ILIRIADA PORTAL

Analizat fiziologjike tė grevistėve nė spital nuk tregojnė nėnushqyerje

Shko poshtė

12052010

Mesazh 

Analizat fiziologjike tė grevistėve nė spital nuk tregojnė nėnushqyerje

Burime zyrtare tė QSUT-sė bėjnė tė ditur se nė asnjė rast, grevistėt e shtruar nė spital nuk kanė treguar statistika tė nėnushqyerjes, duke konfirmuar kėshtu dyshimet e medias se nė ēadrat e bulevardit s’po kryhet kurrfarė greve urie e vėrtetė.

Qė grevistėt e urisė hanė, nuk janė vetėm njė pjesė e mediave qė e kanė evidentuar. Prej ditėsh, edhe bluzat e bardha tė shėrbimit shėndetėsor shtetėror, e kanė vėrejtur njė gjė tė tillė edhe shkencėrisht, nga analizat e tyre, veēanėrisht nga analiza bio-kimike e urinės sė tyre. Si rezultat i kėtyre analizave, mėsohet se sasia e proteinave nė trupin e tyre, janė mbi kufijtė, tė cilėt janė tregues tė njė nėnushyerje. E thėnė me thjesht, kėto analiza biokimike, janė tregues se grevistėve tė urisė, vetėm ushqimi nuk ju ka munguar brenda ēadrės.
Deklarimet e mjekėve, bėhen bindėse dhe tė besueshme, kur mėsohet pėr rezistencėn, jo aq tė pakuptimtė tė komisionit drejtues tė grevės sė urisė, pėr tė mos lejuar mjekėt e shėrbimit shėndetėsor shtetėror, tė asistonin nė ambientet e brendshme tė ēadrės sė pretenduar tė grevės sė urisė.
Grevistėt e urisė, sidomos ata qė braktisin ēadrėn dhe drejtohen pėr asistencė mjekėsore nė spital, i kishin vėnė nė hall tė madh bluzat e bardha, tė shėrbimit shėndetėsor shtetėror. Pozita e vėshtirė e bluzave tė bardha, as mė shumė dhe as mė pak, lidhej me refuzimin e kėsaj kategorie grevistėsh, pėr tė bėrė analizėn bio-kimike tė urinės. Nė rast tė njė analize tė mundshme bio-kimike tė urinės, do tė mėsohej pėr sasinė e mundshme tė proteinave nė trupin e tyre, dhe pėr pasojė, do tė dekonspirohej, tė ngrėnit e ushqyeshėm nė ēadrėn e grevės sė pretenduar tė urisė.
Nė kėtė pikė, organizatorėt e mender grevės sė urisė, kanė qenė me fat, kur pėr herė tė parė nga ambientet e grevės, nė spital, kėtė “udhėtim turistik” e bėri deputetja mjeke, Klodiana Spahiu. Ajo, duke e ditur “hilenė” e analizės bio-kimike urinės, ka kundėrshtuar kategorikisht, ti nėnshtrohej kėtij “procesi”. Jo vetėm kaq, por menjėherė, me njė SMS-ė, ende pa dalė nga spitali, mėsohet se Klodiana Spahiu ka lajmėruar organizatorėt e grevės, tė cilėt, nga ana e tyre, “informuan” gjithė grevistėt, kandidatė pėr nė spital, qė tė refuzoni kategorikisht analizėn e urinės.
Rehatia e organizatorėve tė grevės, ėshtė prishur paksa, qė prej ditės, kur nė spital ėshtė dėrguar deputeti Besnik Baraj. Duke qenė se ai, sikurse mėsohet, ka qenė i vetmi i sėmurė serioz, pėrballė shėndetit, ka harruar “porosinė” dhe i ėshtė nėnshtruar analizės bio-kimike tė urinės, pret sė cilės, “kanė dalė tė palarat”...
Ndėrsa, mėsohet se Besnik Barja, ka qenė i pari grevist qė ka thyer “rregullin” e mosnėnshtrimit tė analizės bio-kimike, pas tij, edhe grevistė tė tjerė, nuk i kanė rezistuar tundimit pė rtė vėnė nė rrezik shėndetin e tyre, ndėrsa kanė pranuar “nėnshtrimin” ndaj kėsaj analize, duke konfirmuar gjendjen e tyre, falė sasisė sė proteinave, mbi nivelin e mosushqyerjes...

55
avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 25831
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi