ILIRIADA PORTAL

Kokrrat me glukozė po mė bėjnė tė njoh “shokėt e idealit” qė po na mbajnė tė ngujuar

Shko poshtė

10052010

Mesazh 

Kokrrat me glukozė po mė bėjnė tė njoh “shokėt e idealit” qė po na mbajnė tė ngujuar
Ditari online i deputetit disident tė ēadrės sė jugut

Moj grua, kėto ditėt e fundit mė kujtohet veē ajo greva e urisė, pėr tė cilin flisnin ata dy aktorėt e Shkodrės, nė atė skeēin e para 15 vjetėve. S’ka si tė mos mė kujtohet, pas presioneve qė po na bėhen prej Ilir Beqjes dhe Artan Gaēit, qė tė hamė edhe me zor, pasi tashti po planifikohet njė fushatė mediatike, me ne barktharėt e ēadrave, dhe s’duhet assesi tė dukemi tė pafuqishėm, por siē thotė kryetari, plot energji, pasi, ashtu duhet tė na bėjė tė ndihemi kauza e kutive. Po ē’kuti, moj mjaltėz, me ato kokrrat me glukozė qė na shpėrndajnė dhe me atė lėndėn e trashė si shėrbet qė na shėrbejnė nė vend tė ujit, jo 9 ditė, por 99 ditė durojmė... (lėre se kėtė numrin 99 kam frikė ta pėrmend, se nė njėrėn anė kam Erion Veliajn, qė pretendon se ka copyright-in, e nė anėn tjetėr Besnik Baren, lidhjen e tė cilit me 99-shat, ti e ke parasysh, apo jo?)...
Mjaltėz, ditėve tė para kujtoja se ato kokrrat ishin vetėm pėr diabetikėt, prandaj isha katandisur kockė e lėkurė, por nga njė bisedė tė rastėsishme qė pata me Shegushin (nuk ėshtė e rrezikshme, mos u tremb, moj grua), mėsova sekretin dhe tani jam si dem. Syrin pishė e kam gjithė ditėn (edhe natėn, por pėr rrėfenjat e natės do tė tė them kur tė kthehem, pasi, siē e di, i trembem asaj censurės sė Koēos), dhe tani po i shoh tamam se ē’qenkan kėta shokėt e mi tė idealit. Secili ėshtė ndryshe nga sa i mendoja, mjaltėz... E ke parasysh Arben Ahmetajn, atė djalkėn babaxhan, qė thoshte se ishte i gatshėm tė merrte pėrsipėr tė gjitha punėt e partisė e tė gjitha hallet e simpatizantėve? Negocion me grevistėt kuksianė pėr tė rregulluar krevatin e pėr ndonjė punė tjetėr tė vogėl, pasi thotė se kapitalizmi e ka kthyer nė borgjez dhe e ka bėrė me para... Po Fatmir Xhafėn e kujton, atė labin qė bėn si pogradecar? E pra, ai gjithė ditėn s’bėn gjė tjetėr, veē ankohet pėr katundarėt e jugut e tė veriut qė thotė se na kanė mbushur ēadrat, bile akuzon edhe Ledi Shamkun, se shėrben si frymėzuese me ato sjelljet e saj arroganto-katundareske alla-Nexhmije. Mos tė tė flas pėr Besnik Baren apo Ilir Beqjen, dy tė moralshmit e Asamblesė sė partisė, shndėrrimi i tė cilėve mė ka lėnė pa mend dhe karakteri bezdisės i lėvizjeve dhe i “miqėsisė” qė tė ofrojnė, mė ngjall me tė vėrtetė krupėn.
Mjaltėz, mos u shqetėso fare pėr mua, pasi, sa tė kem atė lidhjen e shkurtėr me Shegushin, s’mbetem pa kokrrat e glukozės e pa bėrė kokrrėn e qejfit (jo xheloze, moj grua, se qejfin e kokrrave e kam shtyrė pėr kur tė dal).
Mė fal e dashur, por jam bėrė si Erion Veliaj, ē’mė ka barku, ma nxjerr bardhaku dhe tek kjo greva e urisė, bardhaku mė ka veē fjalė e gjėra tė ndyra, pasi veē gjėra tė tilla po dėgjoj...
Pėr problemet qė shkaktoi ardhja e asaj kėngėtares, do tė tė flas nesėr, nėse do tė mund tė gjej fjalė pėr tė treguar, pasi gjithēka pashė e dėgjova, s’mund tė tregohet me fjalė qė mund tė thuhen.
A presto, mia topolina!


55
avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 25366
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi