ILIRIADA PORTAL

Deklarata e Vatrės: Opozita shqiptare po luan me fatet e Shqipėrisė

Shko poshtė

04052010

Mesazh 

Deklarata e Vatrės: Opozita shqiptare po luan me fatet e Shqipėrisė
(UPDATE) - Federata Panshqiptare e Amerikės “Vatra” po ndjek me vemendje zhvillimet nė Shqipėri dhe ėshtė thellėsisht e shqetsuar nga gjėndja e rėndė politike e krijuar, sidomos kohėve tė fundit, me veprimet absurde tė opozitės. Djegėja e Flamurit tė NATO-s gjatė protestave tė saj para dy ditėsh nė sheshin e Tiranės ėshtė njė akt i shėmtuar tė cilin “Vatra” e dėnon nė mėnyrėn mė tė ashpėr, si njė akt tė ultė qė dėmton prestigjin e shqiptarėvet dhe tenton tė dėmtojė procesin e integrimit tė tyre nė Europė. Kemi vėrejtur obstruksionizmin e shtuar tė palės humbėse mbas votimeve tė 28 qershorit, nė vend tė njė bashkėpunimi konstruktiv me koalicionin qeveritar pėr tė mirėn e vendit, pa iu shmangur rivalitetit politik qė ėshtė normal nė njė sistem demokratik.

Me bojkotin e Parlamentit dhe me protestat e pafund, simbas disa analistėve, udhėheqsi socialist tenton tė ruaj vėndin nė krye, pse simbas statutit tė partisė, kreu ep dorėheqjen kur humben zgjedhjet dhe lė vėndin tjetėrkujė. Por kėmbėngulja pėr mosbindje civile dhe thirrjet ogurzeza ”Ja vdekje ja liri” dėshmojnė pėr mendimin e marrjes sė pushtetit me ēdo kusht, duke rrezikuar trazira nė Shqipėri. Kjo na kujton vitin tragjik tė 1997-s. Qeveria dorėzoi Pyetsorin pėr anėtarsim nė BE dhe ne bashkohemi me pjesėn mė tė madhe tė popullit shqiptar duke e pėrgėzuar me mirėnjohje pėr kėtė arritje historike. Delegacioni i opozitės nuk u bashkua me atė tė qeverisė as pėr tė bėrė dorėzimin, duke dėshmuar kėshtu se PS ėshtė kundėr integrimit, aspirates shekullore tė shqiptarėve. Federata Panshqiptare “Vatra” bėn thirrje pėr ruajtjrn e rendit demokratik dhe tė shtetit ligjor, dhe opozita tė kėthehet nė Parlament pėr tė kontribuar nė zhvillimet ekonimike e politike dhe nė proceset e integrimit, duke vėnė interesat e popullit dhe fatet e Shqipėrisė mbi interesat partiake dhe vetjake.

Pėr Kėshillin Drejtues, Dr. Gjon Buēaj, Kryetar55
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23628
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi