ILIRIADA PORTAL

Dėshton greva e parė, Edi Rama pėrgatit nisjen e njė greve tė dytė

Shko poshtė

12052010

Mesazh 

Dėshton greva e parė, Edi Rama pėrgatit nisjen e njė greve tė dytė

Zabit Brokaj, nė rolin e Doktor Adhamudhit tė fushimit tė socialistėve, i ka deklaruar mbrėmė Ramės se grevistėt duhet tė dalin sot ose nesėr. Njoftimi s’e ka shqetėsuar Edvinin, i cili ka deklaruar se ka pėrfunduar listėn me 20 deputetė tė rinj, tė cilėt do tė nisin njė grevė tė dytė urie, e kėsaj here pa ushqim, pasi edhe sakrifica e kurbani vijnė mė shpejt

Alarmi i mjeku Sabit Brokaj, doktor Adhamudhi i fushimit tė grevistėve tė pretenduar tė urisė, ka vėnė nė alarm edhe Edi Ramėn. Alarmi i Sabit Brokaj, i cili lidhet me humbjen e durimit tė demonstruar nga ana e grevistėve dhe presionit tė madh qė ka nga ata, pėr tė braktisur ēadrėn, ka detyruar Edi Ramėn, tė shohė mundėsinė e mbylljes sė kėsaj greve urie dhe ēeljen e njė tjetre.
Fjala ėshtė, qė brenda kėsaj jave, kėta grevistė urie tė dalin nga “ngujimi” dhe tė zėvendėsohen me 20 deputetėt tė tjerė, si edhe me nja 200 militantė tė tjerė.
Njė vendim i tillė i prishėm nga Edi Rama, pritet tė bėhet edhe pėr faktin, e karikimit tė mundshėm tė protestuesve, qė pėr ditė e mė shumė, por e braktisin atė.
Edi Rama ėshtė bindur mė nė fund mbrėmė pėr braktisjen e madhe qė i kanė bėrė protestave tė tij. Pėrballė njė tė kuptuari tė tillė, ai nuk ka kursyer ankimet dhe kėrcėnimet e braktisėsve dhe injoruesve tė protestave tė tij.
Nuk kanė mjaftuar dje, as familjarėt e Qemal Minxhozit, nga Dibra, apo edhe familjarėt e Erion Barēes nga Berati e Fidel Yllit nga Skrapari, tė mbledhur pėrballė dy kullave nė Tiranė, pėr tė bindur Edi Ramėn pėr tė kundėrtėn e braktisjes sė madhe.
Nė kėto rrethana, Edi Rama ėshtė detyruar ta pohojė vetė kėtė braktisje, pas kuptimit tė sė cilės (braktisjes) ai nga tribuna pranė ēadrės sė grevės sė urisė, tė mbetur nė tentativė, fajėsonte mospjesėmarrėsit, injoruesit e protestave tė tij, tė cilėt “i kėshillonte” qė nė qoftė se nuk ju pėlqejnė format e protestės, ti zgjedhin vetė ato, duke ju lutur qė vetėm tė marrin pjesė nė protestė.
Kėtu Edi Rama bėnte njė gabim tė madh, duke mos kuptuar, se braktisja ka ndodhur, jo pėr shkak tė formės, por pėr shkak tė mungesė sė kauzės, e cila nuk ėshtė asgjė mė shumė se korrikja e pushtetit, peng i sė cilės ai vazhdon tė jetė, apo nė njė rrafsh mė me perspektivė, fati i tij politik.
Pėrpos kėtij pėrfundimi, njė tjetėr tregues i braktisjes sė Edi Ramės nga protestuesit, lidhje me “auditorin” tė cilit i drejtohej dje kryetari i PS-s, tė cilėt sikurse edhe diskutantėt parafolės, Skėnder Gjinushi, apo Erion Veliaj, i drejtohej policėve, qė edhe dje, ishin mė tė shumtė nė numėr, se sa protestuesit e mbledhur nga Edi Rama nė Tiranė, apo ata tė “importuar”, nga Dibra prej Qemal Minxhozit, apo edhe nga Berati e Skrapari, prej Erion Braēes e Fidel Yllit.
55[
avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 25521
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Dėshton greva e parė, Edi Rama pėrgatit nisjen e njė greve tė dytė :: Komentet

avatar

Mesazh prej Wed May 12, 2010 2:48 pm nga lidabica

ooo ē'monster eshte ky ore.....po ky shtet ku eshte qe ende nuk po e tregon se forca e ligjit eshte 1 per te gjithe.Kap e liro ate shesh dhe ....e pse nuk e bejne ate ngujim ne kullen e Pezes keta....

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi