ILIRIADA PORTAL

Greva e urisė, uri e Edi Ramės pėr pushtet

Shko poshtė

03052010

Mesazh 

Greva e urisė, uri e Edi Ramės pėr pushtet
Nga Leonard Quku
Edvini nuk jeton mė nė ankthin se zgjedhėsit do ta pėrzėnė nga bashkia e Tiranės e mė pas edhe nga politika, prandaj po i shkel me tė dyja kėmbėt tė gjitha rregullat e politikės dhe pėrmes shantazhit po tenton tė sigurojė mbijetesėn. Uria e tij pėr pushtet po synon tė plotėsohet me karikaturėn e njė revolucioni, por kjo kauzė ka dekada qė s’ka gjasa suksesi nė Perėndim

Dora e zezė serbo-ruse, i ēel dritėn jeshile operacioneve antikombėtare tė Ramės dhe Ruēit, pėr rokadėn shtetėrore dhe shlyerjen e urisė sė Edvinit, pėr llokmėn e pushtetit.
Nė prag tė mbajtjes sė zgjedhjeve vendore, Edi Rama e di shumė mirė se bashkia e Tiranės nuk do tė jetė mė parcela e realizimit tė interesave tė tij financiare dhe nė kushtet e njė hiēi tė ardhshėm, po tenton me ēdo kusht, tė bindė ndėrkombėtarėt se Shqipėria zhvilloi procesin mė tė parregullt elektoral, nė mėnyrė qė rotacioni i pushtetit t’i kalojė vetė atij, pa garė tė mirėfilltė. Gjithēka e sajuar deri mė tani, ka vetėm njė pėrgjigje: interesin personal si kryefjala e ēdo lėvizjeje dhe zhvillimi...
Ėshtė plotėsisht e konfirmuar dhe e bindur se Edi Rama dhe aleanca e skarcuar e pėrbėrė nga Gramoz Ruēi, Spartak Ngjela, Skėnder Gjinushi, Paskal Milo dhe Erjon Veliaj, filosllavė tė pėrjetshėm, po u kundėrvihen strukturave shtetėrore, pėr masivizimin e qėndresės antikombėtare, me qėllimin e zi, tė marrjes sė pushtetit me dhunė, duke ideuar kėshtu pėrdhosjen e tė drejtės kushtetuese tė sovranit, pėr tė zgjedhur. Prej muajsh tė tėrė, opinioni publik nė Shqipėri dhe mė gjerė ėshtė dogmatizuar nga hymeret mė tė pazakonta tė Edi Ramės, pėr zgjedhjet e kaluara, standardin ekonomik, punėsimin, pagat dhe pensionet, por fatkeqėsisht pėr asnjė moment nuk ka arritur nė nivelet e kėnaqura tė besueshmėrisė. Nisja e protestave, si shenjė pakėnaqėsie dhe dėshpėrimi, se gjasme u manipuluan zgjedhjet e pėrgjithshme, nuk solli asnjė risi dhe pėr asnjė moment nuk shėrbyen nė linjėn e kauzės socialiste. Edi Rama, i ndjekur nga disa tė quajtur ‘aleatė’, por qė kurdoherė kanė lakmuar llokmėn e pushtetit dhe kurrsesi s’kanė pasur interesin e atyre pak socialistėve tė thjeshtė qė i kanė mbėshtetur kaherė, nuk ka mundur tė dalė pėrtej spekulimeve dhe mashtrimeve nga mė anormalet, pėr njė pėrfaqėsues politik, aq mė tepėr pėr kryetarin e opozitės shqiptare.
Klika ramiziste e ndjekur nga xhaketat e vjetra Ruēi, Gjinushi, Milo, Ndoka dhe Ngjela, po organizojnė ngėrēet mė tė rrezikshme, pėr cenimin e institucionalizimit politik tė Shqipėrisė. Pavarėsisht se mbėshtetja popullore, pėr asnjė moment nuk ka treguar epėrsinė e socialistėve, tė bėn tė mendosh se Edvini dhe vasalėt e lakuriqėsisė, janė gjunjėzuar nė atė rrugicė automobilistike, pėr tė kėrkuar mėshirėn e mazhorancės dhe koordinimin prej aty tė planit ogurzi serbo-rus pėr shkeljen e kushtetutės dhe ligjeve nė fuqi, nė mėnyrė qė shqiptarėt tė dėnohen pėr njė tjetėr gjysmėshekull dhe tė lihen pas ‘hekurave’ tė politikės dashakeqe tė pinjollėve tė bllokut. Pas shuplakave dhe reagimeve tė pėrditshme tė kancelarive evropiane, Edi Rama pa tė udhės si tė vetmen mundėsi shpėtimi dhe mbijetese nė kaskierėn politike, zbarkimin e disa dhjetėra protestuesve tė paguar nė kryeqytet, pėr tė rifilluar valėn e protestave duke tejkaluar edhe ekstremitetet me futjen nė grevė urie tė 22 deputetėve tė zgjedhur nga populli, por qė asnjė shėrbim s’po kryejnė pėr tė. Histeria politike e Edvinit, ėshtė e pashoqe, por qė fatkeqėsisht vazhdon tė konsiderohet si njė makth i rrezikshėm, pėr proceset shqiptare tė integrimit nė BE.
Mbledhja pas vetes e njė grupi ish-pėrfaqėsuesish politik, ish-deputetė, plotėsisht tė dėshtuar dhe tė dalė jashtė tregut politik, pra, asnjė prej tyre nuk gėzon asnjė vlerė tė gjallė demokracie, por tė nėnshtruar nga skarciteti intelektual, pėrbėn alfėn dhe omegėn e rrezikut shoqėror dhe integrues pėr vendin. Fraksionalizimi i opozitės shqiptare dhe tendencat pėr rrėnimin e vendit, sipas porosive tė qarqeve staliniste serbo-ruse, janė tashmė njė rrezik permanent pėr Shqipėrinė dhe aspiratat e integrimit nė Bashkimin Evropian, shto kėtu, liberalizimin e vizave, realitet ky fort i afėrt dhe i realizueshėm, nėse ndėrpritet nė kohė dora e zezė sllave, pėr tė mos ushqyer urinė e Ramės pėr pushtet.
bota sot
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23793
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi