parlamenti Evropian vlerėson progresin e arritur tė Shqipėrisė, por dėnon bojkotin e opozitės nė Kuvend dhe i bėn thirrje asaj qė tė bėhet pjesė e procesit integrues drejt BE-sė. Sipas europarlamentarėve, asnjė nuk e mohon qė Shqipėria ka bėrė progrese nė shumė drejtime, por situata politike nė tė cilėn opozita po bojkoton armiqėsisht Parlamentin mund tė ndalojė procesin evropian tė Shqipėrisė Gjatė shkėmbimit tė ideve qė ministri i Jashtėm, Ilir Meta, pati me eurodeputetėt e Komisionit tė Punėve tė Jashtėm tė Parlamentit Evropian, tė gjitha grupet politike dėnuan bojkotin dhe pavarėsisht qėndrimit tė opozitės, shqiptarėt do tė lėvizin shumė shpejt pa viza drejt zonės “Schengen”. Pėr eurodeputėt ėshtė normale qė opozita tė ketė ankesa, por ajo qė s'ėshtė normale ėshtė qė ajo nuk shfrytėzon rrugėn parlamentare dhe kuadrin ligjor pėr t'i zgjidhur kėto ankesa. Libor Roucek, zėvendėspresidenti i Parlamentit Evropian, ESP, u shpreh se “nė njė demokraci parlamentare, parlamenti ėshtė nė zemėr tė njė demokracie. Kur zhvillohen zgjedhje, ndonėse ndonjėherė ato lėnė shije tė hidhur, pak rėndėsi ka kush fiton dhe kush humb, parlamentarėt fillojnė punėn nė Parlament. Sigurisht, kur ka probleme, kur ka kontestime apo kritika, atėherė le tė pėrmirėsojmė sistemin”. Por pyetjes nėse qėndrimi pėr bojkotin ishte njė qėndrim i pėrgjithshėm, Arnaud Danjean, eurodeputet i EPP-sė, iu pėrgjigj: "Absolutisht: Unė u habita kur dėgjova tė gjitha grupe politike qė i dėrgojnė njė apel opozitės shqiptare, qė t'i kthehet logjikės demokratike, qė tė marrė pėrgjegjėsinė demokratike. Ne nuk vėmė nė dyshim qė zoti Rama mund tė ketė ankesa apo kritika ndaj qeverisė, por kėto ankesa duhet ta kalojnė pėrmes rrugės parlamentare. Nuk ka rrugė tjetėr pėr ne si parlamentarė evropianė qė tė mbėshtesim aspiratat evropiane tė Shqipėrisė pėr t'u bėrė anėtare e BE-sė". Ndėrsa pėr Eduard Kukan, eurodeputet i ESP, "asnjė nuk e mohon, qė Shqipėria ka bėrė progrese nė shumė drejtime, por situata politike nė tė cilėn, opozita po bojkoton armiqėsisht parlamentin mund tė ndalojė procesin evropian tė Shqipėrisė". Nga ana tjetėr, Elmar Brok, eurodeputet, vuri nė dukje se ky bojkot nuk ėshtė i pranueshėm. “Kur humb zgjedhjet dhe ia hedh fajin tė tjerėve pėr kėtė humbje dhe kur nuk ke prova qė tė tregosh se ka parregullsi, atėherė nuk ka se si tė fillosh procesin e rinumėrimit tė votave. Kėshtu qė i takon opozitės tė kthehet nė Parlament dhe t'i japė vendit kredibilitet pėr rrugėn drejt Evropės”, - theksoi z. Brok.standart
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23628
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

PE, Kukan: Opozita, bojkot armiqėsor ndaj institucioneve :: Komentet

avatar

Mesazh prej Fri Apr 30, 2010 6:32 pm nga ad

Sipas europarlamentarėve, [b]asnjė nuk e mohon qė Shqipėria ka bėrė progrese nė shumė drejtime, por situata politike nė tė cilėn opozita po bojkoton armiqėsisht Parlamentin mund tė ndalojė procesin evropian tė Shqipėrisė
Me ne fund edhe per nderkombetaret eshte bere e qarte se qendrimi i opozites nuk eshte rastesor por i bazuar ne nje strategji armiqesore kunder vendit te vet.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Fri Apr 30, 2010 8:39 pm nga dini

Dhe jo vetem udheheqja por te gjithe ata qe shkojne pas!
Fare e keqe!!!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Sun May 02, 2010 2:29 pm nga neni 55

Edi Rama sot eshte ariku me i rrezikshem i Shqiperise.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh  nga Sponsored content

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi