ILIRIADA PORTAL

Kriza greke, shqiptarėt lėnė Greqinė, kthehen nė atdhe

Shko poshtė

12052010

Mesazh 

Kriza greke, shqiptarėt lėnė Greqinė, kthehen nė atdhe
Tiranė - “Kriza ekonomike nė Greqi po detyron shqiptarėt tė cilėt punonin atje tė kthehen nė Shqipėri, dhe po i tregon Ballkanit se hyrje nė BE, nuk zgjidh problemet me magji”- thotė ambasadori i Greqisė nė Shqipėri.
“Disa prej tyre po kthehen. Mbase ato janė zhgėnjyer nė Greqi, kanė probleme administrative ose mendojnė se nė Shqipėri situata po bėhet mė e mirė.”- thotė Nikolaos Pazios pėr agjencinė e lajmeve Reuters.
Ambasadori shton se ėshtė shumė shpejt pėr tė folur pėr njė masė tė madhe kthimi. Ndėrsa njė zyrtar tjetėr grek, i cituar nga Reuters thotė se shqiptarėt gradualisht po largohen nga Greqia por ėshtė i paqartė numri i tė kthyerve.
Pas rėnies sė komunizmit shumė shqiptarė emigruan drejt Greqisė pėr njė jetė mė tė mirė. Aktualisht numėrohen 800 mijė shqiptarė qė jetojnė nė shtetin helen dhe shumė prej tyre kanė krijuar ndėrmarrjet private nė ndėrtim, bujqėsi apo turizėm.
Nga ana tjetėr Greqia zė vendin e dytė sa i pėrket shkėmbimeve tregtare dhe investimet e huaja greke nė Shqipėri kapin vlerėn e 1. 2 miliardė dollarė.
Drejtori ekzekutiv i bankės mė tė madhe nė Shqipėri Raiffaisen Bank, Oliver Whittle, thotė se shqiptarėt nė Greqi kaluan njė kohė tė vėshtirė vitin e kaluar”. Nėn efektin e kėsaj krize shqiptarėt qė jetojnė atje kanė reduktuar dhe tė ardhurat tė cilėt i dėrgonin familjarėve tė tyre nė Shqipėri.
“Shumė punėtorė shqiptarė dėrgojnė njė pjesė tė tė ardhurave nė shtėpi, njė kontribut jetėsor pėr vendin me 3.3 milion banorė i cili vuan nga njė cekuilibėr i madh tregtar. Remitancat kanė rėnė me 6.4 %, 780 milion euro nė 2009 nė krahasim me 2008.”- shkruan agjencia e lajmeve Reutes nė artikullin me titull “Crisis forces some Albanian workers to quit Greece” (Kriza detyron shqiptarėt tė lėnė Greqinė ).
Greqia mbėshtet pranimin e Shqipėrisė dhe tė vendeve ish Jzgosllacinė nė anėtarėsmin brenda BE-sė nė 2014, njė datė dei tani shumė optimiste. Pazios thotė se kriza ekonomike aktuale pėrmban njė mesazh tė qarte pėr Shqipėrinė e cila aplikoi pėr anėtaėrsimin nė BE vitin e kaluar dhe pėr vendet e tjera nė rajon.
“Ato besojnė se kjo persketivė do tė zgjidhė problemet- por jo – thotė ai Europa nuk ėshtė Panacea (nė mitologjinė greke quhet Zoti i Shėrimit ) por nuk ka kthimi prapa."
Bota Sot
avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 25531
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi