ILIRIADA PORTAL

Leskaj (hapur kunder vizave): Heqja e vizave rrit numrin e emigranteve ne BE

Shko poshtė

30042010

Mesazh 

Leskaj (hapur kunder vizave): Heqja e vizave rrit numrin e emigranteve ne BE
Partia Socialiste ka shprehur qarte dhe hapur qendrimin e saj per procesin e liberalizimit te vizave per qytetaret shqiptare, teksa ka deklaruar se do te rritet numri i emigranteve. Gjate nje takimi mbi politikat e emigrimit, deputetja socialiste dhe ish-kryetarja e grupit parlamentar socialist, Valentina Leskaj, ka kembengur qe p[er vete kushtet dhe faktoret e ndryshem Shqiperia deri me tani eshte nje vend potencial emigrator, pasi ka jashte vendit 1/4 e popullsise, ne emigracion te paligjshem dhe te ligjshem. "Te gjithe faktoret qe kane bere qe 1/4 e popullsise shqiptare te emigrojne sot jane faktore te lidhur dhe te ndervarur me njeri-tjetrin. Mbeshtetur ne disa te dhena, do te thosha qe sot Shqiperia ne radhe te pare, per shkak te numrit eshte nje vend me potencial migrator shume te larte. Eshte nje vend me potencial te larte sidomos per fryme te popullsise, po ta krahasojme me vendet e rajonit, pergjithesisht une do te doja ta trajtoja ne te gjithe vendin, i bie qe te kete nje fluks gati 3-4 here me te madh. Se dyti, besoj se vlen te konsiderohet nje dukuri tjeter, ajo vecori qe ka emigracioni shqiptar, i cili po shnderrohet, them dukuri sepse ka nevoje qe politikat shteterore te adresohen ne vecorine qe po merr emigracioni shqiptar, i cili, ka tendence ne nje emigracion afatshkurter ne nje emigracion afatgjate, nga nje emigracion klandestin ne nje emigracion te ligjshem. Cka do te thote ne Greqi raportet jane 3 me 1, do te thosha raportet e emigracionit te ligjshem dhe te paligjshem", ka qene deklarata e djeshme e Leskajt. Per Partine Socialiste, keto deklarata te perfaqesueses se saj, tregojne, ne rastin me te mire paragjykim te qytetareve shqiptare dhe ne rastin me te keq, perdorimin e endrres se shqiptareve per te levizur lirshem ne Evrope, per motive te pastra politike, nderkohe qe shtetet e tjera si Maqedonia, Serbia dhe Mali i Zi i minimizuan edhe problemet e tyre reale ne te njejtat faza te procesit te liberalizimit te vizave.
koha jone
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 24093
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi