ILIRIADA PORTAL

Departamenti i Shtetit: Greva e urisė dhe bojkoti, tė dėmshme pėr Shqipėrinė

Shko poshtė

12052010

Mesazh 

Departamenti i Shtetit: Greva e urisė dhe bojkoti, tė dėmshme pėr Shqipėrinė

Zv/ndihmės sekretari i shtetit pėr Ēėshtjet e Evropės dhe Euroazisė, Stuart Xhons dėnon lėvizjet e pajustifikuara tė opozitės, duke e cilėsuar grevėn e urisė dhe bojkotin si “shumė tė dėmshme pėr perspektivėn e Shqipėrisė nė integrimin evropian”

Shtetet e Bashkuara tė Amerikės reagojnė pėr situatėn politike nė Shqipėri, duke dėnuar bojkotin e parlamentit dhe grevėn e urisė tė deputetėve dhe simpatizantėve socialistė. Gjatė punimeve tė konferencės pėr Ballkanin, organizuar nga Qendra pėr Studime Strategjike dhe Ndėrkombėtare nė Uashington, zyrtari i lartė i Uashingtonit u shpreh se Shqipėria dhe Kosova po pėrballen me sfida tė pėrbashkėta nė kuadėr tė integrimit evropian. Duke folur pėr mosmarrėveshjet e fundit politike nė Shqipėri, zėvendės ndihmės sekretari i shtetit pėr ēėshtjet e Evropės dhe Euroazisė, Stuart Xhons, tha se ato janė tė dėmshme pėr integrimin evropian tė vendit. “Tani po shohim mosmarrėveshje serioze politike nė Shqipėri. Greva e urisė, bojkoti, mendoj se janė shumė tė dėmshme pėr perspektivėn e Shqipėrisė nė integrimin evropian. Por faji nuk mund t’i vihet askujt pėrveē se vetė shqiptarėve”, u shpreh ai.
Janush Bugajski, Drejtor i Projektit pėr Demokracitė e Reja Evropiane nė Qendrėn pėr Studime Strategjike dhe Ndėrkombėtare, po ashtu thotė se gjendja nė Shqipėri ėshtė serioze kur bėhet fjalė pėr polarizim dhe kur parlamenti nuk arrin tė funksionojė. “Ky ėshtė njė ngėrē qė nuk lejon miratimin e ligjeve tė rėndėsishme, reformave tė rėndėsishme dhe t’i tregojė Bashkimit Evropian se vendi ėshtė i bashkuar tė paktėn pėr sa u pėrket parimeve bazė”.
Protestat, thotė z. Bugajski, janė tė paparashikueshme dhe nuk dihet rezultati i tyre. Ajo qė mund tė jetė mė e rrezikshme, thotė ai, ėshtė paralizimi i mundėsisė pėr qeverisje.
Por nėse palėt nė Shqipėri nuk arrijnė t’i zgjidhin vetė mosmarrėveshjet e tyre, ēfarė roli mund tė luajė komuniteti ndėrkombėtar?
“Zgjidhja duhet tė vijė nga shqiptarėt por mund tė ndėrmjetėsohet nga jashtė. Dhe kėtu mendoj se Shtetet e Bashkuara mund tė luajnė njė rol tė rėndėsishėm dhe pozitiv”, vuri nė dukje ai.
Duke folur pėr Kosovėn dhe sfidat e saj, zoti Xhons, tha se ēėshtja e zgjerimit tė njohjeve, mund tė gjejė zgjidhje pas vendimit kėshillimor nga Gjykata Ndėrkombėtare e Drejtėsisė. Megjithatė, ai tha se pėr Shtetet e Bashkuara kjo ēėshtje ėshtė e qartė.
“Pėr sa i pėrket Shteteve tė Bashkuara, ēėshtja e statusit tė Kosovės ėshtė zgjidhur. Sovraniteti dhe pavarėsia e saj janė tė pakthyeshme dhe kėtė mendim e kanė edhe 22 vende partnere tona evropiane.”
Por njoftimet e fundit nga Kosova flasin edhe pėr sfida tė reja brenda vendit. Ja si shprehet zoti Bugajski nė lidhje me hetimet e fundit pėr korrupsion brenda qeverisė.
“Mendoj se ėshtė mirė qė ndodhin, sepse ėshtė proces mė i hapur hetimi pėr t’i treguar popullit tė Kosovės se askush nuk ėshtė i paprekshėm para drejtėsisė. Dhe nėse ka korrupsion nė nivelet mė tė larta, atėherė do tė ketė hetime, akuza dhe dėnime.”
Zoti Bugajski thotė se pėr aq kohė sa hetimet tė jenė tė drejta dhe tė mos bėhen nė baza partiake, kjo do tė jetė njė gjė pozitive. Ndėrsa, pėr reformėn nė qeverinė e Kosovės, zoti Bugajski thotė se ky ishte vetėm fillimi. “Do tė doja qė reforma tė ishte mė e gjerė. Tė pėrfshinte mė shumė institucione dhe individė. Tė kishte njė kontroll mė tė hollėsishėm tė pasurive, lidhjeve, rrjeteve tė secilit individ nė qeveri, nė mėnyrė qė publiku ta dijė se kė po zgjedh”, nėnvizoi analisti Bugajski.

55
avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 25511
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Departamenti i Shtetit: Greva e urisė dhe bojkoti, tė dėmshme pėr Shqipėrinė :: Komentet

avatar

Mesazh prej Thu May 13, 2010 12:31 pm nga lidabica

Por sado te mundohen te demtojne imazhin e vendit tone ,keta bukeshkale-kriminele,nuk do te mund te pengojne ecjen e Shqiperise p,perkrah vendeve te BE-se.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi