ILIRIADA PORTAL

Qeveria legalizon 4500 banesa informale dhe 132 leje shtesash

Shko poshtė

28052010

Mesazh 

Qeveria legalizon 4500 banesa informale dhe 132 leje shtesash
Suela Topi

Pėrfituesit duhet tė tėreqin formularin e pagesės

132 familje kryeqytetase pėrfitojnė tė drejtėn tė legalizojnė shtesat e tyre pa leje tė ndėrtuara nė objekte me leje tė rregullt ndėrtimi. Njoftimi ėshtė dhėnė dje nga Agjencia e Legalizimit, Urbanizimit dhe Integrimit tė Zonave/Ndėrtimeve Informale. ALUIZNI ka pėrgatitur dokumentacionin e nevojshėm tekniko-ligjor pėr 132 familje qė janė poseduese dhe kanė vetėdeklaruar pėr qėllim legalizimi shtesat pa leje qė ata kanė ndėrtuar nė objektet me leje nė qytetin e Tiranes (kryesisht tė njėsisė nr. 1, nr. 5 dhe nr. 7).

Personat e listės sė pėrcaktuar duhet tė paraqiten pranė Drejtorisė Qendrore tė ALUIZNI-t pėr tė tėrhequr formularėt e pagesave pėr shlyerjen e detyrimeve financiare tė objekteve korresponduese me qėllim qė tė procedohet mė tej me legalizimin e kėtyre objekteve dhe regjistrimin e tyre. Gjithashtu, personat, tė cilėve u janė dorėzuar faturat e pagesave tė paraqesin vėrtetimin pėr likuidimin e kėtyre faturave (akt-pagesat origjinale tė bankave ku ata kanė kryer pagesat). Pak ditė mė parė Kėshilli i Ministrave ka pėrcaktuar kriteret, procedurat, por dhe formularin, i cili do tė shėrbejė pėr legalizimin e shtesave pa leje. Nė bazė tė kėtij vendimi Agjencia e Legalizimit, Urbanizimit dhe Integrimit tė Zonave/ Ndėrtimeve Informale lėshon lejen e legalizimit, pėr objektin /shtesėn pa leje nė ndėrtime me leje, nė 4 raste, pėrkatėsisht kur: a) pėr objektin/shtesėn pa leje nė ndėrtime me leje ėshtė kryer vetėdeklarimi vullnetar brenda afatit ligjor; b) objekti/shtesa pa leje nė ndėrtime me leje nuk ndodhet nė kushtet e pėrjashtimit nga legalizimi, nė pėrputhje me dispozitat e ligjit nr. 9482, datė 3.4.2006, “Pėr legalizimin, urbanizimin dhe integrimin e ndėrtimeve pa leje”, tė ndryshuar; c) pėr objektin/shtesėn pa leje nė ndėrtime me leje ėshtė plotėsuar dokumentacioni tekniko-ligjor, i parashikuar nė nenet 27 e 37, tė ligjit nr. 9482, 3.4.2006, tė ndryshuar dhe ē) subjekti posedues ka shlyer pagesat e parashikuara nė pikat 1, 2, 3 dhe 5, tė vendimit nr. 1180, datė 3.12.2006, tė Kėshillit tė Ministrave, “Pėr pėrcaktimin e vlerės sė tarifės sė shėrbimit dhe mbledhjen e administrimin e tė ardhurave tė procesit tė legalizimit”, tė ndryshuar. Ndėrkohė qė pėr objektet qė pėrjashtohen nga procesi i legalizimit, drejtoritė e ALUIZNI-t, pranė qarqeve, i dėrgojnė njoftim me shkrim poseduesve tė tyre, si dhe organeve tė njėsive tė qeverisjes vendore, ku kėto objekte gjenden. Me hyrjen nė fuqi kėtij vendim shfuqizohet dhe vendimi nr. 871, datė 27.12.2006, i Kėshillit tė Ministrave, “Pėr kriteret, procedurat dhe tipin e formularit tė lejes sė legalizimit”. Pėr zbatimin e tij ėshtė ngarkuar Ministria e Punėve Publike dhe Transportit, Agjencia e Legalizimit, Urbanizimit dhe Integrimit tė Zonave / Ndėrtimeve Informale dhe Zyra Qendrore e Regjistrimit tė Pasurive tė Paluajtshme.

Legalizimet, qeveria miraton 4500 emra

Kėshilli i Ministrave ka miratuar dje vendimin pėr kalimin e pronėsisė tė parcelave ndėrtimore tek poseduesit e objekteve informale. Nė kėtė vendim trajtohen 3789 parcela, me njė sipėrfaqe totale prej 1 487 643.55 m², pėr tė cilat pėrfitojnė rreth 4500 familje. Nė bazė tė kėtij vendimi nė qarkun Tiranė janė pėrkatėsisht 2197 parcela ndėrtimore, me sipėrfaqe tė pėrgjithshme trualli 1 045 311, 59 m², nė qarkun Durrės, 529 parcela ndėrtimore, me sipėrfaqe tė pėrgjithshme trualli 188 580, 59 m²; nė qarkun Shkodėr, 203 parcela ndėrtimore, me sipėrfaqe tė pėrgjithshme trualli 40 384, 35 m²; nė qarkun Lezhė, 102 parcela ndėrtimore, me sipėrfaqe tė pėrgjithshme trualli 27 778, 52 m² ndėrsa nė qarkun Berat, 59 parcela ndėrtimore, me sipėrfaqe tė pėrgjithshme trualli 19 066, 20 m². Pėrfitues do tė jenė dhe disa familje nga qarku i Fierit pėr tė cilin janė miratuar 13 parcela ndėrtimore, me sipėrfaqe tė pėrgjithshme trualli 4 449, 90 m². Po ashtu janė miratuar dhe parcela ndėrtimore, me sipėrfaqe tė pėrgjithshme trualli 382, 14 m² nė qarkun Korēės, 83 parcela ndėrtimore, me sipėrfaqe tė pėrgjithshme trualli 7 911, 99 m² nė qarkun Dibėr ndėrsa nė qarkun Elbasan, 367 parcela ndėrtimore, me sipėrfaqe tė pėrgjithshme trualli 87 570, 90(m². Nė qarkun Gjirokastėr janė miratuar 19 parcela ndėrtimore, me sipėrfaqe tė pėrgjithshme trualli 3 798, 30 m²; nė qarkun Vlorė, 118 parcela ndėrtimore, me sipėrfaqe tė pėrgjithshme trualli 48 565, 70 m² dhe nė qarkun e Kukėsit janė miratuar 92 parcela ndėrtimore, me sipėrfaqe tė pėrgjithshme trualli 13 843, 37 m². Menjėherė pas hyrjes nė fuqi tė kėtij vendimi, ALUIZNI do tė lidhė kontratat e kalimit tė pronėsisė me poseduesit e objekteve informale.standart
avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 25511
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi