ILIRIADA PORTAL

Prapaskenat e mbylljes sė grevės, Rama i tregoi Veliajt

Shko poshtė

22052010

Mesazh 

Prapaskenat e mbylljes sė grevės, Rama i tregoi Veliajt
Deputetėt e PS-sė qė prej 19 ditėsh e netėsh po qėndronin nė njė grevė urie tė vendosur nė mes tė bulevardit “Dėshmorėt e Kombit” janė ndjerė mė shumė se tė fyer kur mbrėmjen e sė enjtes e kanė marrė vesh nė mėnyrė krejt tė papritur vendimin e kryetarit Edi Rama pėr ndėrprerjen e grevės. Ata nuk janė bėrė pjesė e kėtij vendimi tė rėndėsishėm, qė po aq sa i Ramės dhe i PS-sė kishte tė bėnte me ata vetė, tė cilėt me dėshirėn e tyre tė lirė vendosėn natėn e 30 prillit tė ngujoheshin nė ēadrat e grevės. Janė ndjerė dhe mė tė fyer kur kėtė vendim e nuhatėn nga fjalimi i kreut tė G99, Erion Veliaj, fjalim i cili nuk ishte nė sintoni me fjalimet e grevistėve tė tjerė para tij, por fliste nė njė kohė tė shkuar pėr grevėn, duke nėnkuptuar fundin e saj. Kur po dėgjonin kolegun e tyre tė “sakrificės” 19-ditore, deputetėt socialistė u kujtuan pėr njė episod qė kishte ndodhur pak minuta mė parė. Edi Rama, duke thyer rregullat e organizimit tė mitingut, ishte futur brenda ēadrave tė grevės dhe kishte marrė veē Erion Veliajn nė njė bisedė tė shkurtėr kokė mė kokė. Siē dukej nga qėndrimi i Veliajt, ai i kishte bėrė me dije lajmin e mbylljes sė grevės qė ishte vendosur tashmė nga Rama nė bisedat e bėra gjatė ditės me ndėrkombėtarėt. Burime tė sigurta nga grupi i deputetėve qė ishin ngujuar nė bulevard bėnė tė ditur pėr “standard” se ata nuk kishin aspak nė dijeni pėr kėtė vendim deri nė momentin kur Rama nisi fjalimin, i cili u mbajt pas njė vonesė gati njė orė, gjatė sė cilės kreu i PS-sė takoi aleatėt e tij. Por, i vetmi qė e dinte kėtė gjė brenda ēadrės ishte Erion Veliaj, kryetari i G99, me tė cilin Rama ka dashur tė ndajė lajmin, duke anashkaluar plotėsisht ligjvėnėsit socialistė. Burimet sqarojnė se mė pas ka qenė stafi i grevės qė i ka lajmėruar pėr vendimin, duke i pėrgatitur pėr momentin kur ata do tė shfaqeshin para protestuesve me karafila nė duar pėr tė deklaruar pėrfundimin e kėsaj greve. Habia e tyre e mėtejshme e shfaqur dhe nė deklaratat qė mbajtėn nė media kishte tė bėnte me pikėpyetjen e madhe “ēfarė fituam” nga kjo sakrificė. Nė fakt, pak sqarime morėn nė atė moment, pėrveē lajmit qė kryetari tė nesėrmen do tė hante njė darkė alla franceze nė Strasburg, si pėr ironi tė stomakut tė tyre qė konsumonte prej 19 ditėsh vetėm ujė. Zemėrimi dhe hatėrmbetja e deputetėve mbeti aty nė atė ēadėr pa arritur tė shfaqet tek publiku, por sigurisht tek ata ėshtė thyer diēka, besimi tek lideri i tyre, pėr fjalėn e tė cilit ata treguan se janė gati tė sakrifikojnė dhe trupin e tyre.

standart
avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 25376
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi