ILIRIADA PORTAL

Gjendet njė varr masiv afėr burgut famėkeq tė Ballshit

Shko poshtė

30042010

Mesazh 

Gjendet njė varr masiv afėr burgut famėkeq tė Ballshit
Njė varrezė masive nė fshatin Panahor tė Mallakastrės, ka nxjerrė nė dritė eshtrat e mė shumė se 80 ish tė pėrndjekurve politikė tė masakruar nė mėnyrė barbare nga sistemi totalitar. Gjithēka ėshtė bėrė e mundur falė task forcės sė ngritur nga ekzekutivi, e cila ka pėr qėllim gjetjen dhe identifikimin e viktimave tė komunizmit. Sipas pėrfaqėsuesve tė shoqatės sė ish tė pėrndjekurve politikė, tė cilėt ndodheshin nė vendngjarje, eshtat e gjetura i pėrkasin jo vetėm tė dėnuarve qė vuajtėn persekutimin nė kampin vdekjeprurės tė diktatorit Hoxha, qė ndodhej vetėm 2 km larg fshatit Panahor, por dhe tė pėrndjekurve tė tjerė politikė qė vuanin dėnimin e tyre duke punuar pėr ndėrtimin e Uzinės sė Ballshit. Por pėr ekspertėt e taskforcės gjithēka ka qenė e lehtė qė nė krye tė gėrmimeve, pasi brenda pak minutash ata teksa zbuluan eshtrat e njė tė dėnuari, fare pranė tij kanė gjetur dhe njė shishe, brenda sė cilės ndodhej njė letėr. Amaneti i fundit i tė ndjerit, emri i tė cilit ishte Mustafa Korocka nga Kuēi i Vlorės me numrin rendor 54.

bota sot
avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 25511
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi