ILIRIADA PORTAL

Ministri Olldashi kallėzim penal pėr ish-ministrin e Transporteve, Spartak Poēi

Shko poshtė

18052010

Mesazh 

Ministri Olldashi kallėzim penal pėr ish-ministrin e Transporteve, Spartak Poēi
Ministri i Transportit dhe Punėve Publike, Sokol Olldashi


Ministrisė i Punėve Publike dhe Transportit, Sokol Olldashi, ka depozituar nė Prokurorinė e Rrethit Gjyqėsor Tiranė kallėzimin penal ndaj ish Ministrit tė Transportit dhe Telekomunikacionit Spartak Poēi. Kallėzimi penal ndaj ish-Ministrit socialist ėshtė bėrė pėr veprėn penale tė shpėrdorimit tė detyrės, e kryer gjatė komunikimit tė Ministrit Poēi me subjektin “General Electrics Transportation System, Athena" (ILIRIA Consortium) S.a, pėr shkak se ka dyshime tė arsyeshme, nė kryerjen e njė krimi i cili kushton sot tė paktėn 12 milion euro, Shtetit Shqiptar, faturė e cila rritet ēdo ditė pėr shkak tė interesave. “Komunikimi qė mban firmėn e z.Poēi, dhe mosparaqitja e tij personalisht nė gjykimin e Arbitrazhit sipas rregullave procedurale pėr tė dhėnė sqarimet e nevojshme nė lidhje me kėtė komunikim tė paraqitur nga “General Electrics Transportation System, Athena" (Iliria Consortium) S.a, kanė qenė tė rėndėsishme pėr vendimin”, njofton pėrmes njė deklarate pėr shtyp, Ministria e Punėve Publike. Sipas njoftimit, mosmarrėveshja objekt shqyrtimi nė Gjykatėn e Arbitrazhit ka qenė kontrata e datės 15 shtator 2003, pėr modernizimin e seksioneve tė Hekurudhės Tiranė-Durrės dhe Aeroportit Rinas. ““Njoftimi pėr tė proceduar”, komunikimi i ish ministrit z. Poēi, i datės 3 dhjetor 2003, ku kėrkohej procedimi i menjėhershėm i njė pjesė tė kontratės, nė kundėrshtim me kuadrin ligjor nė fuqi nė Republikėn e Shqipėrisė, respektivisht nė mungesė tė dhėnies sė pėlqimit (ratifikimit) nė Kuvend tė marrėveshjes sė huasė, pjesė pėrbėrėse e kėsaj kontrate, ka shėrbyer nė mėnyrė tė veēantė si provė nė favor tė “General Electrics Transportation System, Athena" (Iliria Consortium) s.a, kundėr Shtetit Shqiptar nė kėtė proces”, bėn tė ditur Ministria e Punėve Publike dhe Transportit.

koha jone
avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 25686
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi