ILIRIADA PORTAL

"Greva e Rames, kunder Europes"

Shko poshtė

07052010

Mesazh 

"Greva e Rames, kunder Europes"
Rozeta Rapushi
Partite Popullore Evropiane (PPE) kerkuan dje, ndalimin e menjehershem te greves se urise dhe bojkotit te deputeteve te opozites, si dhe i bene thirrje atyre qe te nisin diskutimet ne Parlament. Ne nje deklarate te perbashket per krizen politike ne Shqiperi, zyrtaret e larte te PPE-se, duke mbeshtetur fuqimisht kryeministrin Sali Berisha dhe hapat e qeverise se tij, per demokracine dhe rrugen drejt Bashkimit Evropian, u kerkuan socialisteve qe te pranojne nje here e pergjithmone rezultatet zyrtare te zgjedhjeve parlamentare te 28 qershorit, te certifikuara nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, Kolegji Zgjedhor i Gjykates se Apelit dhe te gjithe vezhguesve te organizatave nderkombetare. “Ne e konsiderojme per te ardhur keq faktin, qe opozita kerkon te anashkaloje instrumentet ligjore dhe Kushtetuten per te hapur kutite e votimit. I kerkojme Partise Socialiste qe te respektoje plotesisht Kushtetuten dhe ligjet ne vend, perfshire dhe vendimet e gjykatave ne kerkesen per hapjen e kutive te votimit”, shprehen ne deklaraten e perbashket zyrtaret e PPE-se. Nga ana tjeter, ata shprehen shqetesimin e thelle qe kreu socialist, Edi Rama pervec bojkotit ndaj Parlamentit, nisi edhe greven e urise, duke treguar keshtu vendosmerine e tij per te vijuar konfliktin politik me mjete te papranueshme pavaresisht thirrjeve te shumta nga mazhoranca per gjetjen e nje kompromisi. Zyrtaret e larte te djathte evropiane, e vleresojne si domosdoshmeri, pjesemarrjen e deputeteve socialiste ne Kuvend dhe nisjen aty e nje dialogu konstruktiv sic i ka hije nje demokracie parlamentare. “Ne kembengulim ne nisjen e dialogut politik mes shumices dhe pakices brenda Parlamentit, si dhe nisjen e realizimit te reformave te rendesishme per vendin”, theksohet ne deklaraten e perbashket. Partite Popullore Evropiane kane ne perberje te tyre 72 anetare te partive nga 39 vende te ndryshme dhe perben grupin me te madh ne Parlamentin Evropian. Deklarata e djeshme ku kerkohej nje zgjidhje ligjore e krizes politike, ne baze te Kushtetutes dhe brenda Parlamentit, u firmos nga Presidenti i PPE-se, Uilfried Martens, ministri i Jashtem italian Franko Fratini, eurodeputetet Elmar Brok, Danjean Arnaud, Francesco Paolo Sergio etj. Deklarata erdhi menjehere pak dite pas perfundimit te mbledhjes se Komitetit per MSA-ne mes Bashkimit Evropian dhe Shqiperise. Takim i cili per te paren here perfundoi pa miratimin e nje deklarate te perbashket, per shkak te kundershtimeve te thella mes dy kampeve politike ne Shqiperi, PD-PS.

koha jone
avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 25371
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi