ILIRIADA PORTAL

Dėshpėrblimi pėr 442 tė pėrndjekurit, nė listė dhe njė ruse

Shko poshtė

20052010

Mesazh 

Dėshpėrblimi pėr 442 tė pėrndjekurit, nė listė dhe njė ruse


Shuma e llogaritur transferohet nė njė llogari speciale nė Bankėn e Shqipėrisė


Kėshilli i Ministrave miraton listėn me 442 ish-tė dėnuar apo dhe familjarė tė tyre, tė cilėt do tė pėrfitojnė njė fond prej 1.766.646.774 lekėsh. Vendimi ėshtė marrė nė mbledhjen e djeshme tė Kėshillit tė Ministrave, ku vendosi tė miratonte listėn me 442 emra pėr dėmshpėrblimin financiar tė ish-tė dėnuarve politikė dhe pėr familjarėt e tė dėnuarve me dėnim kapital. Nė bazė tė vendimit, masa e dėmshpėrblimit pėr ish-tė dėnuarit politikė dhe familjarėt e tė dėnuarve, me dėnim kapital, tė bėhet me kėste, sipas kritereve e kufijve tė pėrcaktuar nė nenin 12, tė ligjit nr. 9831, datė 12.11.2007, “Pėr dėmshpėrblimin e ish-tė dėnuarve politikė tė regjimit komunist”, tė ndryshuar. Shuma e llogaritur transferohet nė njė llogari speciale nė Bankėn e Shqipėrisė. Pagesa e dėmshpėrblimit pėr secilin pėrfitues bėhet nga Ministria e Financave, nė llogaritė personale tė kėtyre pėrfituesve, tė hapura nė bankat e nivelit tė dytė, tė pėrzgjedhura, sipas nenit 33 tė ligjit nr. 9831, datė 12.11.2007, tė ndryshuar. Shuma e masės financiare pėr 427 ish-tė dėnuarit politikė me burgim qė pėrfitojnė nga ky vendim, llogaritet nė vlerėn totale 1.473.405.284 lekė. Nė mbledhjen e djeshme tė Kėshillit tė Ministrave u miratua njė tjetėr vendim pėr dėmshpėrblimin financiar pėr ish-tė dėnuarit politikė tė regjimit komunist, nė vijim tė vendimeve tė mėparshme tė miratuara nė kėtė drejtim. Vendimi i djeshėm pėrcaktoi masat e shpėrblimit pėr tė tjerė ish-tė dėnuar politikė, kėrkesat e tė cilėve kanė pėrmbushur kriteret ligjore pėr pėrfitim financiar, pėr ditėt e qėndrimit nė burgjet politike, nga data 30.11.1944 deri nė 1.10.1991, si dhe pėr familjarėt e tė dėnuarve me dėnim kapital. Konkretisht, vendimi pėrcakton masėn e dėmshpėrblimit financiar vetėm pėr ish-tė dėnuarit me burgim dhe familjarėt e viktimave tė tė dėnuarve me dėnim kapital, pasi aktualisht, nga kėrkesat e depozituara pranė Ministrisė sė Drejtėsisė, procesi i verifikimit tė personave qė kanė vuajtur internim nė kamp me rrethim me gjemba deri nė vitin 1954, ende nuk ka pėrfunduar. Po kėshtu, projektvendimi nuk pėrcakton dėmshpėrblimin e personave tė dėnuar me internim apo dėbim, pasi dėmshpėrblimi i kėtyre personave do tė jetė objekt i njė vendimi tjetėr tė Kėshillit tė Ministrave. Shuma e masės financiare pėr 442 ish-tė dėnuar politikė me burgim qė pėrfitojnė nga ky vendim, llogaritet nė vlerė totale 1.766.646.774 lekė.standart
avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 25511
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi