ILIRIADA PORTAL

Topi dekoron 4 shkrimtarė tė vrarė nga komunizmi

Shko poshtė

10052010

Mesazh 

Topi dekoron 4 shkrimtarė tė vrarė nga komunizmi
Tiranė - Presidenti, Bamir Topi, dekoroi sot me urdhėrin “Nderi i Kombit”, pas vdekjes poetėt Havzi Nela, Vilson Blloshmi, Genc Leka dhe studiuesin Myzafer Pipa, tė vrarė nga diktatura komuniste nė vitet 1944-1991.
Kreu i shtetit ishte i pranishėm sot nė pėrurimin e Foto-Ekspozitės e shkrimtarėve dhe poetėve tė vrarė nga diktatura (1944-1991), tė titulluar “Letėrsia e shkruar brenda telave me gjemba dhe pėrballė plumbave", nė mjediset e Muzeut Historik Kombėtar.

"Pėrndjekja, lufta e klasave, dhuna ndaj fjalės sė lirė, tė thėnė e tė shkruar, terrori, heronjtė dhe viktimat e tij, shkelja e tė drejtave tė njeriut, janė pasojė e njė regjimi diktatorial armik i demokracisė, prandaj dėnimi i krimeve, integrimi pa kushte, pozicionimi i merituar i tyre nė historinė dhe realitetin e vendit, janė elementė tė rikthimit tė ligjshmėrisė, jo si favor, por si njė e drejtė themelore, pa tė cilėn demokracia nuk do tė ishte e plotė", u shpreh Topi.

Ai shtoi se "Shoqėria jonė do tė ketė kryer njė hap tė madh evolutiv, atėherė kur kulti i harresės, fshehja apo indiferenca, shpeshherė e ngritur nė metodė veprimi, t’ia lėrė pėrfundimisht vendin informimit tė plotė dhe nė rastin e shkrimtarėve, tė rikthimit tė plotė tė tyre nė mėnyrė qė sistemi letrar shqiptar tė jetė i ndershėm, funksionues, objektiv dhe i plotėsuar".

Ambasadori i SHBA nė Tiranė, John Withers, i pranishėm tha se "nė kohėn kur kanė jetuar kėta personalitete, e vėrteta ishte si qiri mes njė errėsire tė madhe, por nga ai qiri u ndezėn shumė qirinj tė tjerė". Sipas tij, "sot drita e tė vėrtetės sė tyre, shkėlqen sikurse do tė shikojmė nė kėtė ekspozitė qė po e pėrurojmė sot, njė dritė qė komunizmi dhe asnjė lloj diktature nuk mund ta shuajė dot".

Nė kėtė kontekst, Ambasadori Withers tha se "pėr kėtė arsye ne duhet tė jemi tė kujdesshėm, sepse pėrpjekja pėr tė cilėn ata luftuan vazhdon ende, dhe nėse nuk tregohemi tė kujdeshėm pėr tė mbrojtur tė vėrtetėn qė ata e mbrojtėn me jetėt e tyre, ata qirinj mund tė rishuhen pėrsėri".
start
avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 25831
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Topi dekoron 4 shkrimtarė tė vrarė nga komunizmi :: Komentet

avatar

Mesazh prej Mon May 10, 2010 5:13 pm nga bulqizaku

ki tpakten u ka dhan ka nji dekorat tpersekutumve se per gjo qeter ka vdek ...

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Tue May 11, 2010 11:04 am nga lidabica

mire edhe kaq,qe i kane lene dekoratat...kaq kompetenca i kane lene 2 partite e medha

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh  nga Sponsored content

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi