ILIRIADA PORTAL

Kushtetuesja, mazhoranca "rrezon" Topin ne Kuvend, vote kunder kandidatit Kosta

Shko poshtė

21052010

Mesazh 

Kushtetuesja, mazhoranca "rrezon" Topin ne Kuvend, vote kunder kandidatit Kosta
R. Rapushi
Kuvendi pranoi dje vetem dy nga tre kandidaturat e propozuara nga Presidenti Bamir Topi, per anetaret e Gjykates Kushtetuese, Altina Xhoxhaj dhe Bashkim Dedja. Nderkohe qe rrezoi kandidaturen e trete te sugjeruar nga kreu i shtetit, Vangjel Kosta. Ky i fundit, u rrezua me 66 vota kunder, kater pro dhe dy abstenime nga Kuvendi. Ne fakt demokratet e vendosen rrezimin e Kostes qe ne mbledhjen e grupit parlamentar, te zhvilluar vetem pak minuta para mbledhjes se seances se djeshme plenare, ne oren 18:00 te pasdites. Demokratet vleresuan se Kosta nuk duhet te jete pjese e Gjykates Kushtetuese, duke e treguar kete edhe me vote ne seance. Nderkohe qe Altina Xhoxhaj, u emerua me nje shumice prej 70 votash pro dhe vetem dy kunder, si anetare ne Gjykaten Kushtetuese, ne vend te ish-anetarit Kujtim Puto, te cilit i perfundoi mandati kohe me pare. Po keshtu, miratimin e mazhorances, e mori edhe Bashkim Dedja, i cili u miratua po me 70 vota pro, nje kunder dhe nje abstenim, si anetar i Gjykates Kushtetuese, ne vend te ish anetarit Fehmi Abdiu, te cilit i perfundoi mandati kohe me pare. Nderkohe qe tashme Presidentit Bamir Topi, i mbetet te emeroje nje tjeter kandidature per postin e anetarit te Gjykates Kushtetuese, qe duhet te zere vendin e Sokol Sadushit, te cilit i ka perfunduar mandati. Nuk eshte hera e pare, qe Kuvendi rrezon nje kandidature te propozuar nga Presidenti Bamir Topi, per postet e anetareve ne gjykata te ndryshme ne vend. E njejta gje ndodhi edhe dy vite me pare, kur me shumice votash, mazhoranca ne Kuvend, nuk pranoi propozimet e bera nga kreu i shtetit per anetare te Gjykates se Larte. Ne seancen e djeshme, pavaresisht mbylljes se greves se urise, deputetet socialiste serish nuk ishin te pranishem. Kosta dha denime me burg per arratisje ne vitin 1989 Kandidati i Presidentit Topi per anetar te Gjykates Kushtetuese, Vangjel Kosta eshte rrezuar per shkak se ne vitin 1989 ka qene pjese e dhenies se vendimit per denim me burg per tre qytetare shqiptare, perkatesisht Adnan Balla, Kastriot Mara dhe Agron Fico per tentative arratisje. Pikerisht ne limitet e fundit te renies se diktatures, Kosta ka dhene vendimet qe shkonin deri ne shtate vite burg, dhe qe jane pare nga ana e deputeteve te mazhorances, si nje arsye per te mos i dhene voten qe te jete anetar i Gjykates Kushtetuese.

koha jone
avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 25366
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi