ILIRIADA PORTAL

Kampingu i Edvin Ramės, njė imazh haluēinant, qė merr kuptim pėrmes orgjive dhe drogės

Shko poshtė

13052010

Mesazh 

Kampingu i Edvin Ramės, njė imazh haluēinant, qė merr kuptim pėrmes orgjive dhe drogės

Linja dhe modeli qė po ofron kampi i protestuesve tė Edvin Ramės, merr kuptim veē kur krahasohet me imazhin e orgjive dhe narko-festave. Tregues mė i mirė i kėsaj linje, ėshtė shkalla e lartė e papėrgjegjshmėrisė. Pjesė e kėsaj shkalle tė lartė papėrgjegjshmėrie, veēanėrisht ėshtė interesi kriminal i protestave dhe i grevės sė pretenduar tė urisė, e cila ėshtė nė njė kundėrvėnie tė hapur ndaj vendit, aksion qė nė kėndvėshtrim shfajėsues, mund tė themi se shkaktohet vetėm nėn njė gjendje dhe efekt orgjish e droge. Njė njeri normal, kurrsesi nuk do tė guxonte t’i kundėrvihej njė aspirate madhore, sikurse ėshtė liberalizimi i shpejtė i vizave dhe nė njė perspektivė tė afėrt edhe marrja e statusit tė vendit kandidat pėr nė BE. Ndėrsa, njė sjellje e tillė ėshtė shumė e largėt pėr njė njeri normal, ajo nuk ėshtė e tillė pėr njė njeri qė pretendon se zhvillon njė grevė urie, por qė me sa duket, nėn efektet e lėndėve narkotike, dhe i eksituar nga njė ambient orgjish, nuk e ka pėr gjė, qė nė emėr tė kėnaqėsive tė veta, apo tė kryetarit tė partisė, tė ngrihet kundėr interesave kombėtare. Pjesė e kėsaj shfaqjeje tė turpshme, janė edhe gratė greviste, arsyetimi mbi tė cilat veē sa pėrforcon situatėn e papėrgjegjshmėrisė, nė tė cilėn po mbahet greva. Papėrgjegjshmėria nuk ėshtė pse ato kanė zgjedhur tė flenė nė mes tė rrugės, por sepse shfaqen si koketa jonormale, me ofshama, psherėtima, histerizma, krejt tė kapitulluara pėrballė humbjes sė imunitetit dhe krejt nė arketipat e njė ēadre ku veē pėrdoret droga e favorizohet orgjia. Tė marrė sė bashku, meshkuj e femra tė grevės sė urisė, duken si personazhe tė njė realiteti virtual, tė ndėrtuar prej atyre vetė, ndėrsa i kanė prerė tė gjitha komunikimet dhe nuk kanė asnjė lidhje me realitetin e me gjithēka qė ngėrthen kuptimin e fjalės “real”. Nė ato ēadra funksionon njė realitet paralel dhe paradigmat kuptimore pėr lexuesin tė ēojnė veē tek rrethet masone, ku drogės e orgjive u jepeshin vlera shenjtėrimi.

55
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23633
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Kampingu i Edvin Ramės, njė imazh haluēinant, qė merr kuptim pėrmes orgjive dhe drogės :: Komentet

avatar

Mesazh prej Thu May 13, 2010 5:02 pm nga bulqizaku

Pjesė e kėsaj shfaqjeje tė turpshme, janė edhe gratė greviste, arsyetimi mbi tė cilat veē sa pėrforcon situatėn e papėrgjegjshmėrisė, nė tė cilėn po mbahet greva.
or tej ku e dini ju se kto grat nuk kan hall .. or njerz hallet e njerzve nuk i dim .. teshtej ato verte kan burra po bo vakej ēar halli kan ene burrat si i kan lan grat sall ....

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh  nga Sponsored content

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi