ILIRIADA PORTAL

Bien ēmimet e produkteve bujqėsore nė treg

Shko poshtė

24052010

Mesazh 

Bien ēmimet e produkteve bujqėsore nė treg
Tiranė – Nė fund tė kėsaj jave, ēmimet e produkteve ushqimore nė Tiranė, kanė pėsuar ulje krahasuar me njė javė mė parė.
Sipas Ministrisė sė Ushqimit dhe Mbrojtjes sė Konsumatorit, rritja e prodhimit bujqėsor vendas gjatė kėtij sezoni, ka sjellė gradualisht uljen e ēmimeve tė kėtyre produkteve nė tregjet e vendit.

Sipas statistikave tė dikasterit tė bujqėsisė, ēmimet e rreth 35 pėr qind tė artikujve bujqėsore, kryesisht tė perimeve, si domate, kastravec, speca, kunguj etj kanė vazhduar tė ulen.

Po sipas tė njėjtit burim, pėr produktet e tjera nė grupin e ushqimeve mish, bulmet dhe ushqime tė importit si, vaj, makarona, etj, gjatė kėsaj jave ėshtė ruajtur i njejti nivel ēmimi sa njė javė mė parė. Kėtė javė perimet u shitėn mė lirė nė qytetet e Lushnjės dhe Fierit.

Referuar informacionit zyrtar, rezulton se nė shkallė vendi ka njė rritje tė prodhimit tė pėrgjithshėm bujqėsor dhe blegtoral, e cila e koordinuar dhe me faktorin sezonal, ka ndikuar nė uljen e ēmimit tė shitjes sė tyre.

start
avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 25396
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Bien ēmimet e produkteve bujqėsore nė treg :: Komentet

avatar

Mesazh prej Mon May 24, 2010 3:04 pm nga lidabica

Referuar informacionit zyrtar, rezulton se nė shkallė vendi ka njė rritje tė prodhimit tė pėrgjithshėm bujqėsor dhe blegtoral, e cila e koordinuar dhe me faktorin sezonal, ka ndikuar nė uljen e ēmimit tė shitjes sė tyre.

Eh,po te ishin te gjitha sa thuhen e shkruhen,do te ishte ulur edhe ēmimi i mishit dhe bulmeterat,gje qe s'ka ndodhur,me vjen keq .

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi