ILIRIADA PORTAL

Ja ligji qė kundėrshton hapjen e kutive: Neni 20 i Gjykatės Kushtetuese dhe vendimi i Gjykatės sė Apelit mė datė 27. 07.2009, ndalon hapjen e kutive dhe rinumėrimin e votave

Shko poshtė

04052010

Mesazh 

Ja ligji qė kundėrshton hapjen e kutive: Neni 20 i Gjykatės Kushtetuese dhe vendimi i Gjykatės sė Apelit mė datė 27. 07.2009, ndalon hapjen e kutive dhe rinumėrimin e votave
Partia Demokratike i jep pėrgjigje pyetjes sė Edi Ramės se cili ėshtė ai ligj qė ndalon hapjen e kutive tė votimit. Kreu i grupit kuvendor tė deputetėve demokratė, Astrit Patozi, i ka vėnė nė dispozicion Edi Ramės dhe tė gjithė deputetėve tė PS, pėrfshi edhe ata grevistė, se ndarja e pushteteve ėshtė e garantuar dhe se nuk mund tė cenohet nga asnjė tekė e njėrit apo tjetrit pėrfaqėsues politik. Kolegji Zgjedhor, nė mungesė tė votave tė kundėrshtuara, konkludoi duke interpretuar kėrkesėn e socialistėve, se rinumėrimi i votave dhe hapja e kutive, vlerėsohet e paligjshme konceptualisht dhe nė mungesė tė rrethanave faktike tė nevojshme pėr kėto dy kėrkesa, Kolegji ka arritur nė pėrfundimin, se kur nuk ka mosmarrėveshje, nuk ka gjykatė”. [/size]
[b]Deklarata e plotė pėr shtyp e deputetit dhe kreut tė grupit parlamentar tė PD, Astrit Patozi:[/b] “Dje zoti Edi Rama, nė podiumin e grevės sė urisė, kėrkoi publikisht nga Kryeministri i vendit qė tė tregojė se, cili ėshtė ai vendim gjykate qė nuk lejon hapjen e kutive dhe rinumėrimin e votave, duke gėnjyer paturpėsisht se njė i tillė nuk ekziston. Nė kėto rrethana, ndjehem i detyruar tė informoj shqiptarėt, se nė tryezėn e organizuar nga Komiteti Presidencial i Kėshillit tė Europės, zoti Rama i drejtoi kryeministrit disa herė pyetjen se: “ku pėrmendet fjala gjykatė nė vendimin e datės 4/12/2003 tė Gjykatės Kushtetuese?”. Mė pas, nė mėnyrėn mė tė papėrfytyrueshme, ai deklaroi se fjala gjykatė nuk pėrmendet nė asnjė rresht tė kėtij vendimi. Nė pėrgjigje tė mėnjehershme tė kėtij pretendimi mashtrues, Kryeministri i kėrkoi kėshilltarit tė Presidentit tė Republikės, zotit Spiro Peci, vendimin nė fjalė dhe lexoi prej tij sa mė poshtė vijon: “Komisionet hetimore parlamentare, duhet tė respektojnė parimin e ndarjes sė pushteteve, parim i cili nėnkupton nė mėnyrė tė veēantė, pėrcaktimin e marrėdhėnieve ndėrmjet autoritetit tė Gjykatave dhe pushteteve tė tjera”. Dhe mė poshtė: “Element esencial i ndarjes sė pushteteve ėshtė pavarėsia e gjykatave dhe gjyqtarėve. Vendimet gjyqėsore mund tė ndryshohet vetėm nga njė autoritet mė i lartė gjyqėsor”. Pėr tė vijuar me, citoj: “Kėto parime, pėrjashtojnė ēdo formė kontrolli parlamentar mbi aktivitetin juridiksional tė gjykatave”, dhe se: “Artikulimi i vlerėsimeve kritike ndaj gjykatave nėpėrmjet raporteve tė komisioneve parlamentare, nuk ėshtė nė pėrputhje me parimet kushtetuese”. Pasi kryeministri lexoi vendimin nr. 26 tė Gjykatės Kushtetuese, tė gjithė tė pranishmit, panė me habi nga zoti Rama, ndėrkohė qė, si njė nga dėshmitarėt e atij takimi, mė duhet tė konfirmoj se ky i fundit, as u skuq dhe as u zverdh. Dje kryetari i Partisė Socialiste, jo mė nė njė dhomė tė mbyllur, pėrsėriti kėsaj radhė botėrisht, tė njėjtėn pyetje: cili ėshtė ai vendim gjykate qė nuk e lejon hapjen e kutive tė votimit dhe rinumėrim tė votave? Nė fakt, hapjen e kutive dhe rinumėrimin e votave nuk e ndalon vetėm vendimi Nr. 20, i Gjykatės Kushtetuse, por edhe vendimi i Gjykatės sė Apelit, apo sic quhet ndryshe, i Kolegjit Zgjedhor.. Vendimi i Gjykatės sė Apelit mė datė 27. 07.2009, e ndalon hapjen e kutive, duke rrrėzuar kėrkesėn e Partisė Socialiste, kur gjykon padinė pėr vendimin e KQZ-sė, i cili kishte hedhur poshtė kėrkesėn e dy komisionerėve socialistė pėr rinumėrim tė votave. Kolegji Zgjedhor, hallka fundore qė pėrcakton Kodi Elektoral, i miratuar me konsensus nga palėt, shprehet si mė poshtė: “Mund tė rinumėrohen vetėm votat e kundėrshtuara gjatė numėrimit dhe se kategoria e vetme e votave, e cila bart me vete mosmarrėveshje lidhur me vlerėsimin e tyre, mbetet tė jetė kategoria e votave tė kontestuara. Kolegji Zgjedhor, nė mungesė tė votave tė kundėrshtuara, konkludon se, kėrkesa e dy anėtarėve tė KQZ, vlerėsohet e paligjshme konceptualisht dhe nė mungesė tė rrethanave faktike tė nevojshme pėr kėto dy kėrkesa, Kolegji ka arritur nė pėrfundimin, se kur nuk ka mosmarrėveshje, nuk ka gjykatė”. Pas kėtij pėrshkrimi tė detyruar, sepse unė nuk besoj qė ndonjėri prej jush ta ketė harruar ekzistencėn e kėtyre vendimeve, do t’i shtroja njė pyetje tė thjeshtė Edi Ramės. Kėto janė dy prej niveleve supreme tė sistemit gjyqėsor tė shtetit shqiptar. Kėtu unė kam vendimet e tyre. Tani zoti Rama tė na thotė se cfarė quan dhe pranon ai pėr gjykata: Asamblenė Parlamentare tė Partisė Socialiste apo komitetin, pėrtej tė majtės dhe tė djathtės, qė organizon protestat dhe grevat nga restoranti i Dy Kullave. Uroj pa shumė shpresė qė ta gjejė njė pėrgjigje”.
[b]Osman Metalla: Greva e urisė, tentativė kriminale pėr tė penguar heqjen e vizave [/b]“Edvin Kristaq Rama dhe grupi i bllokmenėve tė tij me Ilir Xhelil Gjonin, Ditmir Sulejman Bushatin, Enkelejda Hamid Shamkun, Dashamir Myslim Pezėn, Ilir Hamid Beqja, Gramoz Ruēin, qėllimin mė imediat kanė bllokimin e vizave dhe pengimin e integrimit tė Shqipėrisė ne BE. Pas dėshtimit tė protestės sė 30 prillit, zoti Rama vendosi tė fusė nė grevė urie deputetėt e PS si njė mėnyrė tjetėr kriminale pėr tė penguar heqjen e vizave pėr shqiptarėt qė mezi po e presin. Radikalizimi i veprimeve tė tyre tė marra ne dėshpėrim janė pėrpjekje e hapur e bllokmenėve pėr tė bllokuar vizat, pėr tė marrė pushtetin, pėr tė krijuar pėrplasje dhe pėr tė ardhur nė pushtet me ēdo mjet pėrveē votės. Zotin Rama e tmerron fakti qė shqiptarėt do tė lėvizin tė lirė. Dramėn personale pėrpiqet ta shndėrrojė nė dramė kombėtare. Nė tė vėrtete po dėshton nė ēdo rast. Ai zgjodhi mėnyrėn mė ekstreme qė menēurisht ka gjetur braktisjen mė ekstreme tė shqiptarėve.
[b]Rajmonda Bulku: Mbyllja e grave socialiste nė vetėflijim, tregon se pėr Edi Ramėn nuk ekziston asnjė ndjesi humane[/b] “Jam kėtu pėrpara pėr t’i thėnė zotit Rama se ke hyrė nė njė rrugė tė pashpirt e mizore duke futur gratė nė grevė. Zoti Rama tė ndrysh nė grevė urie nėna me foshnje, gra me pėrgjegjėsi familjare do thotė se nė qėnien tėnde nuk ekziston asnjė ndjesi njerėzore. Kjo nuk ka asgjė tė pėrbashkėt me vlerat e familjes e fėmijėve. Po tė mendosh se ēfarė terrori psikologjik krijon tek fėmijėt duke i mbyllur nėnat nė vetėflijim, Kjo krijon njė dramė, qė nuk shėrohet. Trauma e fėmijės do ta shoqėrojė ne gjithė jetėn e tij. A mendon t’i zoti Rama se ato vogėlushė tė vegjėl mendojnė se nėnat e tyre po i ēon t’i drejt flijimit? A mendon t’i zoti Rama se ato fėmijė gjatė natės kur mbyllin sytė kanė frikė se se nėnat e tyre nuk do t’i kenė mė pranė? Ky ėshtė njė terrorizėm i vėrtetė. Ti je njė sadist dhe pėr shėndetin e secilit ti je pėrgjegjėsi. A e kupton t’i zoti Rama se gratė nuk mund tė jetojnė nė kushte si burra? Zoti Rama nxirri kėto nėna nga greva. Zoti Rama mos i mbaj si skllave. Zoti Rama t’i nė fakt nuk e kupton se sa sublim ėshtė njė fėmijė. Po ato zonja janė tė frikėsuara prej teje”.

55
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23638
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi