ILIRIADA PORTAL

Nis dezifektimi i rėrės nė plazhin e Durrėsit, pastrim mbeturinash dy herė nė ditė

Shko poshtė

28052010

Mesazh 

Nis dezifektimi i rėrės nė plazhin e Durrėsit, pastrim mbeturinash dy herė nė ditė
Nė plazhin e Durrėsit ka nisur plugimi dhe dezinfektimi i rėrės, nė pritje tė pushuesve tė shumtė qė frekuentojnė ēdo vit kėtė plazh. Punimet nė fjalė janė inspektuar nga kryetari i bashkisė sė Durrėsit Vangjush Dako, i cili ėshtė shprehur se do tė plugohet

dhe dezinfektohet e gjithė hapėsira e rėrės me sipėrfaqe prej 17 hektarė.“Do tė vazhdojmė edhe nė zonėn e sektorit Apollonian nė ditėt nė vazhdim. Besoj se pėr dy ditė gjithēka do jetė e pėrfunduar. Fondet janė tė limituara. Nuk kemi buxhete nė maksimum, por megjithatė pėr pastrimin dhe pėr dezifenktimin e tokės ne i kemi fondet” tha Dako.
Plugimi i rėrės ėshtė paraprirė nga pastrimi dhe heqja e leshterikut, ndėrkohė qė ndėrmarrja komunale e plazhit, si ndėrmarrje nė varėsi tė bashkisė, ka garantuar njė higjienė optimale pėr pushuesit duke bėrė tė mundur pastrimin e plazhit dhe heqjen e mbeturinave dy herė nė ditė. Plazhi i Durrėsit mbetet njė nga mė tė frekuentuarit nė vend ku edhe pėr kėtė vit pritet tė shėnojė njė numėr rekord pushuesish.

Lėngu i mollės kuron gurėt nė veshka, sėmundjen e mushkėrisė e tė zemrės
Molla jo pa qėllim quhet “fruti i artė”, pasi jo vetėm qė pėrdoret si frut freskues, por shėrben edhe pėr pėrgatitjen e lėngjeve dhe uthullės. Fruti i mollės pėr shkak tė pėrbėrjeve tė pazėvendėsueshme qė pėrmban, ndikon pozitivisht nė kurimin e shumė sėmundjeve. Ēaji qė pėrgatitet nga lulet e mollės pihet kundėr ftohjeve tė ndryshme, lehtėson etjen, forcon nervat, mushkėritė dhe zemrėn. Ky ēaj ėshtė mjet i mrekullueshėm pėr rregullimin e tretjes. Pėr pėrgatitjen e ēajit nga lulet e mollės duhet qė nė pranverė tė mblidhen lulet e freskėta, tė cilat thahen nė hije dhe pastaj si tė thara pėrdoren gjatė vitit. Ēaji nga kėto lule zihet sikur edhe ēdo ēaj tjetėr, por nė vend tė sheqerit ėmbėlsohet me mjaltė. Ēaji i pėrftuar nga fetat e thara tė mollės, pėrdoret pėr qetėsimit psikike pas punėve tė rėnda, pėr ripėrtėritjen e mėlēisė dhe pastrimit tė veshkės.Gazeta SOT
avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 25511
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi