ILIRIADA PORTAL

Ushtrimet fizike ndihmojnė pacientėt nė gjendje kritike

Shko poshtė

08052010

Mesazh 

Ushtrimet fizike ndihmojnė pacientėt nė gjendje kritike
Dihet se ushtrimet fizike janė tė mira pėr shėndetin dhe ato rekomandohen qė tė bėhen pjesė e jetės sė pėrditshme. Sipas njė studimi, ushtrimet fizike ndihmojnė edhe pacientėt nė gjendje kritike, jo vetėm pėr tė pėrmirėsuar gjendjen e tyre por edhe pėr t’i motivuar ata. Ekspertė pranė qendrės sė kujdesit tė kujdesit intensiv thonė se 45 minuta ushtrime tė lehta fizike pėr pacientėt nė kėtė qendėr, i ndihmuan ata pėr tė dalė nga gjendja kritike. Dhe ushtrimet ishin tė lehta si lėvizje kryqėzuese tė gjymtyrėve, ndėrkohė qė pacientėt rrinin shtrirė nė shtrat, si dhe qėndronin ulur, nė kėmbė ose kryenin ecje tė ngadalta nė korridor. Gjatė studimit u vu re se pakėsimi i barnave qetėsues tė gjumit, ose kundėr dhimbjeve i bėnė pacientėt nė kujdesin intensiv mė tė motivuar pėr tė lėvizur pasi ata ndjeheshin mė tė vetėdijshėm pėr gjendjen e tyre. Pa kėto barna, pacientėt binin mė pak nė kllapi, mendonin mė kthjellėt dhe provonin mė pak raste halucinacionesh. Pacientėt qė morėn pjesė nė kėtė studim dolėn nga gjendja e kritike 3 ditė mė herėt sesa pacientėt e tjerė. Kjo lejoi qė nė kėtė qendėr tė trajtoheshin 20 pėrēin mė shumė pacientė. Studimi rekomandon qė ushtrimet fizike pėr pacientėt nė qendrat e kujdesit intensiv duhet tė kryhen vetėm nėn mbikėqyrjen e instruktorėve dhe nga terapitė tė specializuar.
avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 26146
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi